Portre: Daniel Dias

Portre: Daniel Dias

Her Şey Hayal Kurmakla Başlar

“Hayatta bizi biz yapan şey hayallerimizdir. Hayal kurmazsak yaşamanın da bir anlamı kalmaz.”

Daniel Dias Sao Paulo’nun kuzeyinde Brezilya’nın büyük şehirlerinden biri olan Campinas’ta orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Doktorlar oğlunun ellerinin ve bir bacağının olmadığını söylediğinde annesi önce ne yapacağını bilemez. Sonrasında da tüm hayatını Daniel’in sağlıklı büyümesi için vakfeder. Küçük Daniel, protezle yaşamaya devam edebilmesi için yıllarca çeşitli ameliyatlar geçirir.

“Tanrım, Neden ben?” diye çokça sorar kendine. “Okula başladığımda çocuklar bana dik dik bakıyordu, utanıyordum ve inciniyordum” diye anlatıyor o günleri.

Müziğe meraklıdır Daniel; bir röportajında “Müzik bende bir tutku. Çok fazla enstrüman çalmayı denedim ama beceremedim. Davulda biraz başarılıydım. Annem bagetleri kollarıma bağlıyordu.” diyor.

Müzik ve spora tutkun olan bir ülkede doğup büyümenin avantajları vardır. Önünde örnek alabileceği sayısız müzisyen ve sporcu olmuştur. Müzikte başarılı olamayan Daniel, 2004 Atina Paralimpik Oyunlarında, kendi ülkesinden Clodoaldo Silva’nın, altısı altın olmak üzere yedi madalya kazandığına şahit olduktan sonra neye odaklanacağına karar verir.

İlk yüzme eğitimini 16 yaşındayken alır. İki ay sonra dört farklı stilde mükemmel bir şekilde yüzmeyi başarır. “Kısa zamanda çok iyi yüzmeye başladım. Tanrı bana adeta ‘İşte bu senin hediyen’ diyordu. Tanrı’nın benimle iletişime geçme şekli böyleydi” diyor.  “Hayatımdaki en zor günlerim yüzmeye başladığım zamandı. Hiç destek alamadım, sponsorum da yoktu. Her şey için babamın para ödemesi gerekiyordu, ancak bu şekilde rekabet edebiliyordum”diye ekliyor.

Aslında babası Dias’ın başarılı olacağını tahmin eder. Ondaki tutkuyu ve azmi hisseder.

Tarihler 2008 yılını gösterdiğinde Daniel Dias’ın ilk kez katılacağı Paralimpik Oyunlarda kendini göstermesi gerekir. Aslında 2007 yılında Parapan Amerika Oyunları’nda 8 altın madalya kazanarak 2008’e hazır olduğunun sinyalini vermiştir. Ama Paralimpik oyunlar farklıdır ve Dias ilk kez katılacaktır. Pekin’den 4 altın, 4 gümüş ve 1 bronz madalya ile ülkesine dönerken herkes artık yeni bir kahramanın doğduğundan emindir. İki yıl sonra Eindhoven’da IPC Dünya Şampiyonasında rekorlar kırar. 8 altın 1 gümüş madalya alarak bu alanda rakipsiz olduğunu ispatlar. 2012’de Londra’da 6 altın, 2016’da Rio’da 4 altın, 3 gümüş, 1 bronz madalya kazanarak Paralimpik oyunlarda da madalyaları toplar.

Uluslararası Paralimpik Komitesi Basın Sözcüsü Craig Spence Rio’daki yüzme yarışında unutulmaz bir ana tanık olduğunu anlatıyor. “Geçen yıl tarihi Marakana stadında Flamengo’nun maçını izlemeye gitmiştim. Flamengo gol attığında çıkan uğultunun daha fazlasını Daniel Dias’ın altın madalya kazandığı yarışta duydum. Daha önce şahit olmadığım olağanüstü bir andı.”

Daniel Dias başarılı olduğu kadar centilmen de bir sporcu. Onun en güçlü rakiplerinden Milli Sporcu Beytullah Eroğlu ile geçtiğimiz sayılarda bir röportaj yapmıştık. Kendisine örnek aldığı sporcuyu sorduğumuzda tereddütsüz Daniel Dias ismini söylemişti:“Daniel Dias çok kaliteli bir sporcudur. İnsanlığı mükemmeldir, özellikle de o yönünü örnek alıyorum. Herkesle çok iyi iletişimi vardır. O kadar başarısı olmasına rağmen herkese eşit şekilde yaklaşır, kimseyi küçük görmez. Mütevazı bir kişiliğe sahiptir. 2015 dünya şampiyonasında madalya hedefim vardı. Biliyorsunuz sporcular yarıştan önce bekleme salonunda olur. Herkes o an sadece kendini düşünür çünkü kendi yarışına konsantredir. Omurilik felçlilerinin baş ağrıları olur, bazen krizleri gelir. Güçlü rakiplerimizden Yunan bir yüzücü vardı, ağrısı oldu ama Daniel yanına giderek iyi olup olmadığını sordu. O ana kadar ben Yunan sporcunun kriz yaşadığının farkında bile değildim. Birazdan belki de dünya rekoru kıracakken orada rakibinin iyi olup olmadığını sordu. Onun iyiliğini düşündü, gerçekten mükemmel bir insandır”sözleriyle anlatmıştı Daniel’i.

Universidade São Francisco’da Mekatronik Mühendisliğinden mezun olan Daniel, eğitimin de sporculuk kadar önemli olduğuna, eğitimli insanın fark yarattığına inanıyor.

Çok sayıda sponsoru bulunan Daniel Dias, sporda finansmanın başat unsur olduğuna da dikkat çekiyor. “Başarılı bir sporcu olmak için hem yeteneğe hem de paraya ihtiyacınız var” diyor. “Bu yetenekleri geliştirmek için parasal imkânınız varsa madalyalar getirebilirsiniz. Finansmana sahip değilseniz, becerilerinizi geliştirmek de zordur.”

Kariyerinde Dünya, Parapan Oyunları, Paralimpik Oyunlar şampiyonlukları bulunan; sayısız rekor kırarak 65 altın, 13 gümüş, 3 bronz madalya kazanan Dias bugün 30 yaşında ama performansından hiçbir şey kaybetmedi. Dias,“En büyük hayalim 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda zirvede bırakıp gençlere örnek olmak” diyor ve ekliyor: “Bana engelli bir yüzücü ilham olmuştu, umuyorum ki ben de benim gibi engelli gençlere ilham olurum.”