Portre: Gregg Warburton

Portre: Gregg Warburton

İNGİLTERE’DE DEĞİŞMEYECEK TEK ŞEY GENÇLERE OLAN İNANÇ

İngiltere 2018 Tekerlekli Sandalye Basketbol Dünya Şampiyonasını kazanan ülke oldu.
Şampiyonanın En Değerli Oyuncusu Gregg Warburton, Tekerlekli Sandalye Basketbol Antrenörü ve Limitsiz Spor Yazarı Murat Saltan’a özel röportaj verdi.
İngiltere’de spor alanında her şeyin planlı ve programlı yürüdüğünü belirten Gregg Warburton, değişmeyecek tek şeyin gençlere olan inanç olduğunu söylüyor.

Merhaba Gregg, öncelikle röportaj isteğini geri çevirmediğin için teşekkür ederim.
Ben teşekkür ederim. Sanırım buna alışmalıyım, bu yılki başarımızdan dolayı (Dünya Şampiyonluğu) gözler üzerimizde. Ünlü olmanın zorlukları da var.
 

Gregg kendinden kısaca bahseder misin? 

21 yaşındayım. 14 yaşımdan beri İngiltere Genç ve Büyükler Milli takımlarında yer alıyorum. Manchester’a yakın küçük bir şehir olan Lancashire’da yaşıyorum. Ailem hala orada yaşıyor, ben de kamplardan zaman bulursam Lancashire’de vakit geçirmeyi seviyorum.
 

Engel derecen nedir? Keşfedilmen nasıl oldu?
Bilateral (iki taraflı) amputeyim ve sol kolumda anormallik var. Doğuştan engelliyim. İngiltere’de keşfedilmek diye bir şey yoktur. Her şey planlı ve programlı ilerler. Okula gitmekten çok zevk almazdım. Çünkü sürekli oturuyordum ve okul sıraları bana uygun değildi. Tüm bunlara rağmen derslerimde başarılıydım ve takdir gören bir öğrenci oldum. Engelli bireylerin spor yapmalarını sağlayan bir ofis, tarama yaparken benim basketbol oynamaya uygun olduğumu söyledi ve böylece hikayem başladı.
 

Basketbolun dışında boş zamanlarında ne yaparsın, bu uğraşıların basketbola katkı sağlıyor mu?

Basketbolun dışında çok sosyalimdir. Ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirmekten oldukça hoşlanırım. Bir de bilgisayar oyunu oynamayı severim ve bolca spor/maç izlerim. Tekerlekli Sandalye Basketbolu izlemekten büyük keyif alırım. Kendi maçlarımı izlemeyi pek sevmesem de hatalarımdan ders çıkarmak için izlemeye mecburum. Boş zamanlarımda yaptığım aktiviteler zihnimi boşaltmaya yarıyor ve bu da beni bir sonraki basketbol maçına daha iyi hazırlanmam için kolaylık sağlıyor.

Takım dışında bireysel antrenman yapıyor musun? Günde kaç saat çalışıyorsun? Antrenman periyotların nelerdir?
 

Bu sorunun aslında net bir cevabı yok. Son 4 yılım kesintisiz kamplarla ve organizasyonlarla geçti. Aralık vermeden antrenman yapmaya devam ettim. Kulübümde, milli takımda bunların dışında bireysel antrenmanlarımda hep salonlardaydım. Evet kişisel antrenman yapıyorum. Haftada 10-14 saat aralığında bir çalışma sürem var. İlk koçum antrenmanın sadece salonda olmadığını söylerdi, maçı zihninde canlandırmakta bir antrenman şekliydi ona göre. Çok önemli maçlar öncesinde zihnimden maç oynamayı ondan öğrendim.

Bu yıl kulüp olarak İngiltere dışında bir kulüpte oynamaya karar verdin. Bu senin için nasıl bir duygu?
 

Daha önce ülkemin dışında bir kulüpte oynamadım. Kendimi geliştirmek adına bunu birkaç yıldır düşünüyordum. Daha güçlü takımların olduğu, rekabetin yüksek olduğu bir ligde oynamak istiyordum. Bu benim gelişimime katkı sağlayacaktı. Bu yıl İspanya liginde oynuyorum, bana göre İspanya dünyanın en güçlü liglerinden biri. Çok iyi takımları ve üst düzey oyuncuları bünyesinde barındırıyor. Bende İspanya’da oynama fikrim ile birlikte kendime zorlu rakipler seçtiğimi, kendimi geliştirmek adına doğru karar aldığımı düşünüyorum.

Transferinde sanırım milli takımdan arkadaşlarının da etkisi oldu.
 

Kesinlikle. Daha önce ülke dışına çıkan, başka liglerde oynayan arkadaşlarımdan yabancı bir ülkede oynamanın, yeni bir lige adapte olmanın zorluklarını dinlerdim. Mideba Extremadura beni tek başıma transfer etmedi. Milli Takımdan arkadaşlarım Abdi Jama, Philip Pratt ve George Bates benimle birlikte transfer olan diğer oyuncular. Benim için bu büyük bir şans. Çok sağlam bir kulüpteyim ve takımımdaki bir çok arkadaşım benim odaklanmama yardımcı oluyor ve beni destekliyor.

Gregg, seni 4 yıl önce Hollanda’da Euroleague 3 finallerinde görmüştüm. Ne kadar iyi bir oyuncu, kesinlikle benim takımımda olmalı diye düşünmüştüm. Aslında sen daha önce genç milli takım ile bir çok şampiyona kazandın. 4 yıl önce sana dünya şampiyonu olacağınızı söyleseler buna inanır mıydın?
 

Eğer dürüst olmam gerekirse bir gün Dünya Şampiyonu olacağımıza inanıyordum. Bir çok kariyer planı yaptım. Eğer hedeflerinize inanmazsanız basketboldaki başarılarınız da azalacaktır. Yani kendine inanmak ve çalışmaya devam etmek hedeflerine ulaşmakta her zaman sana yardımcı olur. Çoğu zaman duyuyorum bu kadar erken yaşta nasıl bir kariyer planlaması yapılabilir ki denildiğini. Buna hiç şaşırmıyorum. Ancak ben çok genç ve inanılmaz yetenekli çocuklar gördüm. Benim gibi işin temelinden yetişen ve milli takımlara adapte olmayı bekleyen birçok sporcu var. Önümüzdeki turnuvalarda onların başarılarını konuşacağız, belki siz de bu sefer onlarla röportaj yapacaksınız. İngiltere’de değişmeyecek tek şey gençlere olan inanç. Daha öncekiler, benim jenerasyonum ve benden sonraki gelecekler bu inançtan besleniyor.

Dünya Şampiyonu olmanız, senin final maçının MVP’si seçilmen, harika hisler olmalı. Senin gibi genç bir sporcunun bu başarıları bu yaşında elde etmiş olması, neler düşünüyorsun?
 

Evet belki inanılmaz gibi geliyor ama artık gerçek. Bireysel ödüller güzel olmasına rağmen, her şey bir takım olarak kazanmak ve bu altın madalyayı almakla ilgili. Benim için 21 yaşında MVP ödülünü almak çılgıncaydı. Turnuva boyunca basketbol idollerime karşı oynamıştım. Çok mutlu oldum ve ödülü hak etmek en önemlisi idi. Bununla birlikte diğer 11 oyuncu olmasaydı bu başarı kazanılamazdı ve tek başıma bu ödülü alamazdım. Bu başarı tamamen takım işi.

Deneyimli koç Haj Bhania nasıl bir koç, sana neler kattı? Onunla çalışmanın artıları ya da eksileri neler?
 

Bence Haj Bhania şu ana kadar dünyanın en iyi teknik koçu. Öğretmekten asla vazgeçmiyor. Sabırlı ve sakin. Ben ve mevcut kadronun çoğu, bizler küçüklüğümüzden beri, Haj ile bireysel olarak çalıştık. Ondan basketbol hakkında çok şey öğrendim. Aynı zamanda ondan yeteneklerimi nasıl geliştireceğimi de öğrendim. Dünya şampiyonasında bize her şeyi açıkladı, final maçı öncesi hepimiz çok heyecanlıydık, grup maçlarında ABD’ye yenilmiştik ve bunun stresi vardı, o her zamanki sakinliği ile bizlerden ne beklediğini anlattı, kazanacağımıza olan inancını vurguladı, hepimizi sakinleştirdi. Dünya şampiyonası finalindeki Haj’ın yönetiminde takımımızın mükemmel uyumu performansımıza yansıdı ve başarı geldi.
 

Bundan sonraki hedeflerin ve gelecek planların nelerdir?
 

Şu an için uzun vadeli planlarım yok. Yakın hedefim yeni kulübümde İspanya’da Mideba Extremadura ile birlikte önümüzdeki sezon şampiyon olarak bitirmek. Kulübüm ayrıca Avrupa kupalarında yer alıyor, o kupada da gidebileceğimiz en üst tura kadar gitmek istiyoruz. Mideba Extremadura’yı dünyanın ve İspanya’nın en büyük takımlarından biri yapmak ve başarılı bir sezon geçirmek istiyorum. Uluslararası düzeydeki hedefim ise kendimi daha iyi hale getirmek ve sürekli ilerliyor olmak. Çünkü şimdi dünya şampiyonlarının hüküm sürdüğü gibi, sırtımızda büyük bir yükümüz var ve dünyadaki herkes bizi yenmeye çalışacak.

Bir gün Türkiye’de Basketbol oynamayı düşünür müsün? Belki benim takımımda :)
 

Asla, Asla deme :) Türkiye ligi güçlü takımlardan oluşuyor ve taraftarlarınız çok tutkulu. Avrupa kupalarında birçok Türk takımı büyük başarılara imza atıyor. Avrupa takımları bir Türk takımı ile eşleşmeyi tercih etmiyor. Bu inatçı karakterinizden kaynaklanıyor. Evet belki bir gün Türkiye’de basketbol oynamak isterim, Belki de senin takımında :)
 

Zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim. Bundan sonraki Basketbol kariyerinde başarılar dilerim.
 

Beni konuk ettiğiniz için ben teşekkür ederim. Ben de size ve takımınıza başarılar dilerim koç