11. Para Badminton Dünya Şampiyonası Başlıyor

11. Para Badminton Dünya Şampiyonası Başlıyor

11. Para-Badminton Dünya Şampiyonası Kore'de Ulsan Şehrin'de Yapılacak

TOKYO 2020 Paralimpik Oyunları'nda resmi olarak paralimpik branşlar arasında yerini alacak olan Badminton'da, Kore'nin Ulsan kenti büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Şampiyonada Türkiye'den 10 milli sporcu yarışacak.

"Para badminton sporcuları için dünya çapında bir deneyim sunma vizyonu" nedeniyle Çin Ulusal Paralimpik Komitesi ile KBAD'ı kutlayan BWF Başkanı Poul-Erik Høyer, "Para-Badminton Dünya Şampiyonalarının geleceği için çok umut verici iki gerçekten kapsamlı teklif aldık, bundan onur duyuyoruz" dedi.

KBAD ve Kore, son yıllarda 2009'da Seul'deki Para-Badminton Dünya Şampiyonaları, Yeon Ju-Gun'da Asya Para-Badminton Şampiyonası ve Incheon'daki 2014 Asya Para Şampiyonaları gibi bir dizi imza atarak para-badminton olaylarına ev sahipliği yaptı. Başarılı etkinliklere ev sahipliği yapma, güçlü teknik yönlerin yanı sıra şehir ve halk desteği, Kore'yi bu Para-Badminton Dünya Şampiyonasında cazip bir seçenek haline getirdi.

Bir önceki şampiyona İngiltere'nin Stoke Mandeville kentinde, 2015'te düzenlenmiş, şampiyonada 35 ülkeden 22 madalya müsabakasında yarışan 232 sporcu katılmıştı.

Türkiye'nin Yükselen Çıkışı

Milli takım oyuncularımız geçtiğimiz yıl yapılan Avrupa Şampiyonası' nda büyük başarı elde ederek şampiyonadan 4 Altın, 2 gümüş, 6 Bronz olmak üzere toplamda 12 Madalya ile dönmüştü.

WH2 Emine SEÇKİN Tek Kadınlar Avrupa Şampiyonu olarak Altın, Çift Kadınlar Avrupa Şampiyonu olarak Altın, Karışık çiftler Bronz Madalya

SU5 İlker TUZCU Tek Erkekler Avrupa Şampiyonu olarak Altın, Çift Erkekler Avrupa Şampiyonu olarak Altın Madalya

WH2 Narin ULUÇ Tek Kadınlar Gümüş ve Karışık Çiftler Gümüş ve Çift Kadınlar Bronz Madalya

WH1 Avni Kertmen Karışık Çiftler Bronz Madalya

SU5 Zehra BAĞLAR Çift Kadınlar Bronz Madalya 

SU5 Ayda Nur ŞEN Çift Kadınlar Bronz Madalya 

WH1 Mine KORKMAZ Çift Kadınlar Bronz Madalya