2018 Paralimpik Kış Oyunları Kore'de Yapılacak

2018 Paralimpik Kış Oyunları, 1988'de Seul Paralimpik Oyunları'ndan 30 yıl sonra ilk defa Kore'de yapılacak. Kore'nin PyeongChang kenti, açılış ve kapanış törenlerinin yanı sıra çok sayıda kar sporuna ev sahipliği yaparken, alp disiplini kayak etkinlikleri Jeongseon kentinde ve tüm buz sporları kıyı kenti olan Gangneung'da gerçekleşecek.

PyeongChang 2018 Kış Oyunları

Sapporo 1972 Kış Olimpiyat Oyunları ve Nagano 1998 Kış Olimpiyat Oyunları’nın ardından "PyeongChang 2018" Uzak Doğu'da düzenlenecek üçüncü kış Olimpiyatı olacak. Yaklaşık 100 ülkeden 5 bine yakın sporcu ve teknik ekibin katılması beklenen oyunlarda. Alp Disiplini, Artistik Buz Pateni, Biatlon, Bobsleigh, Buz Hokeyi, Curling, Kayakla Atlama, Kayaklı Koşu, Kısa Mesafe Sürat Pateni, Kızak, Kuzey Disiplini, Serbest Stil Kayak, Skeleton, Snowboard ve Sürat Pateni dallarında müsabakalar düzenlenecek.

PyeongChang 2018 Paralimpik Kış Oyunları
Pyeongchang 2018 Paralimpik Kış Oyunları ise Olimpiyat Oyunlarının ardından 9-18 Mart 2018 tarihlerinde düzenlenecek. Kış ve yaz dönemlerinde olmak üzere iki kez gerçekleştirilen ve çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı çoklu bir spor etkinliği olan bu Oyunlar, Olimpiyat Oyunları’nın hemen ardından yapılıyor. Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından yönetilen oyunlar, II. Dünya Savaşı sonunda gazi olmuş az sayıda İngiliz’in bir araya gelmesiyle başlamış ve 2008'de uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline gelmiştir.

PyeongChang Olimpik ve Paralimpik Kış Oyunları Organizasyon Komitesi Paralympik Oyunlar için seçilen amblemin doğuş hikayesini 29 Ekim'de Seul'de National Museum binasında düzenlenen bir törenle tanıttı. 

Alp Disiplini, Biatlon, Kayak, Buz Hokeyi, Snowboard ve Tekerlekli Sandalye Curling branşlarının yer alacağı PyeongChang 2018 Paralimpik Kış Oyunları hakkında resmi internet sitesinden detaylı billgi almak için tıklayınız.