Bağcılar Belediyesi: Sporcularımız Başarıdan Başarıya Koşuyor

Bağcılar Belediyesi: Sporcularımız Başarıdan Başarıya Koşuyor

Bağcılar Belediyesi Bedensel Engelliler Atletizm Takımımız yurt içinde ve yurt dışında büyük başarılara imza atıyor. Hamide Kurt, Ömer Cantay ve Zübeyde Süpürgeci gibi engelli atletlerimiz katıldıkları yarışlardan madalyalarla dönüyorlar. En son Antalya Zeytinköy Atletizm Pisti’nde düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katılan atletlerimiz 15 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. Başarıların arka planını Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı'ya sorduk.

Örnek bir tesis olan Engelliler Sarayı ile ilgili bilgi verir misiniz?

Kurucu Belediye Başkanımız AK Parti İstanbul Milletvekili Sayın Feyzullah Kıyıklık, Engelliler Sarayımızda düzenlediğimiz programlarda bir anısını sıkça dile getiriyor. Engelli bir hemşehrimizin koluna giren bir kız çocuğunun onu zorlukla yürütmeye çalıştığını görüyor. Kız çocuğunun engelliyi, adeta sürükleyerek götürdüğünü fark ediyor. Bunun üzerine aracından inerek nereye gitmek istediklerini soruyor. Kendisinin Belediye Başkanı olduğunu söylemiyor. Aksaray’daki diyaliz merkezine gittiklerini öğreniyor. Bunun üzerine makam aracına alarak her ikisini de diyaliz merkezine götürüyor. Yine bunun gibi birkaç olaya şahit oluyor. Bu yüzden engellilere yönelik hizmet verecek kompleksin büyük bir ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Sayın Feyzullah Kıyıklık’ın çalışmaları doğrultusunda Engelliler Sarayı’nın temelini attık. 2011 yılında da resmi açılışını yaparak hizmete sunduk. 

Engelliler Sarayı’nda engellilere yönelik hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Engelliler Sarayı’nda aynı anda 1500 kişi değişik branşta engelli kursiyerimiz hizmet alıyor. Engelliler Sarayı’nda İŞKUR aracılığıyla toplam 26 toplandı düzenledik. Bu toplantılarda işçilerle işverenleri aynı ortamda buluşturduk. Kariyer Merkezi aracılığıyla da yine Engelliler Sarayı’nda 18 kez düzenlediğimiz toplantılarda işçi ve işverenler bir araya getirildi. Bunun yanı sıra 28 firma ziyaret edildi. Kariyer Merkezi’ne toplam 4171 iş başvurusu yapıldı. Bu başvurulardan 288’i engellilerden oluşuyor. 2016 yılında 28’i engelli olmak üzere 126 kişi hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalarda istihdam edildi.

Bağcılarlı engelli sporcular da büyük başarılara imza atıyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bağcılar artık engelli sporcularımızın başarılarıyla da konuşuluyor. Engelli sporcularımız bizi gururlandırıyor. Hamide Kurt, Ömer Cantay ve Zübeyde Süpürgeci gibi engelli kardeşlerimiz kurduğumuz Bağcılar Belediyesi Bedensel Engelliler Atletizm Takımımızda önemli başarılara imza atıyorlar. Yurt içinde ve yurt dışında katıldıkları yarışlardan madalyalarla dönüyorlar. Göğsümüzü kabartıyorlar. En son Antalya Zeytinköy Atletizm Pisti’nde düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katılan atletlerimiz 15 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. Şampiyonada Avrupa Şampiyonu ve Dünya İkincisi Hamide Kurt ile Avrupa Şampiyonu Zübeyde Süpürgeci değişik branşlarda yarışarak 3’er altın madalya kazandı. Yine daha önce Rio Paralimpik Oyunlarında yarışan Nursah Usta da rakiplerini geride bırakarak 3 altın madalya kazandı. Hamza Doğan da gülle ve cirit atma dalında altın madalyaya uzandı. Zeynep Hacet, Birol Kamar, Semih Görkem Kıyar ve Maşide Cesur da katıldıkları yarışlarda elde ettikleri başarılarla göğsümüzü kabartıyor. Engelli Basketbol Takımımız da namağlup olarak çıktığı Süper Lig’de üst üste maçlarını kazanarak üst sıralardaki yerini koruyor. Engelli atletlerimiz de yine bir ilki gerçekleştirdi. Brezilya Rio’da düzenlenen Paralimpik oyunlarında ülkemizi ilk kez Atletizm Kulübümüzün atletleri temsil etti.

KALİTELİ HİZMET SUNUYORUZ

Önemli bir donanıma sahip olarak hizmete sunduğumuz Engelliler Sarayımızda hizmet veren personelimiz hem mesleklerinde bilgi dolu hem de fedakârlık duygularıyla hizmet veriyorlar. Engellilerimiz yakın ilgi ihtiyacı duyuyor. Onlara sevgi ve saygı ile yaklaşmanız gerekiyor. Onların güvenini ve sevgisini kazanmak çaba gerektiriyor. Öğretmenlerimiz de bu anlamda üzerlerine düşeni hakkıyla yerine getiriyor. Engeliler Sarayı, engelli kardeşlerimizin ikinci evi oldu. İrtibatlı olduğumuz toplam 6 bin engellimiz var.

Engelliler Sarayı’nda hangi branşlarda hizmet veriyorsunuz?   

Engelliler Sarayımızda ortopedik, görme, işitme, konuşma ve zihinsel engellilere yönelik hizmet veriyoruz. Kurslarımız arasında şunlar yer alıyor: İş uğraşı, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Mantar Üretimi, Çağrı Merkezi Operatörlüğü, Danışma Görevlisi Eğitimi, Engelli Gündüz Bakımevi, Türk Halk Oyunları, El Becerisi, Halı Kilim, Ahşap Oyuncak Atölyesi, Kuaförlük, Yabancı dil, İşaret Dili, Tekstil Üretim, Halı-Kilim Dokuma, Nikah Şekeri, Yapay Çiçek, Braille alfabesi, Müzik Atölyesi,Fotoğraf Atölyesi, Görme Engelli Bağımsız Hareket Eğitimi.Engellilerimiz katıldıkları kurslarda meslek öğreniyorlar. Hepsi yeteneklerini ortaya koyuyor. Onların güler yüzü bizi de sevindiriyor ve mutlu ediyor. Hizmetlerimiz devam edecek.