Branş Tanıtım: GOLBOL

Branş Tanıtım: GOLBOL

Golbol : Sessizlik Lütfen!

Görme engellilerine özgü bir takım oyunu olan golbol, 1946 yılında Avusturyalı Hanz Lorenzen ve Alman Sepp Renidle tarafından, savaşta gözlerini kaybeden gazilerin rehabilitasyonu amacıyla oynanmaya başlandı. 

Golbol oyunu, ilk olarak Toronto ’da yapılan 1976 Paralimpik Yaz Oyunları’nda dünyaya tanıtılmış ve 1980 Paralimpik Yaz Oyunları‘nda ise ilk kez programa eklenmiştir.  Bu tarihten beri yapılan paralimpik oyunlarının hepsinde ve diğer şampiyonalarda oynanmıştır. İlk Golbol Dünya Şampiyonası 1978 yılında Avusturya‘da gerçekleştirilmiş ve o yıldan beri her dört yılda bir düzenlenmektedir. Oyun bugün tüm IBSA (Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu) üyesi ülkelerde oynanmaktadır.

Oyunun Kuralları

Oyun, üçer kişilik iki takım ile oynanır. Her takımda en fazla üç yedek oyuncu vardır. Oyun, bir orta çizgisiyle ikiye bölünmüş dikdörtgen biçiminde bir jimnastik sahasında oynanır. Her takım sadece kendi yarı sahasında hareket etme hakkına sahiptir. Her kalenin önünde bulunan, elle hissedilebilecek çizgiler oyuncuların kendilerini yönlendirmesine yardımcı olur. Goller sahanın her iki ucuna atılır. Oyun,“bellball” adı verilen zilli bir topla oynanır. Oyunun amacı, karşı tarafın savunmasına karşı, her takımın topu yuvarlayarak rakibin kale çizgisinden geçirmesidir. Topun havadan atılması halinde ses duyulmayacağı için yerden gitmesi gerekmektedir. Top havadan atıldığı zaman faul atışı kullanılır.12 dakikalık iki devre halinde oynanan oyunun sonunda daha fazla gol atan taraf oyunu kazanmış olur.

Maç esnasında uyulması gereken önemli hususlardan biri de müsabakanın oynandığı salonun sessiz olmasıdır. Oyuncular zilli topun sesini duyabilmeleri için seyircilerden bu düzene uymaları beklenir. Seyirciler sadece gol esnasında takımlara desteklerini gösterebilir.

Teknik Bilgiler 

Saha Boyutları: Golbol için kullanılan saha 18 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde bir dikdörtgen biçimindedir. Saha 3’er metrelik altı alana bölünmüştür. Sahanın her iki tarafındaki kalelerin önünde 6 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde takım alanları mevcuttur. Takım alanları iki eşit kısma -3 metre uzunluk, 9 metre genişlik- bölünür. Bu bölümlere “oryantasyon alanı” ve “ara alan” denilir. Oryantasyon alanı kaleye yakın, ara alan ise kaleye uzaktır. Takım alanları oyuncu yönlendirme çizgilerine sahiptir. Tarafsız alan sahanın ortasındadır. 6 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğindedir ve orta saha çizgisi ile iki eşit bölüme ayrılır.

Kaleler: Kalelerin genişliği 9 metredir.  Kale direkleri 1.30 metre yüksekliğinde ve en az 50 cm derinliğindedir.

Top: Topun çapı 24-25 santimetre, çevresi 75,5 -78,5 santimetredir,  ağırlı ise 1.250gramdır.Topta bulunan ses delikleri çakışmayacak şekilde üst yarım kürede 4 delik ve alt yarım kürede 4 delik şeklindedir, ayrıca topta iki adet zil bulunmaktadır.

Takım Oyuncu Değişiklikleri: Her takım oyun süresi içerisinde dört oyuncu değişikliği yapabilir. En az bir değişikliğin oyunun ilk yarısı içerisinde alınması gereklidir aksi durumda bu oyuncu değişikliği kaybedilir. Her takım tüm uzatmalar boyunca bir oyuncu değişiklik hakkına sahiptir. Aynı oyuncu oyuna birden fazla girip çıkabilir.  Top takımın kontrolündeyken oyuncu değişikliği istenebilir. Her iki takım oyun süresi durduğunda oyuncu değişikliği isteyebilir.

Milli Takım Başarıları

Türkiye golbol branşında bugüne kadar çok önemli başarılar kazandı. Kuşkusuz içlerinde en önemlisi 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda Kadın Milli Takımın şampiyonluğuydu. Elde edilen bu şampiyonluk, Türkiye Cumhuriyeti devletinin takım branşlarında olimpiyat ve paralimpik oyunlar tarihinde bütün takım sporları içerisinde elde edilen ilk şampiyonluk derecesiydi. Uluslararası şampiyonalarda Kadın Milli Takımı üç üçüncülük, dört ikincilik ve sekiz birincilik elde etti. Erkek Golbol Milli Takımı ise bugüne kadar dokuz üçüncülük, beşer kez de ikincilik ve birincilik elde etti.