Çankaya GESK 5. Kez Şampiyon

Çankaya GESK 5. Kez Şampiyon

Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü (Çankaya GESK), Turkcell Sesi Görenler B1 Futbol Deplasmanlı Süper 1. Ligi’nde 5. kez üst üste şampiyon oldu. Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda ligin son maçından sonra kupayı Çankaya GESK kaldırdı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği Görme Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde bulunan Turkcell Sesi Görenler Ligi'nde sezon sona erdi.

Şampiyonluğu daha önce garantileyen Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü, son hafta Türkiye Görme Engelliler Derneği Spor Kulübü ile karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı Türkiye Görme Engelliler Derneği Spor Kulübü 4-1 kazandı.
 
Bu yıl 5. kez şampiyon olan Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü’nün kupa ve madalyalarını, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy, Çankaya Kaymakamı Kadir Çakır ve A Milli Futbol Takımı'nın eski teknik direktörlerinden Tınaz Tırpan verdi. 

Dünyada bu yıl resmi bir görme engelliler müsabakasında, ilk kez kadın sporcular forma giydi. Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübünde kaleyi Didem Çankaya korurken, Fatma Öğer de sahada takım arkadaşlarıyla ter döktü.   

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen şampiyonluk sonrası yapıtğı açıklamada "Arkadaşlarımı kutluyorum. Onlarla birlikte mücadeleye devam." mesajı verdi.

TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy ise Turkcell Sesi Görenler Ligi'nin 5. sezonunu geride bıraktığını belirterek, şunları söyledi:
"TFF'de Yıldırım Demirören yönetiminin göreve gelmesinin ardından TFF Engelli Federasyonlarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu'nun destekleriyle tüm ülkede lig oluşturduk. Bunun ilk örneklerinden birisi de ampute gibi görme engellilerdi. Ligin adını değiştirerek Sesi Görenler olarak devam ettik. TFF'nin ana sponsoru Turkcell'i sponsor olarak ekledik ve Turkcell Sesi Görenler Futbol Ligi ile o dönem, UEFA'dan yılın en iyi pazarlama ödülünü aldık. Arkasından Avrupa 3'üncülüğü ve şampiyonluğu ile olimpiyatlara katılma hakkı geldi. Artık Avrupa'da ses sahibi bir ülkeyiz. Geçen ay Berlin'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda da çok üstün performans gösterdik ama bazı şanssız durumlardan 5. olduk ve Dünya Şampiyonası'na katılma hakkı elde ettik."

TFF, Turkcell ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu iş birliğinin, Türkiye'nin, bu alanda dünyada söz sahibi olmasını sağladığını ifade eden Gürsoy, "Bundan sonra Dünya Şampiyonası'na odaklanacağız ki orada Arjantin, Brezilya gibi çok güçlü ekipler var. Takım antrenmanları dışında oyuncuların bireysel antrenmanlarını da geliştirerek performanslarını artıracağız. 2018'de daha büyük başarıları kovalayacağız" şeklinde konuştu.

B1 (Hiç Görmeyenler) Futbol Deplasmanlı Süper 1. Lig’in lokomotifi Çankaya GESK, beş kez üst üste şampiyon olarak bir rekora da imza atmış oldu. Ligin kuruluşundan bu yana geçen 4 sezonun 4’ünü de rakiplerinin açık ara önünde şampiyon olarak kapatmayı başaran Çankaya, 5. sezonda da başarısını sürdürdü.

Sporcuları; Ali Aktaş, Doruk Görkmen Erkmen, Kahraman Kurbetoğlu, Mehmet Dinçer, Emrah Öcal, Volkan Demir, Ercan Bayraktar, İbrahim Üzüm, Celal Çoban, Fatma Öğer ve Didem Çankaya ile kupa sevinci yaşayan Çankaya GESK Başkanı Yusuf Sayyıdan, beş kez üst üste şampiyon olan Kulüp’ün tarih yazdığını belirtti.

Şampiyonluk maçı sonrası kulüp başkanı Yusuf Sayyıdan, desteklerinden dolayı Kaykamak Kadir Çakır, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan ve TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy'a teşekkür plaketi verdi.