Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Engelleri Aşanlar " ödülleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Engelleri Aşanlar " ödülleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Yayınlanan mesajda, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Engelli kardeşlerimiz, spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim ve iş dünyası da dahil olmak üzere hayatın her alanında tüm topluma örnek olacak işlere imza atmaktadırlar. Bu kardeşlerimizin, zorlukları aşarak elde ettikleri başarılar bizleri gururlandırmaktadır. ‘Önce insan’ diyen, insanı ‘yaratılmışların en şereflisi’ olarak gören bir geleneğin mensupları olarak bizler, her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz. Engelli vatandaşlarımızı toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak telakki eden bizler, bu kardeşlerimizle ilgili sorunların çözümü için son 15 yılda önemli adımlar attık. Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı, eğitim materyallerini yeniden düzenleyerek, yeniden inşa ederek, engelli kardeşlerimizin eğitiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya devam ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Mesajında "2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ve 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği başta olmak üzere, hayata geçirilen yasal düzenlemeler ve devlet hizmetlerinde kaydedilen gelişmelerin yanı sıra, engellilerimizin toplumsal hayata katılmalarının gerekliliği ve onlara yönelik pozitif ayrımcılık hususlarında önemli bir zihniyet değişiminin yaşandığını görüyoruz. Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir. Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen etkinliklerin, engelleri dolayısıyla karşılaştıkları güçlüklerden yılmadan azimle çalışan, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan kardeşlerimin sorunları hususunda toplumsal duyarlılığın artmasına vesile olmasını temenni ediyor, engelli vatandaşlarımızı saygı ve muhabbetle selamlıyorum." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Aralık 2017'de ise AK Parti genel merkezinde düzenlenen "Engelleri Aşanlar 2017" programına katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programdaki konuşmasının ardından "Engelleri Aşanlar 2017" ödülleri sahiplerine verildi.

AK Parti Sosyal Politikalar  Başkanlığı tarafından düzenlenen programda Spor alanında birincilik ödülü 2017 yılında Paralimpik Atıcılık Dünya Kupası'nda dünya rekoru kırarak birinci olan Ayşegül Pehlivanlar'a verildi. 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda dünya şampiyonu olan Türkiye Kadın Golbol  Milli Takımına ikincilik, 2017'nin Ekim ayında Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımına ise üçüncülük ödülleri verildi.

Ödüllerin sahiplerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık tarafından verildiği programda diğer alanlarda dağıtılan ödüller ise şu şekilde:

Eğitim alanında Birincilik Ödülü: Boğaziçi  Üniversitesi Eğitim Fakültesinden birincilikle mezun olan görme engelli Şeyma Sevim Saleh.

Müzik alanında Birincilik Ödülü: "Beykoz'un Mozartı" lakabıyla  bilinen otizmli genç Yunus Yazar

Jüri Özel Birincilik Ödülü: Bedensel engelli "Dijital Yaşam Koçu" Ümithan Yılmaz

Kültür Sanat Alanında Birincilik Ödülü: Görme engelli ressam Eşref Armağan

Yenilikçilik Ödülü: Görme engelli bireylere kıyafet seçiminde yardımcı olan mobil uygulamayı geliştiren Lc Waikiki firması

Sosyal Sorumluluk Ödülü: Turkcell 

Erişilebilirlik Ödülü: Türk Hava Yolları

Engel Tanımayan Sivil Toplum Ödülü: Serebral Palsili Çocuklar Derneğine (SERÇEV)