Deaflympics Rüzgârı

Deaflympics Rüzgârı

Dünyanın gözü 15 gün boyunca Türkiye’de, Samsun’daydı. Olimpiyatlar, Paralimpik Oyunlarla birlikte gerçekleştirilen üç büyük organizasyondan biri olan Deaflympics ya da İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları ülkemizde gerçekleştirildi. Masraflı ve uzun süren hazırlık sürecinin ardından hazır hale gelen Karadeniz’in güzel şehri Samsun, bu ağır sorumluluğun altından kalkmayı başardı. Organizasyon,  katılan 97 ülkenin, sayıları 3500 civarında olan sporcu, teknik adam, yöneticileriyle birlikte işin “patronu” Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi ICSD Başkanı Valery Rukhledev’den de tam not aldı. Organizasyonu öven Rukhledev, Türkiye’nin büyüklüğünün ve iş bitiriciliğinin altını özellikle çizdi.

Sayfalarımızda ilginç detayları ve bilgileri bulacağınız bu yazımızda bir kere daha ortaya konulmuş oldu ki spor engel tanımıyor. Bir kere daha anlaşıldı ki, insanlık engel tanımıyor. Samsun halkı özellikle gönüllülerle birlikte ortaya koyduğu misafirperverlik, dayanışma ve yardımlaşmayla Türk insanın her şeye nasıl gönül gözüyle bakmasını bildiğini bir kere daha bütün dünyaya gösterdi.

Yeni tesisler, elden geçirilerek hazır hale gelenlerle birlikte sıkıntısız ve huzurlu bir yarışma sürecinin yaşanmasına görevlilerle birlikte destek verdi. Gençlik ve Spor eski Bakanı Akif Çağatay Kılıç’la başlayan, Osman Aşkın Bak’ın göreve getirilmesiyle devam eden süreç, her iki bakanın da desteğiyle sorunsuz tamamlandı. Devlette elbette devamlılık esastır ancak eski Bakan Akif Çağatay Kılıç’ın mesai kavramı gözetmeden organizasyona büyük emek verdiğini de unutmamak gerekir.

Güzel ve ilginç öyküleriyle, madalyalarıyla, heyecanlarıyla, “kalp sesiyle” atılan çığlıklarıyla, mutlu müteşekkir yüz ifadeleriyle bizi alkışlayan konuklarımızla, destek olduklarının bilincinde huzurlu Samsun halkıyla, yine bir büyük işin altından kalkmayı başarmış güzel ülkemizde önemli bir organizasyon tamamlandı. Darısı diğerlerine.  

DEAFLYMPİCS TARİHİ
Deaflympics yaz ve kış oyunları olmak üzere iki kategoride yapılıyor. İlk işitme engelliler oyunlarından bu yana, her geçen gün yeni eklenen sporlar ve katılımcı sayısının da artmasıyla organizasyon gelişti ve rekorlar da ardı ardına kırılmaya başlandı. İlk organizasyon, “Sessiz Oyunlar” ismiyle 1924'te Paris'in ev sahipliğinde, 9 Avrupa ülkesinden sporcuların katılımıyla düzenlendi. Kendisi de işitme engelli olan Fransız İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Eugene Rubens Alcais, oyunların kurucu babası olarak tanınıyor.
Rubens Alcais, Sessiz Oyunlar'ı, işitme engellilerin hemen her ortamda aşağılandığı ve dışlandığı bir dönemde, aslında engellilerin göründüklerinden çok daha fazla şeyi başarabileceklerini kanıtlama amacıyla hayata geçirdi. Sessiz Oyunlar, engelli bireylere ait ilk organizasyon olma özelliği taşıyor. Oyunlar ayrıca, modern dönem olimpiyatlarının ardından en eski ikinci organizasyon konumunda.
Paris’teki ilk oyunların ardından organizasyon, Uluslararası Sessiz Oyunlar Komitesi ile birleşti. Sonrasında da Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi adını alarak günümüze kadar geldi.