Deaflympics’e 100 Kala

Deaflympics’e 100 Kala

Geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor Bakanı A. Çağatay Kılıç’ın davetiyle bir grup gazeteci Samsun’daydık. Temmuz ayında gerçekleştirilecek “Dünya İşitme Engelliler Yaz Spor Olimpiyatlarına” yani resmi adıyla Deaflympics 2017’ye ev sahipliği yapacak bu güzel Karadeniz kentinde başlangıca 100 gün kala yapılan işler, yapılmakta olanlar ve yapılacaklar en yetkili ağızlardan medya aracılığıyla kamuoyuna aktarıldı.

Bizim izlenimlerimiz olumluydu. Pekçok tesis bitmiş ya da bitme aşamasına gelmişti. Bunun ötesinde en çok ilgimizi çeken konuların başında kentin de böyle bir organizasyona hazırlanmasıydı. İşaret dili öğretiliyormuş örneğin. Taksi sürücüleri, konaklanacak yerlerde çalışanlar, gönüllüler hakeza, bir çabanın içine girmişler. Sporcuların çalışmaları da yoğun bir şekilde sürüyormuş. Yeni yapılan stadyum, atletizm pisti, deniz doldurularak yapılmış. Şimdilik 9, kısa süre sonra 18 delikli golf sahası, salon gibi alanlar büyüleyiciydi. Bakan Kılıç bu işe çok önem veriyor ve radikal bir aksama olmayacağının işaretleri de ortadaydı.

İlk sayıda kendisiyle yapılan söyleşide LimitsizSpor’a engelliler için ne dediyse bizler için somut örneği ve yansıması gibiydi Samsun gezisi. Beklenildiği gibi başlar ve biter umarız.

Peki, durum şu anda ne?

Yine Bakan Kılıç’ın ağzından özetleyelim:

“Bu büyük organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Spor, toplumun farklı kesimlerini, farklı dilden ve dinden insanı ortak amaçta birleştiren önemli bir unsur. Uluslararası organizasyonlar, ortak heyecanların, dünya barışına katkı sağladığı ve köprü görevi gören dev organizasyonlardır. Son derece önemli gördüğümüz 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları vasıtasıyla bu misyonu yerine getirebileceğimize inanıyoruz. Organizasyona yönelik hazırlıklar son derece hızlı ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Organizasyonlar ve müsabakalar için kullanılacak toplam 39 tesisin tamamına yakınının hazır olduğuna dikkatinizi çekerim. Atıcılık, atletizm, bowling salonu inşa çalışmaları da bu ayın sonuna kadar tamamlanacak. Deaflympics şu ana kadar 17 farklı ülkede düzenlendi. Samsun, Deaflympics 2017 ön kayıt başvurularına göre oyunlar tarihinin en geniş katılımlı organizasyonu olmaya aday. Olimpiyatlar için Türk işaret dili ve uluslararası işaret dili eğitimlerimiz bütün hızıyla devam etmektedir. Oyunlar 21 branşta gerçekleştirilecek. Bunlar: Atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, yol bisikleti, dağ bisikleti, bowling, futbol, golf, güreş hentbol, judo, karate, masa tenisi, oryantiring, plaj voleybolu, tekvando, tenis, voleybol ve yüzme.

Sadece tesislerinin yapımının maliyeti, toplamda baktığımızda 450 milyon Türk lirasını aşan bir maliyettir.
Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) yetkililerinin Samsun’da geçen yıl açılan golf sahasını gördüler. Karadeniz Bölgesi’nin ilk sahası olma özelliğini taşıyan golf sahamız, bildiğimiz kadarıyla dolgu alanına inşa edilen tek golf sahası şu anda. Çeşitli sebeplerden dolayı olimpiyatlara katılmama kararı alan Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi ülkeler, 18-21 Şubat tarihindeki toplantıdan sonra organizasyona katılma kararı aldılar. Şu anda toplantının etkileri ve bunun arkasından gelen yoğun katılım sonrasında sporcu sayımız ciddi manada artmıştır.

18-30 Temmuz’da Samsun’da, İşitme Engelliler Olimpiyatları tarihinde rekor düzeye gelecek olan oyunları düzenleyeceğiz. İlk oyunlar 1924 yılında yapılmıştı, sonuncusu Bulgaristan’da yapıldı. Oraya Türkiye 169 sporcu ile katıldı. Yedi altın, 9 gümüş ve 19 bronz olmak üzere toplam 35 madalya kazanmıştık. Turnuvada madalya sıralamasında 7. olmuştuk. Herhalde Samsun’da evimizde yapılacak turnuvada çok daha üst sıralarda oluruz.”

Merakla ve ilgiyle takipteyiz.