Didem Ünsür: Biz Özeliz, Bağışlayın!

Didem Ünsür: Biz Özeliz, Bağışlayın!

1982 yılında Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan önderliğinde temelleri atılan Türkiye Özel Sporcular Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED), 2002 yılından bu yana Dilek Sabancı’nın Onursal Başkanlığında faaliyetlerini sürdürüyor. Dernek, Türkiye’deki özel eğitim gereksinimi olan bireylerin, spor yoluyla diğer bireylerle bir araya gelmesini, kaynaşmasını, sosyal hayata katılmasını amaçlıyor.

Tüm dünyada yer alan ve dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonu sayılan Special Olympics’in bir parçası olan Özel Olimpiyatlar Türkiye, TÖSSED çatısı altında faaliyetlerini sürdürüyor.

Bugüne kadar çok sayıda projeye imza atmış Özel Olimpiyatlar Türkiye Ülke Direktörü Didem Ünsür, faaliyetleri hakkında bilgi verdi.“Özel sporcular” olarak adlandırdığı özel eğitim gereksinimi olan bireylerin, diğer bireyler ile bir araya getirdikleri başlıca etkinlikleri anlatan Ünsür, toplumu bu konuda daha duyarlı olmaya çağırdı.

*

Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak bugüne kadar imza attığınız projelerinizden bahsedebilir misiniz? Bu etkinliklerle neyi amaçlıyorsunuz?

Özel Olimpiyatlar Türkiye’de amaç kazanmak ya da yarışmak değil, sporun birleştirici gücü altında özel çocuklarımıza benzersiz bir deneyim yaşatmak. Bu bağlamda çok sayıda faaliyet yürütüyoruz. Başlıcalarını söylemem gerekirse;

Birleştirme Projesi adında keyifle giden bir proje yürütüyoruz. Bu projede 8 ilde özel sporcularımız ve diğer bireyler birlikte karma spor etkinlikleri yapıyorlar.

Dilek Sabancı Karma Futbol Projemiz ile farklı illerde bulunan spor kulüplerinin alt yapılarında oynayan bireyler ile özel sporcularımızdan takımlar oluşturduk. Bu karma takımlar hem antrenmanlar hem turnuvalarda bir araya geliyorlar.

Türkiye’de ilk kez uygulanan Minik Sporcular Projesi, 2-7 yaş arası özel eğitim gereksinimi olan çocukları ve diğer çocukları buluşturan, temel motor becerilerini geliştirmeye yönelik ve oyun odaklı bir diğer projemiz. Proje ile çocukların temel motor becerilerini geliştirmenin yanı sıra önyargıların küçük yaşta ortadan kaldırılması ve toplumda bir arada yer alabilme becerilerinin geliştirilmesini hedefliyoruz. Bu proje aynı zamanda uzun vadede, spor branşlarımızda müsabakalara katılan sporcu havuzumuz için bir altyapı niteliğinde. Minik Sporcular Projesi’ndeki yaş aralığının 2-7 olarak belirlenmesi ise temel olarak 3 ana hedefte özetlenebilir:

Birincisi; spor yapabilmek için temel oluşturacak motor becerileri 2-7 yaş arasında kazanılıyor. Projemiz sayesinde çocuklar bu becerileri, oyun içerisinde geliştiriyorlar.

İkincisi; 2-7 yaş aralığı, çocukların toplumsal önyargılarını büyük ölçüde kazandığı bir yaş aralığıdır. Dolayısıyla özel sporcular ve partner sporcular bir arada yer alarak, toplumsal önyargıları birlikte kırabiliyorlar. Özel sporcular toplumsal hayata katılıyor, partner sporcular ise özel sporcular ile aslında farklı olmadıklarını fark ediyorlar.

Üçüncüsü;  bu projemiz 8 yaş üstü sporcu havuzumuz için uzun vadede bir altyapı oluşturuyor. Çocukların küçük yaşta spor becerileri geliştirilmiş oluyor.

Bu projelerimizin dışında bölgesel ve ulusal düzeyde Özel Olimpiyat Oyunları düzenliyoruz. Burada sporcular, antrenörler, gönüllüler, doktorlar, aileler bir araya geliyor. Bireyler farklı spor branşlarında yarışıyor. Katılan tüm sporcular, sağlık taramasından geçiriliyor.

Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak, 2016 yılında “özel” bireylerimizi spor ve sosyal etkinlikler çerçevesinde diğer bireylerle bir araya getirerek 18 bin kişiye ulaştık. Bunu, kamu kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, gönüllülerin, ailelerin, üniversitelerin, eğitim kurumlarının ve özel sektörün desteğiyle gerçekleştirdik. Ancak geldiğimiz noktayla yetinmiyoruz; daha fazla spor dalında, daha geniş bir coğrafyada, daha çok sayıda özel eğitim gereksinimi olan bireye ulaşmayı hedefliyoruz.

Özel Sporcularımıza Destek Bekliyoruz

Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak hedeflerinin daha çok özel bireye dokunmak olduğunu anlatan Didem Ünsür, tüm bu yapılan çalışmaları toplumsal harekete çevirmek amacıyla “Biz Özeliz, Bağışlayın” kampanyasını başlattıklarını vurguladı.

Ünsür, sözlerine şöyle devam etti: “Özel bireylerimizin ihtiyacı olan şey, hayatta ve oyunda eşit şartlara sahip olmak… Onlara bu şartları sunabilmek için de toplumumuzdaki tüm duyarlı insanların desteği büyük önem taşıyor. Bizim faaliyetlerimize katılan her özel sporcu, muhakkak bir madalya kazanıyor, bu mutluluğu yaşıyor. Bu bireylerimiz arasında; hayatında ilk defa seyahat eden, ilk defa bir otelde ailesinden bağımsız konaklayan, ilk defa diğer bireylerle sosyal bir ortamda buluşanlar var. Yapılacak her bağış, onlar için büyük ve önemli bir deneyimin kapılarını açmış olacak.

“Biz Özeliz, Bağışlayın” kampanyasına yapılan her bağış, onların diğer bireyler gibi eşit şartlarda spor yapmasına ve sosyalleşmesine olanak veren proje ve etkinliklere harcanacak. Bazen diğer bireylerle aynı masada yiyeceği eğlenceli bir yemeğe, bazen yeşil sahalarda gol sevinci yaşadıktan sonra boynuna takacağı bir madalyaya ya da spor yapmasına olanak verecek bir malzemeye dönüşecek. Kampanyaya SMS, havale veya Özel Olimpiyatlar Türkiye internet sitesi üzerinden bağış yapılabiliyor. İsteyenler tek seferlik, isteyenler her ay düzenli olarak, miktarı tamamen kendilerinin belirleyeceği şekilde bağış yapabiliyor. Bağış miktarı ne kadar olursa olsun, bu özel bireylerin hayatında büyük değişiklikler yapacağına inanıyoruz.”

Bağış Kampanyasına destek olmak için:

1- Tüm operatörlerden OZEL yazıp 1356’ya atılacak her SMS ile 10 TL bağış yapabilir,2- Site ( https://www.soturkiye.org.tr/ ) üzerinden kredi kartıyla aylık düzenli ya da bir seferlik bağış yapabilir,

3- Havale ile Akbank, Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği Türk Lirası hesabına (TR890004600315888000166312) bağış yapabilirsiniz. Havale için herhangi bir ücret alınmıyor.