Doğuştan Golfçü: Mehmet Kazan

Doğuştan Golfçü: Mehmet Kazan

2007 yılında tesadüf eseri golf sporuna başlayan Mehmet Kazan, geçen on yılda ulusal ve uluslararası müsabakalarda onlarca kupa ve madalya kazandı. Fiziki yapısının golf oynamaya elverişli olduğunu söyleyen Mehmet Kazan’ın hedefi paralimpik oyunlarda madalya almak. Golfü ben tercih etmedim golf beni tercih etti. Fiziksel yapım itibariyle (öne eğik, kalça dışarıda) golfçü duruş sistemi bende engelliliğimden dolayı mevcut. Ekstra bir çaba sarf etmiyorum.

*

Bedensel engelli sporcular genelde tekerlekli sandalye masa tenisi, tekerlekli sandalye basketbol, yüzme, halter vb. sporlara yoğun olarak ilgi gösteriyorlar. Sizin golf sporuna başlamanız nasıl gerçekleşti?

Golf sporuna 2007 yılında başladım. O yıl Türkiye Golf Federasyonu ve TESYEV (Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı)’in işbirliğiyle ülkemizde ilk defa yabancı hocalar eşliğinde seçmeler oldu. Ben de arkadaşlarımı desteklemek için seçmelerin olduğu tesise gitmiştim. Benim de vuruş yapmam istendi, yapmış olduğum vuruşlar hocalar tarafında beğenilince de bu yolda devam etmeye karar verdim ve çalışmalara başladım.

Golften önce başka herhangi bir spor dalıyla uğraştınız mı ya da uğraşmayı düşündünüz mü? Golfü tercih etmenizdeki temel sebep neydi?

Aslında sporla hep içli dışlıydım, tekerlekli sandalye basketbol oynadım, doğrusu hayalimde okçulukla uğraşmak vardı,  fakat okçuların antrenman saatleri benim çalışama saatlerime uymadığından okçulukla ilgilenemedim. Golfü ben tercih etmedim golf beni tercih etti. Fiziksel yapım itibariyle (öne eğik, kalça dışarıda) golfçü duruş sistemi bende engelliliğimden dolayı mevcut. Ekstra bir çaba sarf etmiyorum. Bir de golfe olan yeteneğim ve golfün antrenman çalışma zamanının bana uygun olmasından dolayı golfün içindeyim.

Golf, Türkiye’de ve aslında dünyada da elit bir spor olarak biliniyor, tanınıyor. Dolayısıyla geniş bir takipçi kitlesi yok. Bunun hakkında neler söylemek istersiniz?

Aslında yanlış biliniyor; golf sporun büyük bir takipçi kitlesi var. Dünyada ekonomiye yön veren iş adamları, şirketlerin CEO’ları ve şirketlerin üst düzey yöneticileri golf sporunu takip etmektedir. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki golf bu özelliğinden dolayı ülkenin tanıtımına katkı yapan en önemli spor oyunlarından biridir.

Engelli olma durumunuz nasıl ortaya çıktı?

7 yaşında yakalandığım eklem romatizması hastalığı sonucu ortaya çıktı. O dönemde Malatya’da yaşıyordum. Oradaki tedavi yöntemleri gelişmiş değildi, eklem rahatsızlığım bu yüzden ilerledi ayrıca yanlış uygulanan tedavi yöntemlerinin etkisi ile nerde ise yürüyemez hale geldim. 1996 yılında İstanbul’da tedavi görmeye başladım, o günden bu güne kadar süren aralıklı tedavilerle kısmen düzeldim.

Golf sizin hayatınıza ne kattı?

Öncelikle kendime olan güvenim ortaya çıktı. Golfte başarılı olmaya başlayınca manevi tatmin elde ettim. Dereceler almaya başladıktan sonra çevremde beni tanıyanların bana karşı olan sevgi ve saygıları arttı, bu beni çok mutlu etti. Ayrıca insanın fiziksel eksikliğinin başarıya engel olamayacağın bir kez daha kanıtlamış olmanın manevi huzurunu kendimde buldum.

Golfün sadece bedensel engelliler için değil, diğer engel çeşitlerine sahip kişiler için de uygun olduğunu söyleyebilir miyiz?

Şunu belirtmek isterim ki golf bedensel ve işitme engelliler dışındaki engelliler için uygun olduğunu söylemek zor. Bunun dışındaki engelliler kendi durumlarına uygun spor branşlarına yönelebilirler. Sporda rehabilitasyon değil performans öne çıkmaktadır.

Bu sporda gelecek hedefleriniz nedir?

Öncelikli hedefim 2018 yılında Avrupa’da yapılacak müsabakalarda dereceler alıp, ülkemi en iyi şekilde temsil etmek olacak.  En büyük hedefim ise paralimpik oyunlara katılıp başarı elde etmek.

Son olarak engelli gençlere yönelik ne gibi mesajlar vermek istersiniz?

Engelli gençlere mesajım, fiziksel yapınızdaki bir eksiklik veya hastalık sizleri umutsuzluğa, mutsuzluğa itmesin. Bizler hayatın her alanında varız olmalıyız. Hayatınızda spor, resim veya müzik uğraşılarından biri mutlaka olsun, yaşamınıza neşe ve mutluluk katmış olur.

*

Mehmet Kazan Kimdir?

1981 Malatya, Pütürge doğumluyum. İlkokulu Malatya’da, ortaokulu ve liseyi İstanbul’da bitirdim. Kamu Yönetimi Ön Lisans Mezunuyum. Şu an İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.’de Genel Müdürlüğüne bağlı yönetim temsilciği bölümünde çalışmaktayım. Aynı zamanda engelli milli takım golf oyuncusuyum.

Başarı Tablosu

YURTDIŞI

2010 Türkiye Uluslararası Engelliler Açık Golf Şampiyonası Birincilik Kupası

2012 France Open Disabled Golf Şampiyonası Üçüncülük Madalyası

2013 Finlandiya Open Disabled Golf Şampiyonası Birincilik Madalyası

2014 France Open Disabled Şampiyonası Birincilik Madalyası

2014 Hollanda EdgaAbnAmro Golf Şampiyonası Birincilik Kupası

2015 Çek Cumhuriyeti Golf Master Şampiyonası İkincilik Kupası

Sponsorlar Turnuvası Şampiyonu Birincilik Kupası

Longest Drive Men's Şampiyonu ( 245 metre) Birincilik Kupası

2015 Hollanda Edga Abn Amro Golf Şampiyonası Gross Birincilik Kupası

Nette Birincilik Kupası

2016 France Open Disabled Şampiyonası Birincilik Madalyası

2017 Çek Cumhuriyeti Golf Master Şampiyonası Birincilik Kupası

YURTİÇİ

2016 Kemer Golf Kulüp İkincilik Kupası

2016 Rolls Royce Golf İkincilik Kupası

2017 Samsung Golf İkincilik Kupası

2017 DHL Golf İkincilik Kupası

2017 Yıllı Kemer Golf Kulüp Çiftlerde Birincilik Kupası

2017Atatürk Golf Turnuva Kupası Birincilik Kupası