Down Sendromlu Dilara ve Ali Dünya Şampiyonu

Down Sendromlu Dilara ve Ali Dünya Şampiyonu

Down Sendromlular Atletizm ve Masa Tenisi Dünya Şampiyonası’nda Türkiye, iki dünya şampiyonluğu elde etti. Dilara Çevik ve Ali Topaloğlu atletizm disk atmada dünya şampiyonu oldu. Portekiz’in Madeira Adası’nda düzenlenen Down Sendromlular Atletizm ve Masa Tenisi Dünya Şampiyonası’nda, down sendromlu sporcu Dilara Çevik, Atletizm disk atma dalında 13.88 metre derecesi ile dünya şampiyonu olurken, çekiç atma dalında ise dünya üçüncüsü oldu. Şampiyonada down sendromlu bir diğer sporcu Ali Topaloğlu, atletizm gülle atma dalında 10.04 metre ile dünya şampiyonluğunu elde ederken, disk atma dalında ise 25,77 metre derecesi ile dünya ikincisi oldu.

Masa Tenisi Dünya Şampiyona’sında İki Kupa 4 Madalya

Masa Tenisi Dünya Şampiyonası’nda yarışan Benay Balcı ve Merve Peker’den oluşan Masa Tenisi Kadınlar Takımı, Fransa’nın ardından dünya ikincisi oldu. Aynı turnuvada çift erkeklerde Türkiye’yi temsil eden Erman Çetiner ile Enes Yılmaz’dan oluşan Erkek Milli Takımı ise dünya üçüncülüğü elde etti.

Birol Aydın: “Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyorum”

Dünya şampiyonu olan Dilara Çevik ve Ali Topaloğlu’nu tebrik eden Federasyon Başkanı Birol Aydın, “Portekiz’in Madeira Adası’nda devam eden Down Sendromlu Özel Sporcular Atletizm ve Masa Tenisi Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Türk milletinin göğsünü kabartan sporcularımız Dilara Çevik ve Ali Topaloğlu başta olmak üzere, Masa Tenisi Bayanlar Dünya İkincisi olan Benay Balcı ve Merve Peker’i ve dünya üçüncüsü olan Masa Tenisi Erkek Milli Takımız Erman Çetiner ve Enes Yılmaz’ı ayrı ayrı tebrik ediyorum. Sporcularımıza emek veren başta aileleri olmak üzere antrenörlerimizi ve kulüp yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Özel sporcularımıza her zaman destek olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Bakan Yardımcımız Sayın Hamza Yerlikaya’ya, emeği geçen tüm yöneticilerimize ve özel sporcular ailemize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.