Down Sendromlular Futbol Ligi Başlıyor

Down Sendromlular Futbol Ligi Başlıyor

"Türkiye Futbol Oynuyor" projesiyle engelli spor branşlarında fark yaratan işlere imza atan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) şimdi de Down Sendromlular futbol ligine de öncülük edecek.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFFEngelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy, TFF'nin "Engelli sporunu geliştirmek için her yıl yeni stratejiler ürettiklerini ve bu kapsamda "Turkcell Sesi Görenler Futobol Ligi", "Turkcell Özel Sporcular Futbol Ligi", "Ampute Futbol" gibi farklı engelli gruplarına yönelik çalışmalarla futbola destek verdiğini belirtti. Gürsoy, "TFF yönetimi ve Sayın Yıldırım Demirören'in, 'Türkiye'yi engelli futbolunda dünyanın en başarılı ülkesi yapın.' talimatı doğrultusunda uluslararası düzeyde organizasyonlara ev sahipliği yapmak, bu organizasyonlarda başarıyı sürekli kılmak ve profesyonel sponsorluklarla federasyonların kendi ayakları üzerinde durabilecekleri bir sistemin kurulması yönünde de çaba gösteriyoruz" dedi. 

Engelli spor federasyonlarıyla iş birliği halinde futbol branşını tüm federasyonlarda geliştirmek için çalıştıklarını belirten Gürsoy, Özel Sporcular Futbol Ligiyle ilgili olarak ise "Bu konuyu dünya spor literatürüne de Türkiye olarak ilk kez biz kazandırmış olacağız. UEFA'nın da rol model olarak birçok üye ülkeye bizi gösteriyor olması çok önemli." dedi. Türkiye'de her kesime futbol oynayabilme fırsatı sunmaya çalıştıklarını vurgulayarak, "Dünya standartlarının üstüne çıkarma hedefiyle Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu'nun değerli başkanı Birol Aydın ile yakın çalışma içinde olduklarını belirtti. Gürsoy, TÖSSFED ve TFF arasında kurulan stratejik iş birliği ile "Artık down sendromlu futbolunun da Türkiye'de başlamasının kararı alınmış oldu." ifadesini kullandı.

Avrupa Down Sendromlular Futbol Şampiyonası

Alanya'da yapılacak seçmelerin ardından daha sonra milli takımın oluşturulacağı bilgisini veren Gürsoy, "Oluşturulacak milli takım, TFF'nin Riva'daki tesislerinde Mart ve Nisan aylarında iki kamp dönemi geçirerek Avrupa Down Sendromlular Futbol Şampiyonası'na gidecek. Herkes 'Daha çok yeni.' diyebilir ama her büyük başarının bir başlangıcı vardır. Unutulmasın ki, 2006'da sadece 20 kişilik bir ampute futbol kadrosu vardı. Bugün 500 kişilik dünyanın en büyük ligine sahip ve Avrupa Şampiyonu olmuş bir ülke haline geldik. İnanıyorum ki down sendromlu sporcularımız da başarılı olacaklardır. Down Sendromlular futbol ligini başlatmış olmaktan gerçekten büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.