Down Sendromlular Gününde Özel Ziyaret

Down Sendromlular Gününde Özel Ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü vesilesiyle Özel Sporcular Futsal Millî Takımını Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti. Kabulde, sporcuların ve teknik heyetin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile eski dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya da hazır bulundu. Takım oyuncularının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a adının yazıldığı ve memleketi Rize’nin plaka kodu olan 53 numaralı bir forma hediye ettiği kabulde, bazı sporcular futbol topu ile hünerlerini sergiledi.

Bakan Bak Özel Sporcularla Sahaya Çıktı

Dünya Down Sendromlular Günü etkinlikleri kapsamında Ankara 19 Mayıs Stadı dış sahalarda oynanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın başlama vuruşunu yaptığı müsabakada Down Sendromlu Özel Sporcular Futsal Milli Takımı, bakanlar, bakan yardımcıları, milletvekilleri ve basın mensuplarından oluşan takımı 9-4 mağlup etti.
Karşılaşma sonrasındaki ödül töreninde açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak milli sporcuların 15 gün önce kendilerine meydan okuduğunu belirterek, “Bizi maça davet ettiler. Maç tekliflerini kabul ettik. Burada bizi yendiler. Bizimle antrenman maçı yaptılar. 
Karşımızda çok güçlü bir rakip vardı. Özel sporcular bizi bozguna uğrattı diyebiliriz” dedi.
Sporcuların futbola ve spora olan aşklarıyla kendilerine güzel bir gün yaşattığını aktaran Bakan Osman Aşkın Bak  “İnşallah Avrupa Şampiyonası’ndan güzel bir neticeyle gelirler. Kazanma hırsları, ortaya koydukları heyecan, güzel bir duygu. Sporun birleştirici gücü bu” diye konuştu.

 

Dünya Down Sendromlular Günü

Birleşmiş Milletlerin, 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanımasının ardından dünya genelinde çeşitli etkinlikler farkındalık yaratıyor. Bu günün 21 Mart’ta kutlanmasının ise ayrı bir sebebi var. 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor. Bu yüzden Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü 21 Mart’ta kutlanıyor. Dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığı taşıyor.

Down Sendromu Nedir?

En basit tanımıyla Down Sendromu çocuğunuzun vücudundaki hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır. İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23 tanesi anneden, 23 tanesi ise babadan gelmektedir. Down Sendrom’unda 21. kromozom 2 değil 3 adet olmaktadır. Bunun sonucu olarak toplam kromozom sayısı 46 değil 47 olmaktadır.