Engellilerin Hikâyeleri TRT Spor'da

Engellilerin Hikâyeleri TRT Spor'da

TRT Spor ekranlarında yaklaşık 10 yıldır yayınlanan Engelsiz Spor programı birçok “Engelsiz Sporcuya" ilham kaynağı oldu.

Bugün Ay-yıldızlı formayı giyen engelli sporcular Engelsiz Spor sayesinde spora başladı.

Bu projeye omuz verirken şüphesiz arkada dikkat çekici bir öykü bıraktık. Türkiye’de 2000’li yılların başlarında Paralimpik oyunlara sadece ve sadece bir sporcu gidebilirken Rio’da gerçekleştirilen oyunlara 100’e yakın sporcu katıldı. Bunların hepsi bir bütünün parçaları. Ben de biz de kurumum da bir kenarından tutuyoruz. 

Engelsiz Spor programının ortaya çıkış sürecine dönersek: TRT Spor servisinde muhabirlik yaparken Antalya’da engellilerle ilgili bir organizasyonda görevlendirildim.  Engellilerle daha önce hiç çalışmamıştım, Benim için biraz zor bir görevdi.  Antalya'ya gittim. Organizasyon “Dünya Ampute Futbol Şampiyonası”ydı. Çalışmalarımız sürerken, bir gün langırt masasının kenarında tek kolla langırt oynayan birisini gördüm.  Onunla tanıştım. “Abi ben ampute futbolla ilgili hiçbir şey bilmiyorum; engellilerle ilgili hiçbir şey bilmiyorum. Bana yardımcı olur musun?” dedi. Bu arada da hayat hikâyesini anlattı.

Çok etkilendim. Bazen ne diyeceğinizi şaşırırsınız. Öyle bir durumdu. Tek kolu olmayan bir adamın yaşama arzusu benden daha fazlaydı. Ardından diğer çocuklarla da tanıştık. Sonra bir baktım ki, inanılmaz bir camia bu. Yani bu arkadaşlardan birinin kolu yok, birinin bacağı yok, birinin gözü yok. Böyle bir insanın isyan etmemesi, hayata farklı bakması beni de etkiledi açıkçası. O gün orada engelli arkadaşlarla ilgili bir program yapmaya karar verdim.

“Sokağa çıkmaktan çekinen bu çocuklar..."

Spor engelli insanlara inanılmaz derecede katkıda bulunuyor.  Bu konuyla ilgili çok fazla örnek var; "Barış var, Rahmi var, Feyyaz var.” Program oluştu ve her geçen gün artan izleyici kitlesiyle kamuoyuna mâl oldu. Engelliyiz diyerek daha önceleri dört duvar arasında oturan, sokağa çıkmaktan çekinen bu çocuklar spor sayesinde millilik kontenjanından üniversitelerin beden eğitimi yüksekokullarına girdiler. Öğretmen oldular. Maaş almaya başladılar. Birçoğu evlendi, çoluk çocuk sahibi oldu. Bunların hepsi spor sayesinde oldu. Bazı arkadaşlarımızın kötü alışkanlıkları vardı. Spora başladıktan sonra hayatları değişti. Onlardan kurtuldular. Benim kanaatime göre çok kaliteli yaşamları oldu artık. Kötü huylarından uzaklaştılar.

Hüngür hüngür ağladım

Programda birçok insanın hikâyesine yer veriyoruz. Hepsinden etkilenmemek mümkün değil! Hem ben hem de izleyenler yoğun duygusallık yaşıyor. Yansımaları, geri dönüşleri alıyoruz.  Bunların arasında bir tanesi var ki, aklıma geldikçe hala öyküye kapılıyorum!  Turgut Altun adında ampute futbol oynayan bir kardeşimiz var. Tek bacağı olmasına rağmen inşaatlarda çalışan bir kardeşimiz. Kaza geçiriyor, ampute oluyor, doktoruyla aralarında şöyle bir diyalog geçiyor:

Turgut, doktora, “Ben yürüyebilecek miyim?”  diye soruyor.  Doktor Turgut'a “Ne demek yürümek, sen futbol bile oynarsın” diyor. Sadece ve sadece Turgut hayata küsmesin motive olsun diye. Ben o doktoru buldum, onunla röportaj yaparken Turgut'un bu anlattığı hikâyeyi doktora dinlettim. Doktor hüngür hüngür ağladı. Ben hüngür hüngür ağladım. Bir doktorun ayağını kestikten sonra çocuğa “ne demek yürümek sen futbol bile oynarsın” demesi onu hayata bağlamıştı ve o da 10 yıl sonra futbol oynadı.

Engelliye Bakış Açısı Değişti

Türkiye'de engelli insanlara bakış açısının eskisi gibi olmadığını ve değiştiğini düşünüyorum. Şunu söylemek istiyorum; özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın uyguladığı politikalardan sonra engelliye bakış açısı değişti. Artık aileler, engellileri sokağa atmıyorlar. Niye? Çünkü engelliler kaleminden devletten maaş alıyorlar. Artı Cumhurbaşkanımızın o dönem boğazı geçen engelli sporcumuz Caner'i arayıp, “Artık ben senin manevi babanım” demesi engellilerin yolunu açtı diyebilirim.

TRT Spor kanalında yayınlanan Engelsiz Spor programı tüm engelli spor branşlarına yer veren engelli dostu bir spor programı gibi gözükse de engelsiz insanlarında ilgisini çekmeyi de başardı. Daha önce engellilere acıyarak bakan birçok insan artık imkân verildiğinde neleri başarabileceklerini bu program sayesinde gördü.

Engelsiz Spor her Cuma ve Cumartesi TRT Spor ekranları ile Youtube’da yayınlanıyor.