Engelsiz Aslanlar: Basketbolun Öncü Gücü

Engelsiz Aslanlar: Basketbolun Öncü Gücü

Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ya da diğer bir deyişle Engelsiz Aslanlar, kulübün 100. kuruluş yıl dönümünü kutladığı 2005 yılında dönemin başkanı Özhan Canaydın, Galatasaray’ın kurucu üyelerinden olan Refik Cevdet Kalpakçıoğlu’nun torunu Sinan Kalpakçıoğlu, Yavuz Kocaömer ve antrenör Sedat İncesu önderliğinde kuruldu.

Galatasaray Spor Kulübü için oldukça anlamlı bir dönemde kurulan Engelsiz Aslanlar, Ali Sami Yen’in de kulübün kuruluş amacında belirttiği gibi “Türk olmayan” takımları yenmek, sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da ve dünyada başarılar elde etmek, kupalar kazanmak, o güne kadar çok az insanın bildiği, tanıdığı, sevdiği tekerlekli sandalye basketbolunu Galatasaray ismi ile tüm dünyaya tanıtmak, branşın gelişimini sağlamak ve Türkiye’de engelli insanlara olan bakış açısının değiştirilmesi, geliştirilmesi gayeleriyle yola çıktı. Şubenin başına Sinan Kalpakçıoğlu getirilirken, yaşadığı sakatlıklardan ötürü basketbolu bırakmak zorunda kalıp, üniversite yıllarında tekerlekli sandalye basketbolu ile tanışan ve o günden bu yana kendini bu spora adayan Sedat İncesu da koç olarak takımın başına getirildi.

İlk Yıllar

2005-06 sezonuna Türkiye İkinci Lig A Kategorisi’nde başlayan Galatasaray, kadrosunu o dönem milli takımda da yer alan iyi oyuncular ile oluşturdu. Ferit Gümüş, Ali Asker Turan gibi isimlerin yer aldığı Engelsiz Aslanlar, gerek grup mücadelesinde, gerekse Antalya’da düzenlenen yükselme maçlarında göstermiş olduğu yüksek performans ile tüm rakiplerini farklı skorlarla geçerek, mağlubiyet almadan Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligin’e yükseldi.

2006-07 sezonunda kadrosunu Özgür Gürbulak, PetrTucek, Serdar Andaç ve Uğur Savluk ile güçlendiren Galatasaray, yeni sezona Türkiye Süper Lig’inde şampiyonluk parolası ile başlarken öte yandan Türkiye’yi Avrupa arenasında temsil etmeye de hazırlanıyordu. Süper Lig’de normal sezonda tüm rakiplerini yine farklı skorlarla mağlup eden Galatasaray, play-off yarı finalinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ve finalde Beşiktaş’ı maç vermeden geçerek ilk sezonunda namağlup şampiyon oldu.

Aynı sezon Avrupa macerasına eleme grubu ile başlayan Galatasaray, Belçika’nın Roller Bulls, Fransa’nın Toulouse, Yunanistan’ın Paska ve Hollanda’nın SC Antilope takımları ile aynı grupta yer aldı ve yine tüm rakiplerini farklı mağlup ederek iki numaralı kupa olan Andre Vergauwen Kupası’na katılmaya hak kazandı. İtalya’da düzenlenen organizasyonda İtalya’nın Stefano, Fransa’nın CAPSAAA ve İspanya’nın Amfiv takımı ile aynı grupta yer alan Engelsiz Aslanlar Stefano’yu 78-74, Amfiv’i 73-64 ve CAPSAAA’yı da 71-60 mağlup edip yarı finale yükselmesine rağmen yarı finalde eşleştiği Alman Bonn’a 77-82 mağlup olmaktan kurtulamadı. Engelsiz Aslanlar turnuvayı dördüncü sırada tamamladı.

Avrupa’nın En Büyük Kupası Müzede

Önüne koyduğu hedefleri bir bir gerçekleştiren Engelsiz Aslanlar, 2007-08 sezonunda Avrupa’nın en büyüğü olmak için yola çıktı. Yalova’dan İsmail Ar, İsveç Milli Takımı’nın yıldız oyun kurucusu Hussein Haidari ve Avustralyalı yıldız oyuncu Justin Eveson ile kadrosunu daha da güçlendirdi. İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenen turnuvada ev sahibi Fundosa, İtalyan Taranto ve Fransız Hyeres ile aynı grupta yer aldı. Rakiplerini farklı mağlup eden Galatasaray, finalde Alman RSV Lahn-Dill takımı ile eşleşti ve rakibini 61-53 ile geçip Avrupa’nın en büyük kupasını ilk kez müzesine götürdü. Engelsiz Aslanlar bir sonraki sezonda ise Kıtalararası kupayı müzesine götürerek yine büyük bir başarı elde etmiş oldu. Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı için başarıya açılan kapı bu şampiyonluklarla aralanmış olur.

 

GALATASARAY TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL TAKIMININ BAŞARILARI

Kitakyushu Champions Cup Şampiyonluğu (Kıtalararası Kupa): 4 defa; 2008, 2009, 2011, 2012

IWBF Champions Cup Şampiyonluğu (Şampiyonlar Ligi): 5defa | 2008, 2009, 2011, 2013, 2014

IWBF Champins Cup (Şampiyonlar Ligi) Finalist: 1-defa | 2011-12

Andre Vergauwen Cup Şampiyonluğu: 1-defa | 2017

Andre Vergauwen Cup dördüncülüğü: 1-defa | 2006 

Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Lig Şampiyonluğu: 9-defa | 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2009-10, 2010-11, 2011-12, 2012-13, 2013-14, 2014-15

Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Birinci Lig Şampiyonluğu: 1-defa | 2005-06

 

Hazırlayan: Ernoyan Çavdar