Engelsiz Engelliler

Engelsiz Engelliler

Üzerinden zaman geçmesine rağmen Ampute Futbol Milli Takımı'na duyulan sempati artarak devam ediyor. Nerede adları geçse, nerede bir organizasyon olsa ilk akla gelen onlar oluyor. Bu olayı doğru okumak gerekiyor. Pek çok açıdan hem de...

Birincisi toplumun başarıya olan büyük özlemi. Kulüp takımlarında özellikle Beşiktaş'la yaşadığımız ikinci tur sevinci elbette bir vaka. Beşiktaşlı olmayanı da mutludur. Adımızın Devler Ligi'nde büyük harflerle yazılmış olmasından tabii ki gurur duyduk.

Ama biz A Millilerin de keyfini çıkarmayı çok istedik. Son ana kadar da çabaladık. Olmayınca zamanlama olarak hemen aynı günlerde yaşanan ampute başarısını kucaklayıverdik. Hem de ne kucaklama. Ortalık yıkıldı. 

Çok önemli bir veri bu! Milli ruh, dayanışma, bir bayrak altında birleşme, bir ara ne sporu bu diye tartışılan bir branştan tam kalbimizin ortasına geliverdi. Burada engelli sporculardan profesyonel futbolculara da büyük bir uyarı var. Bu ruhu içinizde taşımayı daha iyi öğrenin.

Sadece çalışmak, çabalamak yetmiyor böyle "davalarda" Ruh gerekiyor. Bizim elde ettiğimiz başarıların ardında en fazla altını çizdiğimiz konudur. O ruhu, milli forma, forma aşkını yakaladık mı önümüzde hiçbir şey duramıyor işte.

Bir başka nokta da hiç şüphe yok ki, sporun engelli vatandaşlarımıza verdiği eldir.

Ampute Milli Takımı'nda oynayanların hepsi engelli olduklarını ön plana hiç çıkarmadılar. Sporu, oynadıkları futbolu, elde ettikleri sonucu, o sonuca ulaşmak için gösterdikleri gayreti, çabayı anlatıllar. Bundan sonra mücadeleye nasıl devam edeceklerini dillendirdiler. Budur!

Engeli kafalardan çıkartmayı başardığımızda nelerin olduğunu, olabileceğini sadece kendi durumunda olanlara değil, herkese olağanüstü bir mesaj olarak verdiler. Zaten artık sayfalar, ekranlar her geçen gün engelli sporcuların başarı öyküleriyle dolmuyor mu?

Mutluluklarını bir kere daha sizin aracılığınızla paylaşıyorum.

Yönettiğim spor sayfaları onlara her zaman sonuna kadar açıktır!