Gaziantep Büyükşehir'den Küçük Dokunuş Büyük Başarı

Gaziantep Büyükşehir'den Küçük Dokunuş Büyük Başarı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurucusu olmakla beraber, bakanlığı döneminde Türkiye’de engellerin kaldırılması konusunda önemli projelerin altına imza atan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gazişehir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol takımına verdiği maddi ve manevi değerle de ön plana çıkıyor.

1997 yılında Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurularak bölgesel ligden başlayan ve zirveye doğru tırmanışını devam ettiren Gazişehir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, geçen sezon Süper Lige yükseldi. İlk yılında gösterdiği başarıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından ödüllendirildi.

Gazişehir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımının kentin vizyonu olduğunu, küçük dokunuşlarla engelli sporcuların çok büyük başarılara imza attığını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Engellilerin topluma kazandırılmasında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin büyük önemi var. Büyükşehir Belediyesi olarak bünyemizde bulunan tekerlekli sandalye basketbol takımı yaklaşık 10 yıldan bu yana sportif faaliyetlerini devam ettiriyor. Geçen sene süper lige çıkan takımımız aldığı başarılı sonuçlarla, deplasmana gittiği illerde Gaziantep’i en iyi şekilde temsil ediyor. Bu sene süper ligde ikinci yılı olan tekerlekli sandalye basketbol takımımızı tebrik ediyorum. Gazişehir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımıza her zaman maddi ve manevi olarak destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Başarıyı Yakalamak Kolay Değil

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin “Bu başarıyı yakalamak kolay değil. Öncelikle birbirine güvenen, birbirini seven ve kenetlenen iyi bir kadro gerekiyor. Biz aslında herkese dokunmaya, destek olmaya çalışıyoruz ama bu kadar kısa sürede, bu kadar başarıyı sağladığımız sayılı alanlardan birisi tekerlekli sandalye basketbol takımımız. Ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

Daha başarılı olmak için ne gerekiyorsa onu yapmaya hazır olduklarını aktaran Şahin, iyi bir altyapı oluşturduklarını ve bu başarıyı sürdürmek istediklerini vurguladı. Bu başarıyı daha üst seviyelere çıkarmak için bir planlama yapılmasını isteyen Şahin, yönetim kurulu üyeleri ile oturup bir program yapacaklarını belirtti.

Herkesin kendine yakışanı yapması gerektiğini belirten Şahin, engelli basketbolcuların küçük bir dokunuş ile büyük bir başarı hikâyesi yazdıklarını söyledi. Herkesin kendine yakışanı yaptığı zaman sorun kalmayacağını ve herkesin kazanacağını vurgulayan Şahin, “Bu tür başarıları genele yaydığımız zaman buradan insanlar kazanacak, şehir kazanacak. Bu açıdan biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ama bazen oluyor bazen olmuyor. Duygu yönetimini iyi sağlamak lazım, bunu başarırsak gerisi kendiliğinden gelir” değerlendirmesini yaptı.

Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımına Salon

Türkiye genelinde engelliler spor yapmakta tesis sıkıntısı çekerken, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bir ilke daha imza atarak, tekerlekli sandalye basketbol takımına özel spor salonu yaptı.

Gaziantep’te yaptıkları Talat Özkarslı Spor Salonu’nu tekerlekli sandalye basketbol takımını düşünerek yaptıklarını, takımın antrenmanlarını ve maçlarını bu salonda oynadığını ifade eden Şahin, salon sayısını artıracaklarını söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bir araştırma yaptık ve Türkiye genelinde engellilerin spor yapabileceği tesislerin olmadığını fark ettik. Engellilerin spor yapabileceği tesis konusunda meşaleyi Gaziantep’ten yakmak, yapacağımız spor tesisinin Türkiye’ye örnek olmasını istedik. Süper ligde mücadele eden Gazişehir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız için Talat Özkarslı Spor Salonu’nu kısa sürede yaptık ve Gaziantep’te bu sorunu çözdük. Şimdi engeli kardeşlerimiz rahatlıkla spor yapabilme şansına sahipler. Bizim hedefimiz bu tesis sayısını artırmak. Umarım bu tür tesisler tüm illerde yapılır, engelli kardeşlerimizin sıkıntısı ortadan kalkar” dedi.

Hedef Avrupa

Gazişehir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın başarısıyla gurur duyduklarını, bu başarıyı uluslar arası arenaya taşımak istediklerini vurgulayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Tekerlekli Sandalye Basketbol takımımızın başarısını artık Avrupa’ya taşımak istiyoruz. Bunun için ciddi çalışmalarımız var. Bu konuda belediye olarak üzerimize ne görev düşüyorsa yapacağız. Gazişehir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız yurt içindeki başarısını bir Avrupa kupasıyla taçlandırmak istiyor. Çalışmalarımız bu yönde” şeklinde konuştu.

Engelsiz Kent Gaziantep

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, engellilerin toplumdan soyutlanmadan hayatın her alanında yer almaları gerektiğini belirtti.
Belediyeciliğin yol, kaldırım, asfalt ve temizlik yapmaktan ibaret olmadığını, doğumdan ölüme kadar her alanda tüm insanların ihtiyacını karşılayacak bir yapı olduğunu ifade eden Şahin, Gaziantep’i Engelsiz Kent yapmak yolunda birçok çalışma yaptıklarını ve bu konuda kararlılıkla hizmet üretmeye devam edeceklerini belirtti.

Şahin, “Aile ve Sosyal Politikalar Kurucu Bakanlığım döneminde engellilere fırsat verilmesi konusunda önemli çalışmalar yaptık. Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra da engellilere yönelik çalışmalarımıza devam ettik. Türkiye’de ilk defa bir belediye bünyesinde Engelliler Daire Başkanlığını kurduk. Engelli Daire Başkanlığının bir bölüm personeli engellilerden oluşuyor. Bu daire başkanlığımız, engelli kardeşlerimizin sorun ve sıkıntılarına bizzat sorunlarını bilenler olarak çözüm bulma ve iyileştirme çalışmalarında örnek teşkil etmektedir. Ayrıca engellilerimizin istihdamı hususunda da katkı sağlamaktadır” dedi.

Ramazan Taşkın / Gaziantep