Gelin Dünyayı Değiştirelim

Gelin Dünyayı Değiştirelim

Zaman çabuk ilerliyor. Bundan beş ay kadar önce “her geçen gün daha nitelikli bir spor platformu olma hedefiyle ilerliyoruz. Belki karınca adımıyla, ama ilerliyoruz. Şimdilik önemli olan da bu…” diye yazmışım.

Limitsiz Spor’un bu sayısında çok önemli bir röportaj okuyacaksınız. 16 yıl boyunca yürüttüğü Uluslararası Paralimpik Komite (IPC)'nin "efsane başkanı" Sir Philip Craven özel röportajı…

Paralimpik oyunlar şampiyonumuz Gizem Girişmen'in gerçekleştirdiği bu uzun söyleşide Craven çok şey anlatıyor. Bunlardan benim için en önemlisi Craven’in paralimpik sporları daha “görünür” kılmak için nasıl çabaladığını anlattığı kısım oldu: "Heyecanlandırıp ilham vermeden önce şaşırtmanız gerekir. İnsanları paralimpik sporcuların performanslarıyla şaşırtırsınız ve bu şaşkınlıkla onları paralimpik sporla ilgili heyecanlandırırsınız ve ilham kaynağı olursunuz." diyor Sir Philip Craven.

Ve ekliyor, “işte bu şaşkınlığı, ilhamı ve coşkuyu yakalayabilirseniz o zaman dünyayı değiştirmek için büyük bir şansınız olur.”

Şimdi, bir yılı geride bırakmak üzereyken, geriye dönüp baktığımızda “dünyayı değiştirmek” için nitelikli spor platformu olma hedefi doğrultusunda nasıl adım adım ilerlediğimizi görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Dünyayı ne kadar değiştirebildik bilmiyorum ama en azından bunun için çalıştığımızı söyleyebilirim. Limitsiz Spor artık sadece dergimizden değil, aynı zamanda web sitemizden de takip edilebilecek. Web sitemizin de tıpkı dergimiz gibi kısa süre içerisinde camianın ve engelli sporlarıyla ilgili herkesin ilgiyle takip ettiği bir platforma dönüşeceğine inanıyorum.

Elbette bunu sadece kendi başarımız olarak görmüyoruz. Esas başarı bizlere bu alanda çalışma heyecanı ve motivasyonunu sağlayan sporcularımızın ilham veren performansları.

Gerçekten de 2017 yılı Bedensel, Görme, İşitme Engelli ve Özel Sporcular Spor Federasyonları sporcuları için “bereketli” bir yıl oldu. Takım ve bireysel olarak onlarca madalya ve şampiyonluklar kazanan sporcularımız 2017 yılına damga vurdular. Bu sayımızda 2017 yılı panoramasını geniş bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz. 

Takım ve ferdi branşlarda alınan onlarca uluslararası madalya sadece sporcuların kendileri için değil bütün engelliler için büyük anlam ifade ediyor.

Paralimpik hareket geliştikçe bizlerin ve umuyorum ki bu alanda “görevli” tüm kişi ve kurumların vizyonu da gelişecektir. İşte bu vizyon gelişiminin yaşamsal önem taşıdığını düşünüyorum.

2018’in engelli bireylerin spora erişimde karşılaştıkları güçlüklerin ve “engellerin” birer birer ortadan kalktığı bir yıl olmasını dilerken tüm engelli kardeşlerimin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü de kutluyorum.