İbrahim Eren: TRT Engellilerin Yanında Olmaya Devam Edecek

İbrahim Eren: TRT Engellilerin Yanında Olmaya Devam Edecek

Kamu hizmeti yayıncılığı gereği Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) engellilere yönelik televizyon programları, canlı maçlar vb yayınlar yaparak ülkedeki engelli gerçeği ve varlığını ekranlara taşıyor. Ekim ayında İstanbul’da düzenlenen Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nda Milli Takımımızın şampiyonluğunu Türkiye TRT ekranlarından izledi.

Genel Müdür İbrahim Eren, TRT’nin engelli sporuna yönelik yapılan ve gelecekte yapılması planlanan yayınlara yönelik bilgi verdi.  

Ülkemizdeki engelli gerçeğini yeni yeni keşfediyor gibiyiz. Engelli hayatlara imkan verildiğinde neler yapabildiklerini son olarak Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nda gördük. TRT olarak bu pozitif gelişmelere katkı sağlama sürecini anlatır mısınız?

Ülkemizde 5 milyona yakın engelli vatandaşımız var. Bu insanların kimi doğuştan, kimi kaza sonucu engelli durumuna düşmüş, kimileri ise vatan savunmasında organlarını kaybetmiş.

Bir kamu yayıncısı olarak TRT’nin engelli insanlarımıza duyarsız kalması beklenemez.

İlk olarak, 2007 Yılında Antalya’nın ev sahipliği yaptığı ve milli takımımızın da Brezilya’yı 1-0 yenerek üçüncü olduğu Dünya Ampute Futbol Şampiyonası’nı yayınladık. 2008 yılında Türkiye'nin yanı sıra Fransa, Rusya, Ukrayna ve İngiltere’nin katıldığı Avrupa Ampute Futbol Şampiyonasında, TRT SPOR (o zamanki adıyla TRT-3) ekranlarından seyirciyle buluşturuldu.

Henüz ligleri olmayan ve az sayıda gazimiz ve engelli gencimizin yapmış olduğu ampute futbolu, TRT-3’ün yapmış olduğu bu yayınlar sayesinde, evlerinde oturan ya da spora başlamak için bir kıvılcım bekleyen engelli gençlerimizi harekete geçirdi.

Buna bağlı olarak, bu alandaki sporcu sayısı arttı birçok ilimizde ampute takımları kuruldu. Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi’nde başlayan bu serüven tüm Türkiye’yi adeta sardı. 2009 yılında Ampute liglerinin kurulmasıyla birlikte, bu heyecan ‘’Engelsiz Spor’’ programı aracılığıyla ekranlara taşındı.

Biz de göreve geldiğimiz ilk günden itibaren engellilerimizin yanında olmayı bir vazife olarak gördük. Onlar, destek verildiğinde neleri başarabileceklerini defalarca ispatladılar. Bunun en büyük örneği, Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımımızın ve son olarak Milli Ampute Futbol Takımımızın başarılarıdır.

Her iki milli takımımızın da Avrupa şampiyonalarındaki mücadelelerinin ve ulaştıkları zaferlerin TRT ekranlarından Türkiye’ye ulaşması bizi ayrıca gururlandırmıştır.

Engelli spor branşları ile ilgili TRT’nin yeni politikaları nelerdir? Yayınlarda gelişmeler olacak mı?

Bildiğiniz gibi, 2007 Dünya Ampute Futbol Şampiyonası sonrasında yayın hayatına başlayan Engelsiz Spor; ilk başlarda sadece Ampute futbol maç özetleri ve futbolcu hayat hikâyelerini ekrana getirmiş, birçok engellinin hayatına dokunmuş, engellileri dört duvar arasından kurtarmayı amaç edinmiştir. Bu program, Avrupa Görme Engelli B1 Şampiyonası final maçında İngiltere filelerini havalandıran Hasan Şatay gibi sporcularımıza ilham kaynağı olmuştur.

2017 Avrupa Ampute Futbol Şampiyonu olan Ay Yıldızlı takımımızın kadrosunda bulunan Kemal Güleş de Engelsiz Spor programını izleyip spor hayatına başlayan binlerce bedensel engelli gencimizden birisidir.

Engelsiz Spor programını izleyip spor hayatına başlayan binlerce bedensel engelli gencimiz var. 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’na sadece on altı sporcu ile gidilirken, 2016 Rio kafilesinde sporcu sayısı 79’a ulaşmıştır.

TRT SPOR’da yayınlanan Engelsiz Spor programının bu alandaki sporcu sayısına büyük katkı sağladığını düşünüyorum. Engelsiz Spor programının, engelli sporcuların sesi olan, sorunlarını dile getiren, çözüm önerileri sunan, Türkiye’de sadece engellilere yönelik haftalık yayınlanan tek spor programı olması da bizim için bir ayrıcalıktır.

Haziran 2018’de İspanya’da düzenlenecek Görme Engelli B1 Dünya Şampiyonası ve 2018 Meksika Ampute Futbol Şampiyonasını da, TRT ekranlarından yayınlamayı planlıyoruz. Türkiye’de ve dünyada düzenlenecek tüm engelli spor branşları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TRT ekranlarında yer almaya devam edecek.