İki Branşlı Dünya Şampiyonası Mexico City'de Yapılacak

İki Branşlı Dünya Şampiyonası Mexico City'de Yapılacak

Dünya Bedensel Engelli Yüzme ve Dünya Engelli Halter Şampiyonaları Mexico City'de yapılacak.

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Engelli Spor Festivali'nin açılış töreni 2 Aralık'ta gerçekleşecek. IPC açıklamasında Mexico City'nin 2-7 Aralık'ta düzenlenecek yüzme yarışması ve 2-8 Aralık tarihleri ​​arasında düzenlenecek halter yarışmaları ile ilk kez her iki spor dalının bir arada olduğu Dünya Şampiyonası düzenlenecek.

İlk olarak 30 Eylül ve 6 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleşmesi planlan Engelli Dünya Şampiyonası 19 Eylül'de Mexico City'de yaşanan şiddetli depremin ardından ertelenmişti.

İki engelli branşının birlikte yapılacağı dünya şampiyonasına 89 ülkeden yaklaşık 1.200 sporcu ve personelin yanı sıra "Bağımsız Paralimpik Sporcular Takımı" da her iki spor dalında yarışacak.

Şampiyona yarışmalarına 1968 Olimpiyat Oyunları için inşa edilen iki tarihi mekan ev sahipliği yapacak. Halter yarışlarının Juan de la Barrera Olimpik Jimnastik Salonu'nda yapılacağı duyurulurken, yüzme yarışmaları ise Francisco Marquez Olimpik Yüzme Havuzu'nda gerçekleşecek.

Şampiyonanın maskotu yapılan oylama sonucu halk tarafından belirlenen "Jahuari the Jaguar" oldu.

Türkiye Her İki Braşta da Yarışacak

Mexico City'de yapılacak Dünya Şampiyonası'na Türkiye Bedensel Engelli Yüzme milli takımından 4 sporcu, Halter'de ise 10 sporcuyla katılacak. Türkiye milli takımlar, sporcu ve heyetinin yarışma öncesi sınıflandırma ve eğitimler için 30 Kasım'da Mexico City'de olması bekleniyor.