Kihtir: Deaflympics 2017 Bizim İçin Milat Olacak

Kihtir: Deaflympics 2017 Bizim İçin Milat Olacak

Kendisi de eski bir milli yüzücü olan İşitme Engellileri Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir geçtiğimiz aylarda yeniden başkanlığa seçildi. Seçildiği ilk dönmede birçok başarıya imza atmış olan Kihtir, yeni dönemde de hedeflerini yükseğe koyuyor ve  2017 Samsun Deaflympics Olimpiyatlarında hedeflerinin 50 madalya olduğunu söylüyor.

Olimpiyatlar için hummalı bir çalışma içinde olan İşitme Engellileri Spor Federasyonunu ziyaret edip Başkan Yakup Ümit Kihtir’den çalışmalar ile ilgili bilgi aldık.

*

İşitme Engellileri Spor Federasyonunun çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?

1990 yılında Özürlüler Federasyonu çatısı altında çalışmalara başladı. Daha sonra 2004 yılında kanun değişikliğiyle ayrı federasyon olarak faaliyetine devam etti. Federasyon ilk kurulduğunda çok az branşta faaliyet gösteriyordu. Bugün 7896 erkek 1486 kadın olmak üzere toplam 9382 sporcu ile 21 branşta mücadele veriyoruz. Tabii bu sayı bizim için çok az, sayıyı arttırmanın çalışmalarını yapıyoruz. Türkiye’de toplam 8,5 milyon engelli var. İşitme engelli olanların sayısı ise 3 milyon. Ama kulağı az duyanları ve yaşı ilerleyenleri çıkartırsak 2 milyona düşer. Ama lisans sayısı gördüğünüz gibi az.  Maalesef çok eksiğimiz var, bu kişileri spora kazandıramıyoruz.

 İşitme engelli sporcu adaylarına nasıl ulaşıyorsunuz? Onlar mı sizi, siz mi onları buluyorsunuz?

Her ilde özellikle büyük illerde işitme engelli ilkokul ve liseleri var. İllerin hepsinde il spor müdürlükleri var. Ama bizler bu okulların hepsiyle iletişim halinde olamıyoruz maalesef, eksiklilerimiz var.

Nasıl aşılabilir bu engeller?

Halka önce kendimizi anlatmak zorundayız. Bunu da basınla yapabiliriz. Sizler bizim yanımızda olursanız bizler yaptığımız çalışmaları ve kendimizi daha iyi anlatabiliriz. Mesela bazı televizyon programlarda ekranın alt köşesinde işaret dili tercümanını görüyorsunuz. Aileler bundan çok memnun. Aile çocuğunun işaret dili öğrenmesini istiyor ama ulaşabilecekleri bir telefon numarası verilmiyor. Kanalı arıyor onlar da bilgili değil. Önümüzde Deaflympics var ben orada kendimizi iyi bir şekilde tanıtacağımızı düşünüyorum. Sayın cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanımız orada olacak. Duyuru alanımız daha çok olacak. O zaman bize ulaşmaları için neler yapmalarını gerektiğini daha rahat anlatacağız.

Samsun Deaflympics olimpiyatlarının çalışmaları nasıl gidiyor. Hazırlıklar ne aşamada?

Spor bakanlığımız olimpiyat için bir organizasyon komitesi kurdu. Olimpiyatların organizasyonunu Devletimiz  yönetiyor, bu bizim açımızdan daha iyi. Eksiklik olması mümkün değil. Samsundaki tüm tesisler 21 branş için hazırlandı. Sporcular için, gelen turistler için bile her şey dört dörtlük hazırlandı. Mart ayında her şey bitmiş olacak. Ülkelerle iletişimimiz devam ediyor. Şahsen de ülke başkanlarıyla devamlı iletişim halindeyim, onlarla ilgili sorun yok.  Devlet arkamızda olmasaydı çok sorun yaşardık. Çünkü organizasyon, tesis yapmak kolay değil. Birçok yeni tesis kuruldu. Ben yolumuzun çok açık olduğunu görüyorum.

Kaç ülkeden ne kadar sporcu bekleniyor?

109 üye ülke sayısı var. Başvuran ülke sayısı şu an için 93. 4 bin sporcu bekliyoruz. Maalesef ülkedeki terör saldırılarından dolayı bazı aileler çocuklarını göndermek istemiyor. Ama Gençlik ve Spor Bakanımız güvenlik garantisi verdi.  

Tek desteğiniz devlet mi? Özel sektörden destek görüyor musunuz olimpiyatlar için?

Biz sadece bakanlıktan destek alıyoruz, özel sektörden desteğimiz yok. Sadece Türkiye Futbol Federasyonu futbol branşına destek veriyor.  İki kurumdan başka destek yok.

Özel sektörden destek alabilmenin bir yolu olmalı…

Mesela sponsorluk görüşmesi yapıyoruz. Başarılarımız da çok. Firma diyor ki destek verelim ama siz bizi nasıl tanıtacaksınız. Onlar da bizden bir şey bekliyor. Biz medyatik miyiz? Değiliz. Canlı yayınlanan maçlarımız yok. Gazetelerde devamlı haberlerimiz çıkmıyor. Basın yayın hakları olmuş olsaydı farklı olurdu. Tabii sadece maddi olarak düşünmeyelim. Bizim hedefimiz olimpiyatta başarılı olmak ve tanınır olmak. Ondan sonraki süreçte daha çok destek alabileceğimizi düşünüyorum.

Madem devlet desteğinden bahsettik. TRT olimpiyatları yayınlayacak mı?

Bu konuda Bakanlık ve organize komitesi çalışmalar yapıyor. Ama öğrendiğimiz kadarıyla yayın olacak.

Madalya hedefiniz nedir?

Güreşte geçen sene dünya şampiyonu olduk; voleybol takımı tarihinde iki kere peş peşe Avrupa ve dünya şampiyonluğunu aldı.  Çok sayıda madalya alabileceğimize inanıyorum.

21 branşta kaç madalya bekliyoruz? Gönlünüzden geçen nedir?

50 üstü. En iddialı olduğumuz branşlar futbol, voleybol,  güreş, mücadele sporları tekvando, judo. Atletizmde, tarihinde ilk defa yeni bir gencimiz yetişti 400 metrede. Çok çalışıp dünya birincisi oldu. Olimpiyatta da madalya alacağına inanıyoruz.

Sporcular nasıl hazırlanıyor? Çalışma şartları imkânları nasıl?

Çalışmalar süratle devam ediyor. Yakında Türkiye şampiyonaları başlayacak. Bu sene Olimpiyatlardan dolayı erkene aldık. Her branşa her sporcuya olimpiyata hazırlanmak için beş kamp verilecek. Antrenörlerimiz, teknik direktörlerimiz üst düzeyde.  Geçen sene yaptığımız kamp verimliliğinin birkaç katını hedefliyoruz. Kamp planlamalarını teknik direktörlerimizden gelen talepler doğrultusunda yapıyoruz. Sporcular işitme engelli oldukları için hocalarıyla iletişimi tercümanlarla yapmaya çalışıyoruz. Çünkü birbirlerini anlamakta zorluk çekiyorlar. İşitme engelli kültürü çok farklı. Benim de sporculuktan gelme deneyimimle sporcuları bire bir anlayabiliyorum. Eksikliklerini kaygılarını anlayabiliyorum. En büyük problemlerden biri de buydu. Bu sorunu ortadan kaldırdık o yüzden başarılarımız arttı. 14 Şubat 2015 ilk başkanlığa geldiğimde 4-5 takım şampiyonluğu aldık. Bunun nedeni şans değil, iletişimdi. Sporcuları daha yakından inceleme şansımız oldu. Daha çabuk dertlerini anlattılar, sorunlar çözüldü.

Önümüzdeki 4 yıllık başkanlık sürecinizde gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz projeler neler olacak?

Deaflympicsten sonra kış olimpiyatlarımız var. Peşinden dünya ve Avrupa şampiyonaları var. Ama bizim en önemli hedefimiz genç takımları, U21 takımı, altyapı takımlarını kurmak. Geçen sene voleybolda U21 dünya ikincisi oldu. Futbolda altyapıyı yaptık. Basketbolda U21 takımlarını kurduk. Gençlere yönelik çalışmalar yapmak ve sporcu sayısını arttırmak hedefimiz olacak. A takımlar yaşlanıyor. Biz daha genç bir kadroyla öbür olimpiyatlara hazırlanmak istiyoruz. Sporcu sayımız ne kadar yüksek olursa madalya sayımız da çok olur. Dışarıdaki işitme engelgillerine ulaşmamız lazım.  Mesele izin alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmek gerekiyor; çocukların sağlığıyla ilgili bilgiler alabilmek için sağlık kurullarıyla, sağlık bakanlığıyla görüşmemiz lazım. İşitme engelli çocuk doğuyor hemen implant takılıyor duyabilmesi için. Aile de çocuğu konuşuyor diye seviniyor, aslında yarım konuşuyor. İletişim kuramadığı için karşıdaki insan onu anlamıyor ve çok sorun yaşıyor. Bu bizi ve ilerde çocuğu çok etkiliyor. Çünkü aile onu ortamdan soyutluyor. İşitme engelli olarak görünüyor ama aldığı eğitimden dolayı ya da ailesinin bizden saklaması nedeniyle çocuk ortada kalıyor. Nereye gitsin? Hem duyanlarla hem de işitme engellilerle anlaşamıyor. Bu şekilde hem bir birey hem de bir sporcu kaybediyoruz. Spora yönlendirildiğinde ne kadar faydalı olacağını anlatmamız lazım. Bu çocukların gelişmesi için spora başlamaları gerekiyor.

Görünür olmak için en önemli aracın basın olduğunu söylediniz.  Konvansiyonel medya haricinde başka iletişim mecraları kullanmayı düşünüyorlar mı?

Bizim için görsellik önemli. Radyo olmaz mesela. İşitme engelliler televizyon ve gazete ile temas kuruyor. Haber bültenlerinde çıkıyor belki ama çok az. Engellilere ait bir kanal olmasını isterim.  Ya da beş dakika olsa bile kendisini anlatabilecek bir spor programı. Göründükçe akılda kalacak, aileler bilinçlenecek. Aileler iletişim kuramıyor çünkü nereye gideceklerini bilemiyor. Maalesef bazı aileler çocuklarını toplumdan soyutluyor. Yazık oluyor.

Var olan ligleriniz var, bunların maçları youtube vb. platformlardan yayınlanması gibi seçenek olabilir mi? Bu tür özel projeler üretmek hedef kitlelere ulaşmada faydalı olur mu?

Biz bunları çok düşündük web tv kurmak istedik ama bütçe gerekiyor. Her maç her ilde oynanıyor, personel göndermek vs maliyet gerektiren işler. Bir takımın maçını yayınlayıp öbürünü yayınlayamazlık edemezsiniz.  Hepsine hizmet ediyoruz sonuçta. Ama kupa maçları ya da play off maçları yayını olabilir. Üzerine çalışılması gereken projeler bunlar.