Limitsiz Spor Yılın İlk Sayısı Çıktı

Limitsiz Spor Yılın İlk Sayısı Çıktı

Türkiye'nin ilk ve tek engelli sporları dergisi Limitsiz Spor'un 7. sayısı birbirinden özel söyleşi, röportaj, yazar ve yazılarıyla yine dopdolu.

Engelli Masa Tenisi son yıllarda büyük bir ivme kazandı. Türkiye, dünyada bu alanda söz sahibi ülke haline geldi. “Altına Giden Yol”u bu başarının mimarı TBESF Başkan Vekili İlhami Kılınçkaya ile konuştuk.

Kamu yayıncılı gereği TRT engellilere yönelik televizyon programları, canlı maçlar ve benzeri yayınlar yaparak ülkedeki engelli gerçeği ve varlığını ekranlara taşıyor. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Limitsiz Spor’a TRT’nin engelli sporuna yönelik yapılan ve gelecekte yapılması planlanan yayınlara yönelik bilgi verdi. Yüzmede Türkiye’nin yüz akı sporcularından Beytullah Eroğlu ile dünya şampiyonasının hemen öncesinde bir söyleşi gerçekleştirdik. Onun dünya şampiyonu olacağını gözlerinden anlamıştık. Nitekim Beytullah Eroğlu ona inananları mahcup etmeyerek Türkiye’ye yüzmede ilk dünya şampiyonluğunu kazandırdı. TRT "Engelsiz Spor" Programı Yapımcısı Cem Çınar 2-7 Aralık tarihleri arasında Meksika’da düzenlenen Dünya Yüzme ve Halter Şampiyonasını yazdı. Sporcularımızın tarihi başarılarını Cem Çınar’ın üslubuyla okuyacaksınız.

TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy, TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in Dünya Engelliler Günü’nde vermiş olduğu mesajın analizini yaptı. Gürsoy’a göre “Kimse olmasa da biz olacağız” diyen Demirören, engelli futboluna ilerleyen dönemde de katkıda bulunmaya devam edecek.

İlk defa 2020 Paralimpik Oyunlarda yarışları başlayacak olan Para-tekvando sporunda Türkiye en iddialı ülkeler arasında. Tekvando Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin’e bu süreçte yapılan çalışmaları sorduk.    

“Sporda Adil Rekabet” yazısıyla Gizem Girişmen, IOC ve IPC’nin doping konusundaki farklı uygulamalarını anlattı. Duayen gazeteci Lütfü Özel ise “Aman Dikkat!” diyerek sporcuları doping hakkında uyaran bir yazı kaleme aldı. 

Prof. Dr. Nevin Ergun, Kadın Engelli Olmanın zorluklarını yazdı.

Yrd. Doç. Dr Mehmet Ata, 2004, 2008 ve 2012 yıllarında paralimpik oyunlar öncesi ve sonrasında yazılı ve görsel medyada engelli sporculara yönelik kullanılan dil ve haberin veriliş şekli ile ilgili bilgileri kaleme aldı.

Doç. Dr. Hakan Kolayiş sporda hedef belirlemenin öneminden bahsederken, Ayhan Aktaş “Meyve Veren Engellenenler”i anlattı.

Araştırma Görevlisi Esra İnce Özer medyada engellilere yönelik kullanılan yanlış dil konusunda bilgi verirken çözüm önerilerini de sunuyor.

Limitsiz Spor’un 7. Sayısında ayrıca, Para-tekvandocu Yasin Şahin ve Engelli Golfçü Mehmet Kazan’ın röportajları, TS Basketbol oyuncusu Ebru Akıcı’nın portresi, BJK RMK Marine takımı, branş tanıtım, haberler ve doping ile ilgili mini bir quiz bulunuyor.

Herkese İyi Okumalar.