Meksika’da Türk Rüzgârı

Meksika’da Türk Rüzgârı

TRT Engelsiz Spor Programı yapımcısı olarak yayın hayatına yeni başlayan ve kısa sürede tüm camia tarafından beğeniyle okunan bu dergide yazı yazmaktan ve yaşadıklarımı paylaşmaktan büyük onur duymaktayım. Bu yazımda 2- 7 Aralık tarihleri arasında düzenlenen IPC Dünya Yüzme ve Halter şampiyonasından ve genç sporcularımızdan bahsedeceğim.

2017 Dünya Yüzme ve Halter Şampiyonası Meksika’nın başkenti Mexico City’de gerçekleştirildi. Kameraman arkadaşım Halit Acar ile çok güzel ve uzun bir yolculuğun ardından bu şehre ulaştık.
Milli takımlarımız da yoğun bir kamp döneminin ardından 25 milyon nüfusa sahip, insan selinin olduğu bu şehre geldiler. Ayaklarının tozuyla daha otele yerleşmeden soluğu havuzda ve podyumda aldılar. Hepsinin gözünde inanılmaz bir azim ve başarıya açlığın verdiği bir ışıltı vardı. Hepsiyle teker teker röportaj yaptım. Buraya gezmeye gelmedikleri belliydi.

Türkiye’deki kamp dönemleri biraz sorunlu geçsede hepsinin motivasyonu muhteşemdi. Kamp dönemleri sorunlu derken aklınızda soru işareti oluşmasın. Milli takım sporcuları Eylül ayında yapılması planlanan bu şampiyona için aylar önce kampa girmiş, yarışma tarihinden kısa bir süre öncesinde ise Meksika’daki elim deprem olayından sonra dünya şampiyonasının iptal edildiği sporculara duyurulmuştu. Bu karar çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratmıştı. Şampiyonanın tekrar aynı ülkeye alınması ve çocukların şampiyona iptal edildi diye evlerine gönderilmesinin ardından bir bocalama dönemini getirmişti. Milli takımın başındaki tecrübeli teknik direktörlerimiz  bu sorunuda kısa sürede çözmüş ve sporcularımızı iyi hazırlamışlardı.
Gururumuz Besra ve Gamze

İlk iki gün sporcularımız antrenmanlarını yaptılar, ortama uyum sağlamak için yoğun çaba sarfettiler. İlk gün genç haltercilerimiz podyuma çıktı. Boyları kısa ama yürekleri kocaman haltercilerimizden Besra Duman  bize ilk gururu yaşatan sporcumuz oldu. Çıktı podyuma, 50 kilo olmasına rağmen 105 kiloyu sırtladı ve ülkemize ilk altın madalyayı getirdi. Milli marşımızı tüm dünyaya dinleten Besra, 2012 yılında halter sporu ile tanıştı. Ailesi başlangıçta spor yapmasına izin vermedi. Boyu kısa ama yüreği kocaman Besra, ailesinin karşı çıkmasına rağmen başarılı oldu. Başarıyı gören ailesi Besra’nın başarıları karşısında geri adım attı ve spor yapmasına izin verdi. Macaristan’da yapılan Avrupa şampiyonasında gençler kategorisinde ilk madalyasını kazandı. 2016 yılında Dubai’de yapılan dünya kupasında yine kürsünün en üst basamağındaydı.Meksika’da son kez gençler kategorisinde yarıştı. Karşısında güçlü rakipler olmasına rağmen podyum arkasında Arif hocanın inanılmaz taktik anlayışı sayesinde rakiplerini geride bırakarak yine İstiklal Marşımızı söyleme ve söyletme gururunu yaşadı. 

O gün yine gençler kategorisinde podyumda bir engelli kardeşimiz daha vardı. Haltere spor salonunda tesadüfen gördüğü arkadaşları sayesinde başlayan Gamze Sayar. Gözlerinin içine bakabilseydiniz ne kadar mutlu ne kadar heyecanlı ne kadar hırslı olduğunu anlayabilirdiniz.
Gamze 2012 yılında bu spora başlamasına rağmen geçmişi başarılarla dolu. 2013 yılında ilk yapılan Avrupa şampiyonasında kürsünün en üstünde yer almış. Ay yıldızlı formayı giymenin gururunu o tarihlerde hissetmiş.Meksika’daki yarışmada güçlü rakiplerinin kaldırışlarını izlerken kendisinin daha başarılı olacağına inandı ve podyumda rakiplerini geçerek altın madalyanın sahibi oldu.

Asker Selamı Ayakta Alkışlandı
Tekerlekli sandalyede İstiklal Marşımızı bağıra bağıra söyleyen Faruk Öztürk’ün asker selamı tüm Meksikalılar tarafından ayakta alkışlandı. 107 kiloda podyuma çıkan ve rakiplerini tek tek geride bırakan Faruk, son kez yarıştığı gençler kategorisinde adını altın harflerle halter barına yazdırdı.
Faruk gelecek yıllarda büyüklerde yarışacak ve hedefi 2020 yılında ülkemize paralimpik oyunlarda altın madalya kazandırmak olacak.

Gençlerde madalyalarımız bunlarla sınırlı kalmadı. Soner Coşkun ve  Üzeyir Karakoç bronz madalya kazanarak ülkemize döndüler. Bedensel engelliler halterdeki gururumuz dünya ve olimpiyat şampiyonumuz  Nazmiye Muslu şampiyonaya farklı ilde farklı bir antrenör ile hazırlandı. Nazmiye Muslu’yu kendi kardeşim gibi severim hataları olduğu zaman yüzüne söylerim. Zor bir dönemden geçmesine ve kendi sikleti olan 45 kilodan 50 kiloya geçmesine rağmen güzel bir yarışma çıkardı.
Güçlü rakibinin kilo arttırma azaltma oyunlarına riske girerek yüksek kilo veren Nazmiye Muslu gümüş madalyada kaldı. Seremoniden sonra halteri bıraktığını açıklasada biz ondan 2020 yılındaki paralimpik oyunlarda altın madalya bekliyoruz.
Gençlerde ülkemizi başarıyla temsil eden ve ilk kez büyükler kategorisinde Nazmiye ile 50 kiloda yarışan Besra Duman da bronz madalya alarak hedefinin 2020 paralimpik oyunlar olduğunu tüm dünyaya gösterdi.


Beytullah Eroğlu Tarihe Geçti

Yüzücülerimiz Ankara’da hazırlıklarını tamamladıktan sonra yüzmeden sorumlu asbaşkan Mustafa İpek'in katkılarıyla Mexico City ile rakım olarak hemen hemen aynı olan Erzurum’da son çalışmalarını gerçekleştirdiler.
Yüzmenin başında ise gerçekten çocuklara davranışı ve bilgisiyle bir ağabey gibi davranan Fatih hocamıza ayrı bir parantez açmak istiyorum. O, teknik ekibin başına geldikten sonra sporcularımızda inanılmaz gelişmeler yaşandı. Bunun en güzel örneklerini Meksika’daki yarışlarda alınan sürelerde kendini gösterdi.

Beytullah Eroğlu bildiğiniz gibi. Sokağa çıkıp röportaj yapsanız ve Beytullah Eroğlu kim diye sorsanız çoğunluk milli yüzücümüz der. Beytullah birçok branşta yarıştı. Yarıştığı tüm branşlarda rakım farkı olmasına rağmen başarılı sonuçlar aldı. Kahramanmaraş’ta Osman Çullu tarafından keşfedilen Beyttullah Eroğlu ona verilen emekleri Meksika’da da boşa çıkarmadı. Ülkemize yüzmede ilk altın madalyasının yanı sıra bir de bronz madalya kazandırarak gurur kaynağımız oldu.
Beytullah Eroğlu, erkekler 50 metre kelebekte 38.35’lik derecesiyle şampiyon olurken, 50 metre sırtüstünde ise 42.05’lik derecesiyle bronz madalya elde etti.
Beytullah aldığı bu madalyalarla onu kendi oğlu gibi seven Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı da mahcup etmedi. Madalyaları aldığında daha teri kurumadan Sayın Cumhurbaşkanımızın telefonuyla karşı karşıya kaldı.

Yüzmede başka madalya gelmedi ama gelecek için çok güzel sinyaller verildi. Elif İldem, Sevilay Öztürk, Sümeyye Boyacı ve görme engelli sporcumuz Fatmanur Baki ülkemizi bu önemli organizasyonda temsil etme başarısını gösterdiler.

Küçük bir eleştiri yapmadan geçemeyeceğim. Hangi federasyon olursa olsun milli takım kafilelerinin birlikte seyahat etmeleri ve uçuşların engelli kardeşlerimizi en az şekilde yoracak güzergâh üzerinden seçilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu tarz organizasyonlara gidecek ekipler iki ay öncesinden belliyken bilet alımlarının son güne bırakılması bence çok yersiz ve masraflı.

Meksika’daki şampiyona iyisiyle kötüsüyle geride kaldı ancak oradaki büyükelçimizden söz etmezsek büyük haksızlık yapmış oluruz. TRT ekibi olarak Büyükelçi Tahsin Timur Söylemez’i ilk geldiğimiz gün ziyaret ettik ve milli takımızla ilgili bilgi verdik. Sayın Söylemez daha ilk günden itibaren sporcularımızı yalnız bırakmadı ve işinin yoğun olmasına rağmen neredeyse milli takım sporcularının tüm müsabakalarında yanında olmaya gayret etti.
Tahsin Timur Söylemez çocuklarımızı kendi konutunda da bir gün ağırladı ve onlara özledikleri Türk yemeklerinden yaptırdı.

Türkiye’nin dünyadaki gururu Türk Hava Yolları’nın Mexico City’ye uçmaması ise bizi üzmüştür. Mükemmel bir havalimanına sahip 25 milyon insanın yaşadığı ve 5 milyon insanın günlük ziyaret ettiği Mexico City’ye ülkemizin gurur kaynağı Türk Hava Yolları’nın uçması hem bu ülke ile ticaretimizi geliştirecek hem de Büyükelçimizin düşündüğü büyük projelerin hayata geçirilmesini sağlayacak diye umut ediyorum. Meksika gerçekten gezilmesi görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Damak tadımıza uygun yemekleri özellikle Tako’su muhteşem.  

Milli takım sporcularımız bu şampiyona ile tecrübelerini artırdılar ve gelecek şampiyonalar için umut verdiler. 2020 Tokyo Paralimpik oyunlarında hem halterde hem de yüzmede daha çok sporcumuzdan madalya bekliyoruz.