Metin Şahin: Tokyo’da Şansımız Yüksek

Metin Şahin: Tokyo’da Şansımız Yüksek

Para-Tekvando 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarında ilk defa yer alacak. Dünyada söz sahibi olduğu bu branşta Türkiye’nin en az üç madalya alacağı kesin gözüyle bakılıyor.  Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin’le gerçekleştirdiğimiz söyleşide bu süreçte yapılan çalışmaları ve hedefleri sorduk.

2020 Yılında Tokyo Paralimpik Oyunlarında ilk kez Para-Tekvando müsabakaları başlayacak. Bu süreçte yapılan çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz? Kaç sporcu ile katılma hedefi var?

Son yıllarda paralimpik branşlar içerisine dâhil edilen Para-Tekvando branşında 6 sporcuyla yarışmalar yapılacak. Biz de 2009 yılında başladığımızdan bu yana paralimpik tekvandoya çok büyük önem veriyoruz. O zamandan bu yana dünya ve Avrupa şampiyonaları yapılıyor. Bu şampiyonalarda çok büyük başarılar elde ettik. Her zaman ilk üç içindeyiz. Avrupa ve dünya şampiyonluklarımız var. Para- Tekvando iddialı olduğumuz branş. Özellikle özel sporculara federasyon olarak ayrı bir önem veriyoruz.

Sporcu adaylarına erişim yönünde ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Türkiye’de tüm illerde arama - tarama çalışmaları yapıyoruz. Özel sporcularımızı, paralimpik sporcularımızı bulmaya çalışıyoruz, antrenörleri onların oldukları yerlere yönlendiriyoruz. Şu an geldiğimiz nokta oldukça iyi. Biz paralimpik oyunlara zaten hazırdık. Yeni başlamış değiliz. Paralimpik oyunlarda Para- Tekvando branşında üçü kadın üçü de erkek olmak üzere 6 kota var. Bizim hedefimiz en az 4 sporcu ile katılmak. Bu da gelecek üç yılda yapılacak puan müsabakalarında belli olacak. Ama dört sporcumuz olimpiyat havuzunun içinde çok iyi ilerliyorlar. 1000 gün gibi bir zamanımız var paralimpik oyunlar için. İnanıyoruz ki paralimpik oyunlara gidecek olan sporcularımız çok başarılı olacak. Çünkü onlar Avrupa ve dünya şampiyonlukları almış çok kıymetli sporcular. Üç yıllık zaman zarfında tecrübeleri daha da artacak. Bu anlamda Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile de işbirliği içindeyiz. Bu birimin daha da aktifleşmesi daha ileri boyutlarda müsabaka ve antrenman çalışmalarının yapılması için önümüzdeki üç yıl içinde projelerimiz devam edecek.

Para- Tekvando branşının Bedensel Engelliler Federasyonunda değil de Tekvando Federasyonu çatısı altında faaliyet göstermesinin nedeni nedir?

Dünya Tekvando Federasyonunun almış olduğu bir karar var. Bu branşın ulusal federasyonlarda ilerlemesini istiyorlar. Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonuyla da bu konuda görüştük, çalışmaların ve kampların bizim tarafımızdan yapılması konusunda sağ olsunlar bize yardımcı oluyorlar.

Altyapıdan gelen sporcu kaynağımız nasıl?

İlk zamanlarda kaynağımız biraz zayıftı ama gelinen noktada kaynağımız iyileşti. Daha da iyileşecek. Şu anda 50-60 civarı sporcumuz var bunun 25 kadarı milli takımı temsil edecek düzeyde. Bu sayının artması lazım. Artacağına da inanıyoruz. Başarılarımızı görenler geliyor. Hedefimiz tüm engellileri, işitme olsun bedensel olsun ya da özel sporcular olsun amacımız spor yaptırırken rehabilite etmek, onlara yardımcı olmak.

Bunun tabii bir de sosyal boyutu var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Engelli vatandaşların topluma kazandırılmalarını, her birey gibi hareket etmelerini sağlamak çok önemli. Kendilerine güvenlerini sağlamak gerekiyor ki bu sporun da en önemli amacı bu. Tekvando sporu duygusal ve fiziksel anlamda çok büyük gelişmeler sağlıyor. Bu sporun kendine has disiplin anlayışı ve prensipleri var. İyi insan olma, iyi vatandaş olma, topluma entegre olma konusunda çok büyük faydaları var. Esnek bir spor, fiziksel anlamda çok büyük şeyler katıyor ama duygusal anlamda da öyle. Bu sporun öğretilerinde merhamet, alçakgönüllülük, iyilik, yardımlaşma, paylaşma gibi insani duygular var. Hayatında hiç yurt dışına ya da il dışına çıkamamış sporcular orada kendi gibi insanlarla beraber oluyorlar, paylaşımda bulunuyorlar.

Para-Tekvando sporunu yapmak isteyenlerin nereye başvurması gerekiyor?

Direkt federasyonumuzu aramaları yeterli, biz onları gerekli yerlere yönlendiriyoruz. Yeri gelmişken ödül yönetmeliği ile ilgili de bir şeyler söylemek isterim. Engelli sporlarının daha çok desteklenmesi lazım. Bu sporcular da zor şampiyonalar yapıyorlar, çok güçlü sporcularla mücadele ediyorlar. Ödül yönetmeliğinde iyileştirmelerin yapılması onları daha da motive edecektir.