Naim Süleymanoğlu'nu Kaybettik

Naim Süleymanoğlu'nu Kaybettik

Tüm otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisi olarak anılan, "Cep Herkülü" lakaplı olimpiyat şampiyonumuz Naim Süleymanoğlu bugün 15:00 saatlerinde hayata gözlerini yumdu.

Bulgaristan doğumlu ve henüz 50 yaşında olan Süleymanoğlu, siroza bağlı karaciğer yetmezliği rahatsızlığı nedeniyle bir süre önce karaciğer nakli olmuştu. 28 Eylül'den bu yana Memorial Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi görmekte olan Naim Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım'da acil ameliyata alınmıştı.

Geride inanılması güç rekorlar bırakan Süleymanoğlu haltere 9 yaşındayken başladı. 15 yaşında Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kere dünya rekoru kırmıştır.1984 yılında (16 yaşındayken), silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.