Otizmli Sporculara Müjde

Otizmli Sporculara Müjde

Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS), Türkiye’nin önergesini kabul ederek, bundan sonra mental sporcular ile otizmli sporcuların ayrı yarışmasına karar verdi.

Avrupa INAS Yönetim Kurulu Üyesi olan Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyon Başkanı Birol Aydın’ın 6-9 Ekim 2016 tarihinde Paris’te düzenlenen Avrupa INAS Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Türkiye adına bir teklif sunarak mental, down sendromu ve otizmli sporcuların müsabakalarda ayrı ayrı yarıştırılması gerektiğini gerekçeleri ile belirtmişti.

Nisan ayında Avustralya'da yapılan INAS Genel Kurulu’nda bu konu görüşülmüştü. Geçtiğimiz ay yapılan açıklamada bundan sonra Avrupa ve dünya şampiyonaları da dahil olmak üzere tüm organizasyonlarda mental, down sendromlu ile otizmli sporcular ayrı kategorilerde yarışacak.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın kararın devrim niteliğinde olduğunu belirterek, “Bu karar, tüm otizmli sporculara armağan olsun. Böylece otizmli sporculara yapılan haksızlık sona ermiş oldu.” dedi.

Aydın, “2012’de göreve geldiğimizde ilk işimiz zihinsel engelli çocukları mental, otizmli ve down sendromlu olmak üzere üç gruba ayırmak oldu. INAS, Avrupa ve dünyada mental ve otizmli grubu aynı kategoride yarıştırıyordu. Oysa ikisi, çok farklı iki grup. Otizmli çocuklar, mentallere göre çok daha zor ve geç öğreniyor. Otizmli çocukların yanlarında bir refakatçiye ihtiyacı var, mentaller ise sokakta kendi başına gezebilir. Otizmli çocuklara büyük haksızlık oluyordu, mentaller karşısında hiç madalya şansları kalmıyordu." diye konuştu.

TOSSFED olarak 2012'den beri otizmli çocukları ayrı yarıştırdıklarını ve onlara da madalya verdiklerini anlatan Aydın, şöyle devam etti:

“INAS Yönetim Kurulu’na seçildikten sonra geçen yıl Ekim ayında Fransa’da katıldığım ilk toplantıda, bunun büyük bir haksızlık olduğunu söyledim ve hazırladığımız önergeyi verdim. Önerge, bu yıl Avustralya’da yapılan genel kurulda kabul edildi. Bundan sonra bu iki grup, ayrı yarışacak. Bu karar, Türkiye'den tüm otizmli sporculara armağan olsun. Böylece otizmli sporculara yapılan haksızlık sona ermiş oldu. Türkiye, dünyaya örnek oldu, öncülük etti.”

Kararın INAS tarafından Uluslararası Paralimpik Komitesi'ne de önerileceğini dile getiren Aydın, ”Paralimpik oyunlarda sadece bu iki grup yarışıyor ve aynı kategoride sayılıyor. Down sendromlular ise paralimpik oyunlara alınmıyor. Bundan sonraki hedefimiz, paralimpik oyunlarda da mental ve otistik grubu ayırmak, down sendromluları da oyunlara dâhil ettirmek. Zaten otizmli sporcuların, mental çocuklar karşısında oyunlara vize alması pek mümkün olmuyor. Bunu da büyük haksızlık olarak görüyoruz. Bu kararın 2020 Paralimpik Oyunları’na yetişmesini ümit ediyoruz." ifadelerini kullandı.