Portre: Beatrice Vio

Muhteşem BEBE!

Eskrim denince aklımıza ilk gelen ülkelerden biri kuşkusuz İtalya’dır. Olimpiyatları az çok takip etmiş olanlarımız bile bu sporun ne kadar zorlu olduğunu bilir. Konsantrasyon, taktik, fizik güç, hız… eskrimin olmazsa olmazıdır.

İlerde bütün bu meziyetlere sahip olacak olan kişi 1997 yılının Mart ayında üç kardeşin ortancası olarak “Romantizmin Başkenti” Venedik’te doğar. Dante hayranı babası, ona İlahi Komedya’nın kadın karakteri Beatrice’nin ismini verir.

Beatrice Vio! Bir sporcu için ne muhteşem bir isim.

Çocukluğunda üç şey onun tutkusu haline gelir. Okul, eskrim ve izcilik.

Eskrime olan tutkusunu şöyle anlatıyor Bebe: “Beş yaşındayken eskrim yapmaya başladım.  Spor salonundaki ilk günümü çok iyi anımsıyorum. Salona girdiğimde etrafta kılıç sallayan bir grup “Beyaz Zorro” görmüştüm. Kılıçların birbirine vurarak çıkardığı seslere hayran kalmıştım. Sonra avuçlarıma bir maske ve boyumdan büyük bir kılıç bıraktılar. Ve eskrime olan aşkım o an başlamıştı bir daha bitmemek üzere.”

Mutlu ve macera dolu bir çocukluk yaşayan Vio, 2008 yılında daha 11 yaşındayken rahatsızlanır. Önce şiddetli bir grip geçirdiği zannedilir ama aslında durumun daha ciddi olduğu anlaşılır kısa süre sonra.  Meningokokal Menenjit olduğu ortaya çıkar. Oluşan nekroz sonucunda Vio’nun her iki kolu dirseklerinden, her iki bacağı da dizlerinden kesilir. 104 günlük uzun ve yoğun rehabilitasyon sürecinden sonra tekrar yavaş yavaş tutkusu olan eskrime dönmeyi başarır. Genç sporcunun kolları ve bacaklarında artık protez vardır.

2010 yılında ilk defa tekerlekli sandalye eskrim müsabakalarında yer almaya başlar. Kısa sürede çok büyük mesafeler kat eder.

2012 Londra Yaz Paralimpik Oyunları’na katılması onun için erkendir belki. Ancak hayranları açılış meşalesini Vio’nun taşıması için Uluslararası Paralimpik Komite’yi mail yağmuruna tutar. Ve beklenen sonuç gerçekleşir. Genç Beatrice 2012 Londra Paralimpik Oyunları meşalesini taşıyacak olan kişi seçilir. Paralimpik oyunların ilk heyecanını meşale taşıyarak olsa da tatmış olur. Aynı yıl, 15 yaşında İtalyan tekerlekli sandalye eskrim milli takımına katılır.

İlk büyük ve dikkat çekici başarısını 2013'te, olimpiyat gümüş madalya sahibi Gyöngyi Dani'yi yenerek Montreal'de dünya şampiyonluğunu kazanarak elde eder. Bu performansıyla Uluslararası Paralimpik Komite tarafından ayın paralimpik sporcusu seçilir.

2014 yılına gelindiğinde Vio bir diğer tutkusu olan okuluna odaklanmak ister ve o sezon müsabakalara ara verir. Haziran ayında okulun kapanmasıyla birlikte kaldığı yerden tüm hızıyla ve kararlılığıyla devam eder ilk aşkına. Hem bireysel hem de takım olarak Avrupa şampiyonluğunu kazanır. Bu muhteşem performasından sonra İtalya Paralimpik Komitesi onu yılın paralimpik sporcusu adayı olarak gösterir. Bebe bu ödülü atlet Oxana Corso ile paylaşır. Genç yaşında yılın sporcusu ödülü almak onun sorumluluğunu daha da artırır.

2015 yılında dünya şampiyonluğu apoletine bir yıldız daha ekler, tıpkı 2016 yılında Avrupa şampiyonasında yapacağı gibi.

2016 yılının Temmuz ayına gelindiğinde dünya şampiyonu unvanını üçüncü kez almak ister ama finalde Rus Viktoriya Boykova’ya yenilerek hem altın madalyayı kaçırır hem de yenilgisiz 11 maçlık serisi sonlanmış olur.

Ancak önünde sporcu olarak ilk defa katılacağı en büyük spor organizasyonu olan Rio 2016 Paralimpik Oyunları vardır.

Finale gelene kadar zorlanmaz Bebe. Tüm maçlarını farklı kazanır. Finalde rakibi Çinli Jingjing Zhou’dur. Kıran kırana geçen mücadelede ufak da bir kaza yaşanır. Karşılaşmanın bitmesine kısa bir süre kala şanssızlık eseri bir pozisyonda rakibinin kılıcı genç sporcunun kafasının arkasına gelir. Ancak ufak bir buz tedavisinden sonra maç devam eder ve Çinli rakibini 15-7 yenerek 19 yaşında ilk paralimpik oyunlar şampiyonluğunu kazanmış olur.

Gerçekleşmesi zor başarılara kısa sürede ve gencecik yaşında imza atan Beatrice Vio’yu uzun yıllar eskrim sahnesinde göreceğimize şüphe yok. O daha çok madalya kazanacak, biz de onun başarılarını uzun yıllar alkışlayacağız.

Hazırlayan: Muharrem Rahte / Limitsiz Spor