Portre: Ellie Simmonds

Portre: Ellie Simmonds

Güleç Yüzlü Şampiyon

Yüzme eğitimine başladığı daha küçük yaşlarda herkes onu ön planda olmak isteyen biri olarak hatırlıyordu. On yılı aşkın bir süre sonra henüz 21 yaşındayken beşinci paralimpik altın madalyasını alarak bunun doğruluğunu kanıtlamıştı.

Ellie Simmonds, Sutton Coldfield’teki Boldmere yüzme kulübünde eğitim görmeye başladığı andan itibaren ne kadar farklı biri olduğunu ortaya koymuştu. Onun kazanma arzusu daha çocuk yaşta belirginleşmişti. Simmonds ile altı yaşından beri eğitim alan ve şu anda kulüpte antrenör olan Joey Stanger, “Ellie daha o yaşlarda hep çizginin önünde durmaya çabaladı. Çok kararlı ve asla pes etmeyen bir yapısı vardı. Yarışlarda elinden gelenin fazlasını gösterdi.” diyordu.

Simmonds Akondroplazi durumunda olan bir engelli. Havuzla beş yaşındayken West Midlands Aldridge’deki ailesinin evinde  tanıştı. Havuzun ona iyi geldiğini, hızlı hareket edebildiğini görmüştü. Bu duygu onu farklı dünyalara taşıdığı için çok hoşuna gitmişti. Boldmere’de, kendisiyle aynı fiziksel durumda olan ablası Katie ile birlikte engelsiz ve fiziken güçlü yüzücüler ile antrenman yapmaya başladı. Ailesi hiçbir zaman onlar için özel muamele istemedi ve çabalarını her zaman desteklemeye devam etti.

Ellie, “Her zaman kısa olduğumun farkındaydım ama bana sanki her şeyi yapabilecekmişim gibi geliyordu” diyor. Boldmere’deki baş antrenörü Ashley Cox onunla ilgili şunları hatırlıyor: “Yüzmeyi mükemmel bir şekilde beceriyordu. Takım arkadaşlarıyla çalışmayı çok seviyordu. Dezavantajlı durumunu kapatmak için çok çalıştı.”

Başlarda engelsiz yüzücüleri yarışlarda geçmeyi başarıyordu Simmonds ama zamanla bu mümkün olmamaya başladığında engelli yarışlarına geçiş yaptı.

Dokuz yaşındayken Atina Paralimpik Oyunları’nı izleyen Ellie, televizyonda izlediği yüzücüleri taklit etmek istediğine karar verdi ve 10 yaşındayken engelli yarışmalarından birinde keşfedilerek İngiltere Yetenekli Yüzücüler Programına girmeyi başardı. Bu da Boldmere’den Swansea’ya taşınması gerektiği anlamına geliyordu. Babası ve kardeşleri ise Midlans’ta kalacaktı. Bu aile için çok büyük bir fedakârlık demekti. Babası ve kardeşlerinden altı yıl ayrı geçirecekti ama nihayetinde buna değecekti.

Simmonds, 12 yaşında 2006 IPC Dünya Şampiyonası için üst düzey İngiliz yüzme takımının en genç üyesi olarak seçildi ve 2008 Paralimpik Oyunlarda en genç İngiliz sporcu oldu. Pekin’de kazandığı iki altın madalya onu herkesin zihnine kazıdı ve ardından BBC tarafından Yılın Genç Sporcusu seçildi. 

Bu başarılar, Simmonds’a Londra 2012 Oyunları’nda ülkenin en önemli yüzü olması için yeterli nedenlerdi. O da ona inanları gücendirmeyerek Londra Paralimpik Oyunları’nda koleksiyonuna iki altın daha ekledi.

Antrenörü Cox, “13 dünya, 10 Avrupa şampiyonluğu ve birkaç dünya rekoru olmasına rağmen Simmonds her zaman aynı kişiliğini korudu. Her zaman yüzmenin keyfini çıkarır ve asla çalışmaktan şikâyet etmez, her zaman olağanüstü bir tekniği vardı ve başarısında benim de payım olduğu için guruluyum” diyor.

Ailesi de türlü fedakârlıklar yaparak onun bugünlere gelmesinde en önemli pay sahibi. Duygusu ne olursa olsun asla yüzünden gülümseme eksik olmayan Elli Simonds zaman zaman Boldmere’ye gelip zamanında kendisinin de olduğu gibi geleceğin yıldız yüzücüleriyle havuzu paylaşmaktan hoşlanıyor. Onlara ilham kaynağı olmak hoşuna gidiyor. Genç sporcular da ondan bir şeyler öğrenmeye ve bol bol imza alıp selfie çekmeyi de ihmal etmiyorlar.

Başarı Tablosu

2016 Rio Paralimpik Oyunları 1 Altın

2016 Rio Paralimpik Oyunları 1 Bronz

2016 Britanya Para-yüzme yarışları 1 Altın

2015 IPC Dünya Şampiyonası 1 Altın

2014 IPC Avrupa Şampiyonası 3 Altın

2014 IPC Avrupa Şampiyonası 2 Gümüş

2013 IPC Dünya Şampiyonası 3 Altın

2013 IPC Dünya Şampiyonası 1 Bronz

2012 Londra Paralimpik Oyunlar 2 Altın

2012 Londra Paralimpik Oyunlar 1 Gümüş

2012 Londra Paralimpik Oyunlar 1 Bronz

2011 Paralimpik Dünya Kupası 1 Altın

2011 IPC Avrupa Şampiyonası 2 Altın

2011 IPC Avrupa Şampiyonası 1 Gümüş

2011 IPC Avrupa Şampiyonası 1 Bronz

2010 IPC Dünya Şampiyonası 4 Altın

2010 IPC Dünya Şampiyonası 2 Gümüş

2010 IPC Dünya Şampiyonası 1 Bronz

2010 Paralimpik Dünya Kupası 1 Altın

2009 IPC Dünya Şampiyonası 6 Altın

2009 IPC Dünya Şampiyonası 1 Gümüş

2009 IPC Avrupa Şampiyonası 5 Altın

2009 Paralimpik Dünya Kupası 1 Altın

2008 Pekin Paralimpik Oyunları 2 Altın

 

Kendi Ağzından Ellie Simmonds

Yüzme sporunu kariyer olarak hiç düşünmemiştim. Ben bunu bir hobi olarak görüyordum. Dört - beş yaşlarında yüzmeyi öğrendim. Ailem beni yüzme öğrenmem için bir kulübe götürdü. Orada hem yüzmeyi hem de yarışmayı öğrendim. Bundan gerçekten de büyük keyif aldım.

Loughborough’da psikoloji eğitimi alıyorum. Burada birçok sporcu var. İnsanlar çok fazla sporcu gördüğü için burada özel bir ilgi görmüyorum. Gelecekte psikoloji ile ilgili bir şeyler yapıp yapmayacağımı bilmiyorum ama gerçek şu ki psikoloji çok eğlenceli ve birçok şey öğreniyorum.

Havuz dışında yüzmek benim için ürkütücü. Özellikle gölde yüzmek korkunç çünkü karanlık ve dibi göremiyorsunuz. Bir keresinde Avustralya’da Büyük Set Resifinde yüzmüştüm. Harika bir deneyimdi. Su o kadar temizdi ki dibini görebiliyordunuz.

Yemek pişirmek harika bir olay ama ben yine de hazır pişmiş yemeği tercih ederim. En çok kek yapmayı seviyorum. Ben kesinlikle tatlıya düşkün biriyim.

Okumayı her zaman çok sevdim. Gençken Jacqueline Wilson’ı, Tracy Beaker’ı okumaya bayılırdım. Küçükken ise Enid Blyton’ın The Magic Faraway Tree (Büyülü Uzak Ağaç) kitabını severdim. Her zaman pişirme ile ilgili kendi “büyü” kitabımı yazmak istedim. Ve yazdım da. (Ellie Simmonds ilki 2014 yılında olmak üzere Ellie’s Magical Bakery serisi şeklinde bir dizi kitap yayınladı)