Portre: Moises Fuentes

Portre: Moises Fuentes

Hayatta İkinci Bir Şans Hep Vardır

Moises Fuentes çocukluğunda boş vakitlerinde ağabeyinin işyerinde ona ve çalışanı Roberto’ya yardım ediyordu. Ağabeyi yaşadıkları bölgenin önemli işadamlarından biriydi. Bu yüzden de haraç mafyası tarafından çokça taciz ediliyordu. Ona, haraç ödemediği takdirde öldürüleceği hatırlatılıyordu sık sık.

Ve o gece…

Fuentes, silahlı bir grubun ağabeyinin iş yerini basıp taradıkları 13 Ekim 1992 gecesini asla unutamıyor.

“Ağabeyim olay yerinde hayatını kaybetti, ben de altı kurşun yedim. Kurşunlardan biri omuriliğime isabet etti ve bunun sonucunda engelli oldum. Benim için çok zor bir andı.” sözleriyle anlatıyor o geceyi.

Fuentes, bu trajik olaydan 24 yıl sonra Rio Paralimpik Oyunları’nda 100 metre kurbağalamada bronz madalya kazanarak toplamda üçüncü madalyasını alıyor. Pekin 2008'de bronz, Londra 2012 de gümüş kazanan Fuentes, “Yaşadıklarımdan sonra yıllarca antrenman yapıp yeniden kürsüde olmak benim için mutluluk verici bir olay. Altın kazanmayı tabii ki çok isterdim. Ancak daha sonra tekrar izlediğimde, yarışmayı dördüncü bitiren Antonios Tsapatakis’in benim dereceme çok yakın olduğunu gördükten sonra bronz madalya benim için daha değerli oldu. Beşinci kez paralimpik oyunlara katılıp üst düzey yüzücülerin arasında olmak çok mutlu hissettiriyor.” sözleriyle duygularını ifade ediyor.

Çocukken, Fuentes nehirde yüzmeye ve futbol oynamaya ilgi duyuyor. Ama malum trajedi yaşanana kadar sporu o kadar da ciddiye almadığını söylüyor. Yüzmek, onun için rahatlatıcı bir spor olmasının yanı sıra insanın kendi kendine yarışmaya teşvik etmesi yönünden de önemli.

“Yüzme benim için olağanüstü bir spor. Beni çok rahatlatıyor. Her yüzüşte süreyi daha da aşağıya çekmek için uğraş vermek heyecan verici. Yaşadığım saldırı sonucu yüzme sayesinde geleceğimi çizebildim. Spor, benim gibi engelli sporcularla etkileşim kurmayı, yalnız olmadığımı anlamamı sağladı. Spor bana, fiziksel ve özellikle de hayatta her zaman bir ikinci şans olduğunu idrak edebilecek zihinsel güç verdi. Kendimi bu konuda çok şanslı hissediyorum.” diyor Fuentes.

Kolombiyalı yüzücü 2013 yılında, Kanada Montreal’de 100 metre kurbağalamada dünya şampiyonluğunu kazanarak düşlerinden birini gerçekleştirdi.Yarışmanın ardından basın mensuplarına “Eğer çok çaba gösterirseniz her şeyi elde edebileceğinizin bir kanıtıydı bu yarış.” açıklamasında bulunmuştu.

Onu vuranlara karşı kin beslemeyecek kadar da yüce gönüllü Fuentes.

“Beni vuran insanlara karşı asla kin tutmuyorum. Çünkü kötü hisler beslemek sadece insanın kendisine zarar verir. Mümkün olduğunca mutlu olmaya, her zaman başkalarına yardım etmeye gayret edin, hiçbir şeyin sizi rahtsız etmesine izin vermeyin. Ben öyle yapıyorum. Çalışmaya yoğunlaştım. Çünkü hayallere ulaşmak sadece kendi azmimize ve özverimize bağlıdır. Attığımız adımlar küçük bile olsa önemli olan bizleri her zaman ileriye taşımasıdır”.