Riva'nın Uğuru

Riva'nın Uğuru

Geçtiğimiz günlerde engelli sporunun gerçek dostu sevgili arkadaşım Melih Şendil’in daveti üzerine BEİN Sports’un canlı yayınına katılarak TFF’nin engelli futbolundaki rolü konusunda görüşlerimi aktarma fırsatı bulmuştum. Yazı konum da bu programda gösterilen kısa bir röportaj sonrası belirlenmiş oldu.

Röportaj, Şansal Büyüka’nın 2015 yılı Mayıs ayında TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile Riva’da gerçekleşmiş. Konu, o sırada kampta bulunan Görme Engelliler Futbol Milli Takımına geliyor. Başkan Demirören, TFF’nin engelli futboluna verdiği desteği anlatırken şunları söylemiş: “Burada kamp yapan Görme Engelliler Futbol Milli Takımımız Avrupa Şampiyonasına hazırlanıyor, dereceye girdikleri takdirde Rio Oyunlarına katılacaklar. Bu çok önemli bir şey.”

Evet, Başkan Demirören’in ifade ettiği gibi Riva’daki kampın ardından İngiltere’de düzenlenen Avrupa Şampiyonasına katılan Sesi Görenler Milli Takımımız tarihte ilk kez Avrupa Şampiyonu olarak Rio Oyunlarına katılmaya hak kazanıyor.

İşte yazının başlığını oluşturan “Riva’nın Uğuru” ilk kez böylece başlamış oluyor.

TFF’nin “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi kapsamında destek verdiği Turkcell Ana Sponsorluğundaki İşitme Engelliler Futbolu, Bedensel Engelliler Futbolu, Görme Engelliler Futbolu ve Özel Sporcular Futbolu bünyesindeki Milli takımlarımız 2015 yılından itibaren Riva’da gerçekleştirdikleri kamplar ile şampiyonalara uğurlanmaya devam ediyor.

Sesi Görenlerin Futbolu

Görme Engelliler Milli Takımımız, Avrupa üçüncülüğünün ardından, 2015 Avrupa şampiyonluğu ve ardından 2017’de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda ilk beşe girerek Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanmıştı.

Şimdi ise Haziran 2018’de İspanya'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na ikinci kez katılma hakkı elde eden milliler, Mart ayında yine Riva tesislerimizde düzenlenen ve son Avrupa Şampiyonu finalistleri Rusya ve İspanya’yı yenerek İstanbul Cup şampiyonu oldu. Hedef Dünya Şampiyonası’nda ilk 3 olacak.

İşitme Engelliler Futbolu

2015 -2018 yılları arasında Riva’da kamp yaparak; sırasıyla Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olan millilerimiz, 2018 Aralık ayında Finlandiya’da gerçekleşecek Avrupa Futbol Şampiyonası’na yine Riva Tesislerimizde hazırlanacaklar.

Ayrıca Samsun Deaflympics’te ilk 5’e giren Kadın Millilerimiz de tesislerimizde kamp yaparak bu Şampiyonaya hazırlanmıştı.

Ampute Futbolu

“Tek Ayaklı Kramponlar” Riva tesislerinin hizmete girdiği 2015 yılından sonra katıldıkları tüm özel ve resmi turnuvalarda şampiyon oldu. Polonya’da 2 yıl üst üste düzenlenen  EURO CUP turnuvasına Riva’da hazırlanan Ampute Milliler 2 turnuvada da şampiyon olarak dikkat çekti.

2017 yılında  Riva Tesisleri bu kez  Avrupa Ampute Şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Engelliler futboluna yönelik olarak dünya da ilk kez bir Futbol Federasyonu tesislerinde düzenlenen ve tüm halkımızın takdirini kazanan “Tek Ayaklı Kramponlar” turnuva öncesi kamplarını da Riva’da gerçekleştirdi.

Ampute Millilerimiz Ekim ayında Meksika’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası öncesi hazırlık kamplarını yine  Riva’da yapacaklardır.

Özel Sporcular Futbolu:

Özel Sporcular Milli Takımımız ise 2012 yılında İsveç’te düzenlenen Futbol Avrupa Şampiyonası’nda ve Fransa’da düzenlenen 2016 Futbol Avrupa Şampiyonasında 5 oldu. Ağustos 2018’de İsveç’te gerçekleşecek INAS Dünya Şampiyonasına katılacak olan Milliler Riva’da kamp yapacaklar.  

TFF olarak Özel Sporcular Federasyonu ile yaptığımız işbirliği neticesinde ülkemizde ilk  kez Down Sendromlular futbolunun başlaması kararı alındı. Nisan ayında Riva’da Down sendromlu futbolcularımız kampa girecek.

Kampların ardından ilk kez oluşturulacak Down Sendromlular Futbol Milli Takımımız Kasım ayında İsviçre’de gerçekleşecek Down Sendromlular Avrupa Futsal Şampiyonasına katılacak.