Sabancı Vakfı Olimpiyat Şampiyonlarını Onurlandırdı

Sabancı Vakfı Olimpiyat Şampiyonlarını Onurlandırdı

Merhum işadamı Sakıp Sabancı adına verilen Spor Ödülleri bu yıl Rio’da altın madalya kazanan sporculara verildi.

Bu yıl Eylül ayında Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde düzenlenen Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda güreş, masa tenisi, halter ve goalball dallarında altın madalya kazanan şampiyon sporculara ödülleri Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı tarafından verildi.

Olimpiyat Oyunları’nda güreş dalında altın madalya kazanan Taha Akgül, Paralimpik Oyunları’nda altın madalya kazanan; halterde Nazmiye Muslu Muratlı, masa tenisinde Abdullah Öztürk ile görme engelliler kadın goalball takımı oyuncuları Gülşah Düzgün, Sümeyye Özcan, Seda Yıldız, Neşe Mercan, Buket Atalay ve Sevda Altınoluk Sakıp Sabancı Spor Ödülü’ne layık görülen isimler oldu.

Ödül törenindeki konuşmasında, gençlerin dünya çapındaki başarısının sevincini paylaşmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Dilek Sabancı “Sevgili babam Sakıp Sabancı, başarılı gençlerin geleceğin teminatı olduğuna, gençlerin, sanatçıların, sporcuların başarılarının teşvik ve takdir edilmesi gerektiğine inanırdı. Babamın başlattığı ve devam ettirilmesini vasiyet ettiği bu ödülleri sürdürmekten ve başarıyı teşvik etmekten mutluluk duyuyoruz. Babam özellikle engelli sporculara büyük önem ve destek veriyordu. Biz de engelli gençlerimize spor müsabakalarında başarılı olmalarının önünde hiçbir engellerinin olmadığını göstermek, bu düşünceyi engelli sporcularımız vasıtasıyla toplumumuzun tümüne yayabilmek ve her geçen gün daha çok çocuğa ulaşmak için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

Sabancı Vakfı Spor Ödülleri
Sakıp Sabancı, 1994 yılında kendi adını taşıyan Spor Ödüllerini başlatmış, tüm hayır işleri ile ödül programlarının devamını sağlamak için Sabancı Vakfı bünyesinde Sakıp Sabancı Fonu’nu kurmuştu. Sabancı Vakfı, eğitim, spor ve sanat alanlarında bugüne kadar 1.000’i aşkın ödül verdi.
Sakıp Sabancı Spor Ödülleri, Olimpiyat Oyunları’nda, Paralimpik Oyunları’nda ve Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’nda altın madalya kazanan sporculara verilmektedir.