Serebral Palsili Çocuklar İçin Spor

Serebral Palsili Çocuklar İçin Spor

Serebralpalsi, doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrası erken dönemdeki beyin hasarı sonucu ortaya çıkan, ilerleyici olmayan ancak yaşla birlikte değişebilen, hareketi kısıtlayıcı, kalıcı motor fonksiyon kaybı, postür ve hareket bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Serebral palside, beyinde oluşan hasar ilerleyici değildir. Serebral palsi bulaşıcı, kalıtsal ve hayatı tehdit eden bir durum değildir.

SEREBRAL PALSİ TİPLERİ

Etkilenen Kol ve Bacak Sayısına Göre;

Kuadripleji: İki kol ve iki bacak etkilenir

Dipleji: Bacaklar kollardan daha fazla etkilenir

Hemipleji: Vücudun bir kısmı etkilenir

Hareket Bozukluğuna Göre;

Spastik serebralpalsi: En sık görülen tiptir. Spastisite kasların tutuk ve gergin olması demektir.

Atetoidserebralpalsi:  Atetoid kontrol edilemeyen hareketleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Ataksikserebralpalsi: Çocukların dengeleri bozuktur. Bunlar genellikle gevşek çocuklardır, yürüme bozukluğu vardır. Beyincik hasarı nedeni ile gelişir. Motor geriliğine; duyusal, bilişsel, iletişim, algılama, epilepsi, davranış bozuklukları ve ikincil olarak gelişen kas iskelet sistemi sorunları eşlik eder. SerebralPalsili çocukların büyük bir kısmı zamanla daha iyi duruma gelirken, bir kısmı da gelişebilecek ek sorunlar nedeni ile daha kötü bir tablo sergileyebilir. Oluşacak ek sorunları engellemek ve çocukların yaşam kalitelerini artırmak için, mümkün olan en erken yaşta tedaviye başlamak gerekir. Tedavide Fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının yanında mutlaka fiziksel aktiviteyi destekleyecek rekreasyonel aktiviteler ve spor mutlaka yer almalıdır.

Neden Spor?

 • Beden farkındalığı ve kontrol, fonksiyon artışıyla özgüven-özbenlik artışı
 • Atrofi ve eklem limitasyonlarının önlenmesi
 • Denge, esneklik, koordinasyon, endurans
 • Fiziksel uygunluk ve uyum
 • İnaktivite zayıf kardiyorespiratuar uygunluğa neden olur!
 • SPOR=Kardiyorespiratuar fonksiyon ve aerobik endurans artışı!
 • GYA’dayorgunluk oluşmadan uzun süre aktiviteyi devam ettirebilme
 • Grup içi başarı ve mücadele
 • Kişiler arası paylaşım/destek/iletişim/arkadaşlık
 • Öz disiplin/rekabet
 • Sosyalizasyon/Katılım
 • Bağımsızlık

Serebral palsili çocukların uygun alanlarda yapabilecekleri sporlar şunlardır:

TS Tenis, TS Basketbol, TS Eskrim, Masa Tenisi, Oturarak Voleybol, Atletizm, Boccia, CP Futbol, Frame Futbol, Yüzme, Okçuluk, Atıcılık, Yelken, Binicilik, CP Bowls, Kürek Çekme, Powerlifting, Para Taekwondo, Para Triatlon, Powerchair Futbol, Para-Cylcling, Racerunning, TS Slalom Alp kayağı, Nordik kayağı, Snowboard, Buz hokeyi, Curling.

Racerunning

Dünya engelli Atletizm yarışmaları için spor dalı olarak kabul edilmiştir. 3-4 yaşından yetişkin yaşa kadar yapılabilir. Fiziksel uygunluk, kuvvet ve genel iyilik halini arttırır. Koşu veya yürüyüş sırasında denge sağlar. Özgüvenle bağımsız hızlı hareket edebilme yetisini artırır.

Powerchair Football / Elektrikli Tekerlekli Sandalye Futbolu

Elektrikli Tekerlekli Sandalyeyi kullanabilen bireyler, fiziksel engeli olan ve yürüyen veya elle tekerlekli sandalye futbol oynamakta zorluk çeken tüm bireyler Powerchair Football oynayabilir.

SINIFLANDIRMA

Powerchair Football’da CP’li bireyler için tek bir sınıflandırma yoktur. Sınıflandırma sistemi bireylerin postural kontrol, baş kontrolü, ince motor kontrolü, reaksiyonları ve istemsiz hareketleri gibi TS sürüş becerilerini etkileyen yönleri dikkate alınarak tasarlanmıştır. İki sınıflandırma mevcuttur.

 • PF1 (bireyleri en çok etkileyen koşullar) ve PF2 (bireyleri en az etkileyen koşullar) olan CP'libireyler,
 • Ayakta futbol ve elle kullanılan tekerlekli sandalye kullanamayan bireyler yeteneklerine ve TS sürüş becerilerine göre sınıflandırılırlar.

 

Serebral Palsi Futbol

Sahada CP ve beyin travmasına sahip yürüyebilen 7 oyuncudan oluşur. Total 14 oyuncu takım listesinde yer alır. Sınıflandırma, IFCPF sınıflandırma kurallarına göre yapılır ve 5. sınıftan 8.sınıfa kadar olan sporcular yarışabilirler.

Frame Futbol

Serebral palsili çocukların yürüteçleri ile oynadıkları futbola verilen addır. Kuralları ve sınıflandırması henüz tamamlanmamıştır.

Serebral Palsi Bowls

Farklıbir top ile oynanan oyundur. İki türlü katılım olabilir.  Halı üzerinde; burada uzun ve özel bir mat vardır. Bazen etrafına bloklar konur ve ortası oyun alanı olur. Diğeri ise daha büyük ve geniş bir alanda içerde ve açık havada oynanabilir. Sporcular, The International Bowls for the Disabled (IBD)  sistemine göre; B5, B6, B7 ve B8 olarak yürüyebilen ve tekerlekli sandalye kullananlar olarak sınıflandırılırlar.

Tekerlekli Sandalye Slalom

Tekerlekli sandalye ile belirli kukalar arasından tamamlanmaya çalışılan bir slalom yarışıdır.