Sporcu İdeal Performansını Nasıl Sürdürebilir?

Sporcu İdeal Performansını Nasıl Sürdürebilir?

Başta sporcular olmak üzere performans sporlarında yer alan çalıştırıcı, yönetici ve taraftarların en çok şaşırdığı ve tartıştığı konuların başında, sporcuların iyi bir performans sergilediği müsabaka veya maçtan sonraki organizasyonda bir öncekinde ortaya koyduğu performansın aksine, kötü bir oyun veya müsabaka sergilemesidir. Peki, bunun sebebi nedir? Asıl cevaplanması gereken soru budur.

Yapılan araştırmalarda “gününde olma” veya “ideal performans durumu” kavramıyla karşılaşmaktayız. İdeal performans kısaca bir sporcunun iyi performans sergilemesi için gerekli parametreleri ya da noktaları tespit etmesi ve bunları yerine getirmesi diyebiliriz. Bunu bir hikâye ile anlatmak isterim. Ünlü komedyen Nejat Uygur bir tiyatro oyununda saz çalmaktadır. Yanına birisi yaklaşır. “Usta hayırdır ne yapıyorsun?” diye sorar. Görmüyor musun, saz çalıyorum. Adam tuhaf tuhaf bakmaya devam eder. Bu sefer Nejat Uygur sorar; “Hayırdır niye bakıyorsun?” Adam: “Ya kusura bakma, benim bildiğim saz çalarken bir el sazın notalarında ileri geri gider gelir ama sen sabit tutuyorsun” der. Nejat Uygur da lafı yapıştırır: “Onlar acemi, doğru notayı arıyorlar o yüzden gidip geliyor elleri. Ben ustayım buldum o yüzden sabit tutuyorum.” İşte iyi sporcular da en iyi performanslarını sergilemek için gerekli noktaları bulabilir ve onları her müsabakada uygulayabilirlerse, her müsabakada en iyisini ortaya koyabilirler.

Gelmiş geçmiş efsane sporcuları incelediğinizde hepsinin ortak noktasının bu olduğu göreceksiniz. Aşağıda ideal performans durumunun ortaya konulabilmesi için uyulması gereken bazı kuralları bulabilirsiniz:

Olumlu Fiziksel Tepkiler Geliştirin

Sporcu istediği sonucu alsın ya da almasın (Bu durum bazı branşlara göre sayı almak, bazı branşlara göre iyi atış yapmak olabilir) vücudu ile bu duruma bağlı bir şekilde tepki verirler.

Eğer sayıyı kazanırlarsa mevcut durumu ve enerjilerini korumak için “İşte bu!” şeklinde tepkiler verirler. Eğer sayıyı kaybetmişlerse, bu maç için daha fazla enerji harcamak zorunda olduklarını kabul ederler ve vücutlarını daha dik pozisyona getirirler. Kendilerine güvenlerini belli ederler ve enerjik gözükürler.

Gevşeyin ve Rahatlayın

Rahatlamanın amacı, fiziksel ve duygusal olarak bir önceki sayıdan veya atıştan kurtulmaktır. Bu aşamada “rahatla”, “sakin ol” gibi basit cümlelere odaklanılmalıdır. Oyunla ilgili karmaşık düşünceler sporcuyu daha büyük gerginliklere sokar.

Her Sayı İçin Tekrar Tekrar Hazırlanın

Bu aşama yaklaşık 3-5 saniye sürmektedir. Bu aşamada sporcu çalıştığı hareket desenlerine sadık kalmalı ve uygulayacağı stratejileri ve oyunun analizi için gerekli zamanı kendine oluşturmalıdır.

Ritüel Geliştirin

Bu aşamada sporcu derin bir nefes alarak yapacağı performans sırası ile gözünde canlandırır ve başarılı bir sonucu önce zihninde gerçekleştirir. Çoğu sporcu çorabını düzeltir, forması ile oynar, bilekliğini kontrol eder vb küçük hareketler yapar. Bütün sporcular odaklanmalarını sağlayıcı anları oyunda kalmalarına yardımcı olacak rutinler geliştirmeliler. Bu aşama da en fazla 5-6 saniye alır. Toplam olarak bu bölümlere en fazla 15-16 saniye ayrılmalıdır.

İdeal performansa ulaşmak için yapabileceğimiz diğer pratik öneriler ise,

- Kontrol edebileceğiniz şeye odaklanın, o da sadece sizsiniz.

- Zamanı yakala ve orada kal. Anı yaşa!

- Fiziksel olarak tepki vereceğiniz ipuçları bulun.

- Mükemmelliğe değil çabanıza önem verin.

- Kazanmak zorunda olduğunuza odaklanırsanız oyununuzu çirkinleştirirsiniz.

- Antrenmanlarına güven. Buna hazırsın.

- Savaşçı ol…

Aslına baktığınızda, iyi performans ve gününde olmanın en önemli rolü kendini iyi tanımak, neyi ne kadar yapabileceğiniz bilmek ve bunu ortaya koyacak kaliteli bir hazırlığa sahip olmak.

İdeal performans ortaya koymanız gereken bir işiniz mi var? Sürekli en iyisini mi yapmayı mı bekliyorsunuz? O zaman yapacaklarınız hakkında düşünmeyin ve kendinizi en iyisini yaparken hayal edin.