Sporda Limit Tanımayanlar Buluştu

Sporda Limit Tanımayanlar Buluştu

ENGEL TANIMAYANLAR “LİMİTSİZ SPOR BÜYÜK BULUŞMA” GECESİNDE BİRARAYA GELDİ

“HERKES SPOR YAPABİLİR!”

Engelli sporcular, "Limitsiz Spor Büyük Buluşma"sında Türkiye'deki 10 milyon engelliye örnek oldu. Limitsiz Spor Platformu’nun, engellerin sporlarla aşılabildiğinin gösterilmesi ve engellileri spora teşvik etmek için "Herkes Spor Yapabilir" temasıyla Ankara'da düzenlediği "Limitsiz Spor Büyük Buluşma" gecesinde ulusal ve uluslararası şampiyonalarda başarı elde eden engelli sporcular bir araya geldi. Gecede, engel tanımayan sporcular herkesin spor yapabileceğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora ve Çankaya Kaymakamı Kadir Çakır’ın da katıldığı Limitsiz Spor Büyük Buluşma gecesi, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, İşitme Engelliler Spor Federasyonu, Görme Engelliler Spor Federasyonu ve Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun yönetici ve sporcuları ile limitsiz spora destek verenleri buluşturdu. Halkbank ana sponsorluğunda Ataköşk Hotel'de düzenlenen etkinlikte konuşan Bakan Bak,  sporun çeşitli kademelerinde yöneticilik yapmış biri olarak engelli sporcuların başarılarından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

BAKAN BAK: “HERKES SPOR YAPABİLİR”

Türkiye'de engelli sporunun gelişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde hükümetin ortaya koyduğu düzenlemeler ve verdiği desteklerin büyük önem arz ettiğini belirten Bak, "Engelli sporlarında inanılmaz bir performans artışı var. Dünyada engelli sporuna en fazla yatırım yapan ülkelerin başında geliyoruz. Neticeler de onu gösteriyor. Bu noktada özveriyle çalışan bu ailenin tüm bireylerine ve özellikle Limitsiz Spor Platformu’na bu organizasyon için teşekkür ediyorum." diye konuştu. "Hepimiz birer engelli adayıyız." diyen Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önceden insanlarımız, evinde engelli bir birey varken bazen onu saklıyor, evde tutuyordu. Böylesine bir aktiviteye götürmeyle ilgili yeterli tesis, araç ve destek, teşvik bulunmamaktaydı. Herkes spor yapabilir, yapmalı. Bunun önünde hiçbir engel yok. Yeter ki biz bu noktada istekli olalım, tesislerimiz, araçlarımız olsun."

Engelli sporunun geldiği noktayı paylaşan Bak, "2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na adayız. Bu şampiyonun tanıtım yüzü Barış (Telli). Engelli sporcularımızın nerelere gelebildiği gösteren önemli bir tablo." ifadelerini kullandı. 

Bakan Bak, konuşmasının ardından 4 federasyonun başkanlarına plaket verdi.

“TOPLUMSAL KAMPANYAYA DÖNÜŞECEK”

Federasyonları, sporcuları ve spor profesyonellerini "Limitsiz Spor Büyük Buluşma" gecesinde bir araya getiren Limitsiz Spor Platformu'nun kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Salih Cem, sporun özellikle engellilerin hayata tutunmasında büyük önem taşıdığını vurguladı. Cem, "Limitsiz Spor Büyük Buluşma gecesinin temasını 'Herkes Spor Yapabilir' olarak belirledik. Engelli sporunda başarılarımızı ve engelli sporcu sayımızı daha da artırmak için herkesin spor yapabileceğine inanıyoruz. Bu aynı zamanda 2018 yılı boyunca çeşitli etkinliklerle büyüteceğimiz toplumsal bir kampanyanın da taşıyıcılığını yapacak ana mesaj olacak. Başarılarımızı ve engelli sporcu sayımızı daha da artırmak için herkesin spor yapabileceğine inanıyoruz." dedi. Son yıllarda engelli sporcuların dünyada ve Türkiye'de büyük başarılar elde ettiğini vurgulayan Limitsiz Spor Platformu Başkanı Cem, bu başarıları herkese duyurabilmek ve daha çok engelliyi sporla buluşturmak için iki aylık periyodlarla "Limitsiz Spor Dergisi" de çıkardıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Türkiye'nin ilk ve tek engelli sporları platformu olan Limitsiz Spor Büyük Buluşma ile bedensel, görme, işitme engelli ve özel sporcuların sayılarının daha da artması, daha görünür olmaları ve daha fazla destek bulmaları için 2018'den itibaren verilmeye başlanacak Limitsiz Spor Ödülleri için de bir adım atmış olacağız.”

“TÜM FEDERASYONLAR BİRİZ”

Limitsiz Spor Büyük Buluşma gecesinde konuşan İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir, "Federasyon olarak 2017 yılında Samsun’da yapılan İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda 17 altın ve bronz toplamda 46 madalya almanın gururunu yaşıyoruz. Sayın Bakanımıza hep yanımızda olduğu için çok teşekkür ediyoruz. Tüm federasyonlar hepimiz biriz, aynı amaç için çalışıyoruz." dedi. 

“İLK AMACIMIZ ENGELLİLERE SPOR YAPTIRMAK”

Birincil amaçlarının görme engellilere spor yaptırmak olduğunu söyleyen Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan "İnanıyorum ki gözlerinizi 10 saniye kapadığınızda görme engelli olarak yaşamanın ne demek olduğunu anlayacaksınız. Biz sporcularımızı Avrupa, dünya şampiyonu yapıyoruz. Biz hep birlikte olduğumuz zaman güçlüyüz. 2016 yılında ülke tarihinde takım olarak altın madalyayı görme engelliler aldı. Biz de herkes spor yapmalı ve yapabilir diyoruz. Engelliler sporla üretim yapıyorlar ve geçmişteki o algıyı kırıyorlar" şeklinde konuştu.

“BU YILI 171 BUÇUK MADALYA İLE TAMAMLADIK”

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk ise "Öncelikle ülkemizin ve sınırlarımızın güvenliği için Afrin'e şanlı yürüyüşünü sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını kutluyoruz. Ayaklarına taş dönmeden dönmeleri için dua ediyoruz. Herkes spor yapabilir çağrısıyla yola çıkan Limitsiz Spor Plaformu’na teşekkür ediyorum. Bu yılı 171 buçuk madalya ile tamamladık. Tüm sporcularımıza, hocalarımıza, federasyon çalışanlarımıza çok teşekkür ederim. Sayın Bakanımıza, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'a her türlü desteği verdikleri için teşekkürü bir borç bilirim. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

“ENGELLERİ SPOR YAPARAK AŞMANIN BİLİNCİNDEYİZ”

Türk sporunun hızla gelişiminden çok mutlu ve umutlu olduğunu söyleyen Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın ise "Engellisini seven bir Cumhurbaşkanımız var. Bütün engelliler büyük başarılar elde ediyorsa bunu Cumhurbaşkanımıza ve Bakanımıza borçluyuz. Biz engelleri spor yaparak aşmanın bilincindeyiz. Bundan dolayı durmak yok yola devam. Bütün engellilerimizi spora davet ediyorum" dedi.