TFF’nin “Boşluk” Görevi

TFF’nin “Boşluk” Görevi

“bir testi yaparsın

çamurdan

içindeki boşluktur

onu yararlı kılan

*

Yıllar önce engelli futbolunda yaşanan gelişmeler üzerine Habertürk Gazetesi’ndeki köşe yazım böyle başlıyordu. Daha sonra birçok kereler konuşmalarımda ve yazılarımda Çinli düşünür Lao Tsu’nun sözleriyle başlamamın elbette bir nedeni var.

Baştan söyleyeyim, bu “öykü”nün gerçek kahramanları engelli futbolcularımızdır.TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve TFF Yönetim Kurulu göreve geldikleri ilk yıllarda engelli futbolunda çıtayı üst noktalara taşımak için TFF bünyesinde Engelliler Koordinasyon Kurulu’nu oluşturdu.UEFA’ya bağlı ülkeler içerisinde engelli futbolunun gelişmesi konusunda ilk ve tek örneği oluşturan bu yapıda, dört engelli spor federasyonumuz ile işbirliği içerisinde etkin çalışmalar ve organizasyonlar yaptık.

Ama önce bir hikâyeye ihtiyacımız vardı. Bunun için kamuoyunun dikkatini çekecek mesaj ve sloganlar üretmeliydik. Kurul, çalışmalarını “Türkiye Futbol Oynuyor” projesi kapsamında “Futbol Aşkı Engel Tanımaz” sloganı ile hareket etmeye başladı.

Hikâyemizin mısraları da şöyle başlıyordu:

sesiniz yoksa çığlık atın…

ayaklarınız yoksa koşun…

umutlarınız yoksa yaratın…

Bu proje, umutlarını yaratanlarını, sesi olmadan çığlık atanları, ayakları olmadan koşanları ve görmeden gol atanların hikâyesini anlatmaktadır.

Çok eskilerde değil, daha bundan birkaç yıl önce engelli futbol liglerimiz ya çok azdı veya hiç yoktu.TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu’nun “Engelli Futbolunu Geliştirme Stratejisi” kapsamında bugün dört engelli spor federasyonumuzun bünyesinde futbol ligleri de oluşturuldu. Artık dünyanın en güzel futbol mabetlerinden olan TFF’nin Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp Tesisleri’ni engelli futbol milli oyuncularımız da kamp yeri olarak kullanmaktadır, tıpkı Arda Turan gibi, Burak Yılmaz gibi…

Kısacası Türkiye bugün TFF ile dört engelli spor federasyonu ile kurduğu stratejik işbirliği bugün engelli futbolunda dünyanın en başarılı ülkesi olmuştur.

Gelelim testi ve boşluğa…

Çinli düşünürün mısralarında bahsi geçtiği gibi TFF, ne testiyi oluşturan hammaddedir, ne de çamurun oluşturduğu testidir.Testi de hammadde de engelli futbolcular ve engelli camialarının kendisidir. Ancak, Testi’nin yararlı olabilmesi için bir “boşluk”a ihtiyaç vardır. İşte TFF engelli futbolunda bu “boşluk” görevini üstlenmiştir. Tüm yönetim kurulu üyeleriyle ve çalışanlarıyla, yıllar içinde elde ettiği tüm tecrübe ve bilgilerini engelli futbolunun gelişimine sunmuştur,sevgiyle, saygıyla.

İşte,TFF’nin“boşluk” görevidir onu yararlı kılan.

(TFF Engelliler Futbolu Koordinasyon Kurulu)

Başkan: Ömer Gürsoy

Üyeler: 

Arif Ümit Uztürk-Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı

Yakup Ümit Kihtir- İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı

Birol Aydın – Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı

Selim Doğan, Gökçe Meriçten