Tokyo 2020 Öncesi Mini Prova

Tokyo 2020 Öncesi Mini Prova

26 Ağustos - 2 Eylül 2017 tarihleri arasında Tokyo’da düzenlenen “Mitsubishi Electric World Challenge Cup 2017 Turnuvası”na ev sahibi Japonya, 2014 Dünya Şampiyonu Avustralya, Rio Paralimpik Oyunlar bronz madalya sahibi İngiltere ve 2017 Avrupa Şampiyonu olan Tekerlekli Sandalye Basketbol takımımız katıldı. 

Japonya Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonunun davetlisi olarak Mitsubishi Elektrik firmasının sponsorluğunda 12 sporcu, 3 antrenör, 1 mekanisyen ve ben ekip başkanı olarak 17 kişiyle Tokyo’ya gittik. Avrupa şampiyonu olan basketbol milli takımımızın as kadrosundan sadece iki oyuncu bulunan takımın geri kalan 10 sporcusu gençlerden oluştu.

26 Ağustos akşamı Narita Havaalanı’na iniş yapan kafilemiz, Japonya Tekerlekli Basketbol Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Yutaka Mizutani ve ekibi tarafından karşılandı. O gece otelimizde dinlendikten sonra ertesi gün daha önceden ayarlanmış bir program gereği antrenman saatinde “Hamakava Junior High School” öğrencilerine tekerlekli sandalye basketbol dersi verdik. Başta temel bazı hareketler ve kurallar öğretildikten sonra, 30 öğrenci 3’er gruba ayrılarak her gruba 2 sporcumuz ve bir antrenörümüz verildi. Toplam 1,5 saatlik sürede son derece eğitici ve zevkli antrenman gerçekleştirmiş olduk. Bu etkinliğin, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları için hem farkındalık yaratmak hem de okul öğrencilerinin oyunlarda gönüllüler arasında yer almalarını sağlamak gibi çok önemli bir amacı vardı.

Antrenman yapılan salon birçok sportif aktivitenin gerçekleştirilebildiği bir spor kompleksi olarak tasarlanmıştı. Burada şahit olduğum ve çok etkilendiğim bir olay ise salonun ara katında dizilmiş olan çocuk arabalarıydı. Başta anlam veremediğim bu görüntü, salona dönüp baktığımda anlam kazanmıştı. Japon anneler yaklaşık 1,5 yaşındaki çocuklarına egzersiz yaptırıyor, oyunlar oynatıyordu. Egzersiz alışkanlığının kazandırıldığı, sağlıklı yaşam ve sağlıklı bir toplum için eğitimin başlayacağı yaşın, Japonlar tarafından net olarak belirlendiğini anlamış oldum. Hayranlık duymamak mümkün değildi.

Japonya’da beni ikinci çok etkileyen olay ise Gece Yoga Eğitimi” idi. Otelimizin tam karşısında bir Ragbi stadyumu vardı. Bir gece, stadyumda farklı bir olay olduğunu gözleyerek antrenörümüzle birlikte stada gittik. O gece 2000 kişinin katılımıyla yoga yapıldığını söylediler ki bu sayı zaman zaman 5000 kişiye kadar da çıkabiliyormuş. Yetkililer stadyumun içine girmemize müsaade ettiler; nefis dinlendirici ve gevşetici müzik eşliğinde, üç hocanın denetiminde herkes aynı hareketi yapıyordu. Bu olağanüstü manzara karşısında “Acaba bizde de yapılabilir mi?” sorusu aklıma takıldı.

31 Ağustos’ta turnuvadaki ilk maçımızı İngiltere ile yaptık ve maçtan 37-71 yenik ayrıldık. Maç sonrası gerçekleştirilen açılış töreninde Tokyo Büyükelçimiz bizi yalnız bırakmadı.

Kurban bayramına bu yıl Tokyo’da denk geldik. Otelde kahvaltıdan sonra tüm takım ve kafile birbirleriyle bayramlaştı. Aynı gün Japonya ile maç yaptık ve maçı Japonya 62-49 skorla kazandı. Öğleden sonraki maçta ise Avustralya’ya 49-62 yenildik.

Final günü sabahı maalesef Başantrenörümüz Can Aksu’nun annesinin ölüm haberini aldık. Bu nedenle erken dönüş için bilet aramaya başladık. Türkiye’de bayram ve resmi tatil olması ve 6 saatlik zaman farkı işlerimizi zorlaştırdı. Antrenörümüz tüm acısına ve üzüntüsüne rağmen takımımızın başında maça çıktı ve akşam uçağı ile Türkiye’ye döndü. Japonya ile oynanan son maçı da 77-39 kaybederek turnuvada 4. olduk.

Akşam otelde turnuva kapanış partisi verildi. Saygının ve insan olmanın değerinin her şeyin üstünde olduğunu benimsemiş Japon toplumu, bu özellikleri doğrultusunda yemek öncesi antrenörümüzün annesi için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunarak bizleri onurlandırdı. Gecede ayrıca turnuvayı kazanan Avustralya takımına 1000 dolarlık çek verildi. Sporcumuz Ahmet Efetürk ise “En iyi 5”i oluşturan oyuncular içinde yer aldı.

Törende Japonların ünlü sanatçısı “Sekidou Sakaguchi” özel çizimleri ile dostluk, sevgi, mutluluk harflerini resmederek ve sevgi harfi üzerine her ülkenin dilinde “teşekkür” kelimesini yazarak katılımcı ülkelere hediye etti. Biz de Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu olarak, Japonya Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu Başkanı Toshihiko Tamagawa ve Mitsubishi Electric Yönetim Kurulu Başkanına özel çini tabak hediye ettik. Bunun yanı sıra tüm federasyon yönetim kurulu üyelerine, 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Düzenleme Komitesi Üyelerine ve Japonya Paralimpik Komite Başkanı ve üyelerine teşekkürlerimizle birlikte hediyelerimizi sunduk.

Japonya gezimiz, katıldığımız dörtlü turnuva ve eğitim faaliyetleri, kafilemiz ve sporcularımız için çok faydalı oldu. Japon kültürünü yakından tanımak, spora ve sporcuya bakış açılarını ve yaklaşımlarını görmek özellikle genç sporcularımız için eşsiz bir deneyim oldu. Çünkü üç yıl sonra bu genç sporcular ülkemizi orada temsil edecekler. Japon yetkililer bu turnuvanın gelenekselleşeceğini, 2018 ve 2019’da tekrar edileceğini belirterek bizleri aralarında mutlaka görmek istediklerini ifade ettiler.

Tokyo’da bulunduğumuz süre boyunca bizleri bir an bile yalnız bırakmayan Japonya Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Yutaka Mizutani’ye,Türkiye Büyükelçiliği ticari bölüm görevlisi İzumi Saito’ya ve Tokyo Narita Havaalanında Supervisor olarak görev yapan Alican Gürsoylar’a çok özel teşekkürü, Türk Milli Kafilesi ve şahsım adına iletmek istiyorum.