Üst Düzey Başarının Anahtarı Motivasyon

Üst Düzey Başarının Anahtarı Motivasyon

Bedensel engelli sporcuların engelsiz sporculardan farkı var mıdır?

Bu soru bedensel engelliler ve spor camiası içerisinde aktif olarak yer alan, sporcusundan antrenörüne tüm unsurları ile karşılaşılan bir sorudur. Bedensel engelli sporcular biz farklıyız, onlarla çalışan antrenörler de farklıdır diye kendilerini inandırırlar ve “bize farklı davranılması gereklidir” beklentisine girerler.

Gerçekten bende bedensel engelli camiasına spor psikoloğu olarak ilk adımımı attığımda “Onlar farklı ve farklı bir çalışma ve programına tâbi olmaları gerekiyor.” şeklinde düşünüyordum. Sporcularımla birlikteliğim ve tecrübelerim arttıkça gördüm ki durum hiçte öyle değil. Aslında onlarında engelsiz sporculardan hiçbir farkı yok. Tabii ki bu farksızlık antrenman ve yarışma esnasında kullanılan temel motorik yetilerin yanında teknik ve zihinsel süreçler için de geçerli. Burada bahsettiğim performans sporcuları tabii ki…

Hangi branşta olursa olsun milli takım düzeyinde her engelli sporcu uluslararası başarıyı yakalamak istiyorsa dünya standardında antrenman yapma ve bu yoğunluktan ve zorluktan zevk almak zorundadır. Günümüzde birçok branşta bedensel engelli sporcular paralimpik oyunların yanında olimpiyatlarda da yarışabilecek performans sergiliyor. Elizabeth Marks (ABD - Yüzme), Daniel Dias (Brezilya- Yüzme), Markus Rehm (Almanya- Atletizm), Melissa Tapper (Avustralya - Masa tenisi), Jason Smyth (İrlanda- Atletizm), Marlouvan Rhijn (Hollanda- Atletizm), Ihar Boki (Belarus - Yüzme), Libby Kosmala (Avusturalya- Atıcılık), Zahra Nemati (İran - Okçuluk) ve Tatyana McFadden (ABD - Atletizm) gibi sporcular buna en güzel örneklerdir.

O zaman üst düzey performans için üst düzey çalışmak gerektiğini kabul etmek zorundayız. Demek ki neymiş? Biz sporcumuzla ve bizimle çalışan antrenörümüzle farklı değiliz; sportif anlamda başarı için önümüzde hiçbir engelimiz yok! Düşüncelerimiz ve motivasyonumuzdan başka…

2017’nin ilk madalyaları okçuluk branşından

25-31 Ocak 2017 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde  devam eden 3. Fazza Uluslararası Okçuluk Şampiyonasında klasik yayda Oğuzhan Polat Altın madalya, uluslararası karma takımda Abdullah Yorulmaz bronz madalya sahibi oldu. Başta milli takım antrenörü Özcan Ediz olmak üzere sporcularımızı tebrik ediyor, tüm branşlarda başarıların ve madalyaların artarak devam etmesini diliyorum.