Uztürk: Mucizelerin Önündeki Engelleri Kaldırmak İçin Varız

Uztürk: Mucizelerin Önündeki Engelleri Kaldırmak İçin Varız

Son yıllarda engelli spor dallarında elde edilen başarılar Türkiye sporu için gurur kaynağı oldu. Özellikle büyük turnuvalarda kazanılan başarılar sonrası tüm dikkatler engelli sporuna yöneldi. Önce 2012’de Londra Paralimpik Olimpiyatlarında elde edilen 1 altın 4 gümüş, 5 bronz, sonrasında 2016 Rio oyunlarında kazanılan 3 altın 1 gümüş, 5 bronz madalya bugüne kadar göz ardı edilmiş, ihmal edilmiş engelli sporlarının kamuoyunda daha fazla yer edinmesine katkıda bulundu.

Biz de bu başarıların en büyük pay sahiplerinden Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk ile zafere giden yolda yaşananları konuştuk.

*

Rio’nun ardından yapılan Genel Kurul sonrası yeniden başkan olarak göreve geldiniz. Neler söylemek istersiniz?

Gösterilen ilgi ve duyulan güvenden mutluyum. Federasyonumuzun genel kurulu için bir arada bulunduğu gün aynı zamanda 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen “Uluslararası Engelliler Günü”ydü. Bu gün dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacı için çalışılması gereken bir gün olarak kabul edilmiştir. Bizler de engelli bireylerimizin spora kazandırılması, hayatın önündeki engelleri kaldırmak ve Türk sporundaki başarı çıtasını daha yükseğe taşımak için 22 Mart 2015’de çıktığımız zorlu 18 ayı yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla birlikte alnımızın akı ile geride bıraktık.

Kolay bir süreç de yaşanmadı.

Özellikle ülkemizde son 10 yıldır engelli vatandaşlarımızın sosyal hakları ile ilgili kazanımların yanı sıra bizler de TBESF olarak uluslararası sportif alanda başarılı olabilmeyi kendimize misyon edinerek büyük bir çaba sarf ettik. Dediğiniz gibi zorluklar da oldu. 2014 Kasım ayında genel kurul iradesinin mahkeme kararı ile yok hükmünde sayıldığı, federasyonun tüm faaliyetlerinin dönemin yönetimi tarafından durdurulduğu o kara günleri de atlattık. Biriken tüm borçları ve icra takiplerini bir bir kaldırırken bütçe konusunda da dengeleri sağlamak için mali disiplini hiçbir zaman göz ardı etmedik. Bir yandan kulüplerimize en iyi imkânları sunarken diğer yandan önceki dönemden devreden borçları temizlemek de öncelikli ve sürdürebilir hedefimiz oldu.                   

Sportif bilanço konusunda değerlendirmeniz nedir?

Geride bıraktığımız süreçte özellikle uluslararası yarışmalara gönderdiğimiz 17 branşın milli takımları ile yakaladığımız başarılar ve kazanılan madalyalar ülkemizin ve bizlerin gurur kaynağı olmuştur.

Edindiğimiz bu başarılar bizlerin, başarılı branş ve sporcu sayılarının artması konusunda yeni hedeflere odaklanmamızı ve daha çok çalışmamızı gerektirdi.

Özellikle altını çizmek istediğim konular var. İzninizle bunları kamuoyuna aktaralım:  

2015 yılında 7.000.000 Tl bütçemizin hemen hemen yarısına yakın olan 3.157.000 Tl ile borçlarımızı ödedik. Garanti Bankası’nın yanı sıra, İstanbul BŞB, Balıkesir BŞB, Mersin BŞB, Sakarya BŞB, Bahçelievler ve Sarıyer Belediyelerinin büyük katkılarını aldık. 18 ay içinde milli takımlarımız 103 defa yurt dışına giderken bu faaliyetlere hazırlık kapsamında 112 milli takım kampı gerçekleştirerek rekor kırdık.

Tüm bunların sonucunda 18 ay içinde 129’u altın olmak üzere toplam 355 madalya kazanarak bir rekora imza attık. Kamp ve madalya sayılarının hedefinde esas olarak yer alan Rio 2016 paralimpik oyunlarına ilk defa 8 branşta ve yine ilk defa 49 sporcu ile katıldık. Garanti bankası ile 80.000 dolarlık ek bir artış sağlayarak, 2020’ye kadar yeni sponsorluk anlaşmasını yaptık. Tüm federasyonlarımız içinde uzun yıllar sonra ilk defa federasyonumuz 2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak madalya sıralamasında da 2012 de 43. sırada olan ülkemizi 34. sıraya yükselttik.

Halterde Nazmiye Muratlı ve masa tenisinde Abdullah Öztürk altın, masa tenisinde Kübra Korkut gümüş, atıcılıkta Ayşegül Pehlivanlar ile masa tenisi erkek takımımız bronz madalya kazandı.

Kamuoyu duyarlı davrandı denebilir mi? Ya da sizin bunun için çalışmalarınız oldu mu?

Engelli sporlarına dikkat çekmek ve desteği arttırmak için tanıtım ve reklam filmleri hazırlattık. Garanti Bankasının tekerlekli sandalye basketbol için yapmış olduğu tanıtım filmini de unutmamak gerekir. Ayrıca tekerlekli sandalye eskrim, tekerlekli sandalye curling, tekerlekli sandalye dans ve oturarak voleybol da milli takımlarımızı oluşturarak uluslararası yarışmalara katıldık. Geliştirmeye çalıştığımız bocce ve tekerlekli sandalye dans branşları için uluslararası federasyonlardan antrenör ve hakem hocaları getirerek kurslar açıp, yine halter branşında yurt dışından davet ettiğimiz uluslararası hakem hocaları ile hakemlerimize seminerler düzenledik. Oturarak voleybolda 1. ligi 10 takımla oynattık ve şimdi 2. lig için 12 yeni müracaat aldık. Ayrıca Avrupa Ampute Futbol Şampiyonasını da 2017 Ekim ayı içinde inşallah İstanbul’da gerçekleştireceğiz.

Ampute futbol ve basketbola galiba ayrı bir yer açmak lazım. Branşların hepsi değerli şüphesiz ama bu ikisi odlukça rağbet görüyor ve rekabet üst düzeyde...

Ampute futbolda yeni oluşturduğumuz U18 oluşumundan sonra U22 için de önümüzdeki dönemde gerekli hazırlıkları süratle başlatacağız. Ayrıca tekerlekli sandalye basketbolda, A ve genç milli takımlarımızın dışında erkeklerde U18 ve kadınlar U22 takımlarımızı oluşturarak çalışmalarımızı başlattığımız tüm camiamızın malumudur. Sadece basketbol ve ampute futbolda aktif durumda 8 milli takımımız çalışmalarını sürdürmektedir. Önümüzdeki günlerde Bahreyn, Kuveyt ve Umman tekerlekli sandalye basketbol milli takımları ile özellikle U18 basketbol milli takımlarımız için gelen özel maç istekleri de ayrıca değerlendirilecektir.

Camianız önümüzdeki dönemde neleri planladığınızı, projelendirdiğini merak ediyordur...

Öncelikle federasyonumuzun ofisini diğer federasyonlar gibi acilen taşımamız gerekmektedir. Bu sorunu kısa bir sürede çözmemiz lazım.  Engelli sporcuların da yararlanabileceği bir spor kompleksini camiamıza kazandırmak için yeni yönetimimiz ile birlikte olağanüstü çaba göstereceğiz. Genel müdürlüğümüze ve Bakanlığımıza özellikle yüzme ve atletizm için paralimpik merkezler açılması konusunda proje teklifimizi sunacağız. Mali disiplini korumaya, tasarruflu harekete devam edeceğiz.  Bireysel branşlarda yıl içinde en az 2 şampiyona yapacağız. Tüm branşlarımızın federasyonumuzun bünyesinde her türlü yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri için gereken titizliği göstermeye devam edecek ve federasyonumuzun bağımsız kimliğini ve adını her zaman olduğu gibi koruyacağız. Yeniden hayata geçirdiğimiz 7560 sms hattını daha da etkinleştireceğiz. THY ile imzaladığımız sponsorluk anlaşmasını yeni yıldan itibaren uygulamaya başlayacağız. Turkcell ve Futbol Federasyonu işbirliği ile sponsorluk görüşmelerine başlanmıştır. “Sesi görenler futbol ligi” gibi “Turkcell ampute futbol ligleri” adı altında sponsorluk anlaşmasının görüşmeleri devam etmektedir.

Bunların dışında tekerlekli sandalye, kanedyen vb. malzeme yardımlarımızı devam ettireceğiz. Kulüplerimiz ile doğrudan ve sürekli iletişimimizi açık tutacağız. Avrupa Birliği, uluslararası ve ulusal hibe programları ve kalkınma ajansları gibi sosyal sorumluluk proje fonlarından kapsamlı bir şekilde faydalanabilmek için bir proje koordinatörünü ve ihtiyaç duyduğumuz diğer alanlarda da profesyonelleri göreve başlatmayı planlıyoruz.  Ve tüm bunları yaparken adaletten, dürüstlükten ve şeffaflıktan kesinlikle taviz vermeyeceğiz!

2020 Tokyo en önemli hedef olsa gerek...

Rio’dan geri kalamayız. Sporcu sayısında da madalya sayısında da daha ileride mutlaka olacağız. O tarihe kadar da ne gerekiyorsa çalışacağız. Bizler burada mucizeler yaratmak için değil, mucizelerin önündeki engelleri kaldırmak için varız. Çünkü inanıyoruz ki gerçek mucize sporcularımızın ta kendisidir. Onların sporda karşı karşıya olduğu engelleri birer birer ortadan kaldırmak hem görevimiz hem de boynumuzun borcudur.