Yelkende Yeni Ufuklar

Yelkende Yeni Ufuklar

2017 Nisan ayında Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde “Paralimpik Yelken” branşı kuruldu. Mayıs ayında Mersin Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Mersin Yelken İhtisas ve Yat Kulübü desteğiyle marina sahilinde ilk defa Türkiye şampiyonası düzenlendi.

Erkeklerde Hüseyin Akbulut ve kadınlarda Miray Ulaş’ın şampiyon olduğu yarışlarda ikinci olan Ali Doğan da Türkiye’yi Almanya’da düzenlenen dünya şampiyonasında temsil etme hakkı kazandı. 19-25 Haziran Almanya’nın Kiel şehrinde düzenlenen yelken yarışlarında paralimpik yelkencilerimiz; 2.4mR sınıfında 43 yelkenci arasında Hasan Hüseyin Akbulut 41. , Hansa 303 Kadınlarda 10 yelkenci arasında Miray Ulaş 8. ve Hansa 303 Erkeklerde 25 yelkenci arasında Ali Doğan 22.’lik elde ettiler.

Paralimpik yelken branşının Teknik Kurul Başkanlığını, aynı zamanda TBESF Yönetim Kurulu üyesi Aynur Olgaç üsteleniyor. Görüşlerine başvurduğumuz Engelli Yelken Teknik Kurul Başkanı Aynur Olgaç, branşın kurulması ve amacı ile ilgili şunları söyledi:

“Engelli Yelken Teknik kurulunun kuruluş amacı,  engellileri spor ile sosyalleştirmek, ulusal ve uluslararası yarışmalara sporcu yetiştirmek, eğitim kampları düzenleyerek yelken sporcusu yetişmesine katkı sağlamaktır.

Ülke nüfusunun yüzde 12.29 gibi bir yüksek bir oranı temsil eden engellilerin en büyük sorunlarından birisi de sosyal hayata dâhil olamamaktır. TBESF bağlı 19 spor branşından biri olan “Engelli Yelken Branşı”nı hayata geçirme ve planladığımız hedeflerle, engellilerin sporla sosyal hayata dâhil olma olanaklarını artıracağımıza inanıyoruz.

0cak 2017 tarihinden bu yana branşın kurulması ile ilgili faaliyet ve planlamaları teknik kuruldaki arkadaşlarımız ve branş sorumlumuz ile birlikte çalıştık ve TBESF yönetim Kuruluna sunduğumuz Engelli Yelken Teknik Kurulumuz 3 Nisan tarihinde onaylanarak faaliyete geçti. Branşın başlangıç olarak Alanya, Marmaris, İstanbul ve Mersin”de yapılacak olup, ilerleyen zaman zarfında başka illerde Engelli Yelken Branşının gelişmesi ile ilgili çalışmalar yapmayı planlamaktayız.”

Yelken Branşı Yönetim Kurulu

Teknik Kurul Başkanı: Aynur Olgaç

Başkan Yardımcısı: Selim Sıdalı

As Başkan: Gülden Ayboğa Nacar

Üyeler: Cemal Özdiyar, Can Demirel

Eğitim Kurulu: Cumhur Gökova