Zaman Onlar İçin Durmuyor

Zaman Onlar İçin Durmuyor

Bir an için zamanın geçici olarak durduğunu düşünün. Saatlerin, günlerin, ayların akıp gitmediğini… Yapmayı planladığınız her şeyin belirsiz bir sonsuzlukta donup beklediğini… Tüm kötülüklerle birlikte bütün iyiliklerin, heyecanların, tutkuların da aynı aralıkta sıkışıp kaldığını…

Bizim ülkemizde adı geçtiği andan itibaren zamanı durduran sihirli bir kelime var: Seçim

Seçimin konuşulmaya başlamasıyla birlikte sporda da adeta zaman durdu. Zamanla birlikte önce devlet dondu. Bütün kararlar, projeler, büyük mücadeleler, başarılar, zaferler, ulaşılmaz gibi görünen hayaller hep birlikte adına “seçim sonrası” denen bugünden bakınca ulaşılmazmış gibi gelen tanımsız bir geleceğe hapsoldu.

Oysa kargadan başka kuş tanımayanların futboldan başkasını spordan saymadığı ülkemiz için birkaç ay bile büyük bir zaman kaybı.

Çünkü zaman onlar için durmuyor: Engelliler, engelli sporcular!

Önceki yazımda toplumdaki her engelliyi daha fazlasını, başarmak üzere cesaretlendirmek; ülkemizde yaşayan milyonlarca engellinin evlere sıkışıp kalmış hayatlarına dokunabilmek; daha fazla sayıda engelliyi spora yönlendirme hedefleriyleTürkiye’nin 7 bölgesinde 7 ilde1 yıl boyunca sürecek bir farkındalık projemizden söz etmiştim.

“Herkes Spor Yapabilir” temasıyla kamu ve sponsorların stratejik işbirliğiyle gerçekleşmesi planlanan bu etkinlikle ilgili epey de yol kat ettik.

Pek çok potansiyel sponsorla görüştük. Büyük bir heyecanla, bütün gövdeleriyle proje içinde yer alabileceklerini belirttiler. Ancak bir fikir birliği vardı, o da kamunun bu projede yer alarak amaca ulaşmada daha kesin sonuçlar elde edilmesi…

Şimdi araya seçim girdi, zaman durdu, kamu durdu, biz de durduk.

Fakat küçücük bir fırsatı bile büyük mucizelere dönüştüren engellilerimiz için zaman durmuyor.

Boşa geçirilecek her bir gün, evine sıkışıp kalmış bir engellimiz için kaçan büyük bir fırsat anlamına gelebilir. Bu ifade abartılı geliyorsa, sadece geçmiş sayılarda yayınladığımız sporcu hikâyelerine bir göz gezdirmeniz yeterli. Nasıl büyük bir ihtiyaçtan bahsettiğimi anlayacaksınız.

Buradan engelli sporlarına ilgisini yakından bildiğim Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak’a seslenmek istiyorum:

Proje her detayıyla hazır, sponsorlar hazır, bizler hazırız. Sizden para pul istemiyoruz. Sadece desteğinize, yol açmanıza, kamu iradesine ihtiyacımız var.

Ve inanın bu bizim kendi sesimiz değil, engellilerimizin çağrısıdır. Lütfen kulak veriniz.