CEM IPC Engeline Takıldı

CEM IPC Engeline Takıldı

Milli sporcumuz, IPC tarafından tasnif dışı bırakıldı.

IPC (Uluslar Arası Paralimpik Komitesi)'nin Tekerlekli Sandalye Basketbol branşının paralimpik oyunlarında yer alabilmesi için,sınıflandırma kodlarını yeniden gözden geçirmesi sonucu yüksek puanlı üst düzey bir çok oyuncu yeniden klasifikasyona tabi tutuldu.

Bu oyunculardan bazıları ise minimum engel kriterine takıldı.

Kanadalı David Eng,Büyük Britanyalı George BATES,Avustralyalı kadın sporcular Annabella LINDSAY ve Teisha SHADWELL, Alman sporcu Barbara GROSS, puanlama kriterine takılırken ülkemiz için kötü haber Milli Oyuncu Cem GEZİNCİ için geldi.

Oyuncumuz Uluslar Arası turnuvalarda alınan karar değişmezse yer alamayabilir.

BAŞARILARLA DOLU BİR KARİYER

2010 Dünya Şampiyonası ile birlikte A Milli takım formasını terleten CEM,son 10 uluslararası turnuvada milli takımda yer aldı.

DÜNYA ŞAMPİYONLARI (3): 2010,2014,2018

AVRUPA ŞAMPİYONLARI (5): 2011,2013,2015,2017,2019

PARALİMPİK OYUNLARI (2): 2012,2016

Milli Takım kariyerinde

1 Avrupa Şampiyonluğu,2 Avrupa Şampiyonası Finali (2'ncilik),1 Avrupa 3'üncülüğü;

1 Dünya Şampiyonası 3'üncülüğü.

Kulüp bazında ise Beşiktaş ve Galatasaray formaları ile hem ligde hem de Avrupa'da birçok kupa kazanma başarısı gösterdi.

KARAR NE OLACAK?

IWBF tarafından alınan karara uluslararası camiadan birçok tepki geldi. Üst düzey birçok turnuvada yer almış sporcuların akıbetinin ne olacağı ise şimdilik meçhul. Kimi ülke yerel liglerde oynamaya izin vermeyi düşünüyor ama uluslararası arenada sporcuların yer alması ise şimdilik imkânsız gibi.