Hanna Lahoud Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası

Hanna Lahoud Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası

Murat Saltan Yazdı: Hanna Lahoud International Wheelchair Basketball Tournament / Hanna Lahoud Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası

“Özürlülüğü arttıran ve engelli olan ya da olmayan tüm kültürel, cinsiyet ve dini geçmişlerden, mültecilerden ve mültecilerden ayrı toplulukları bir araya getiren güçlü bir araç olarak, engelli insanların spor yoluyla fiziksel, duygusal ve sosyal entegrasyonunu teşvik etmeyi amaçlayan büyük bir proje”

Ocak ayında yapılan Lübnan’ın Trablus şehrinde Özel bir Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol turnuvası düzenlendi. Turnuvayı özel kılan birkaç konu var. Turnuvaya ismini veren Lübnan doğumlu “Hanna Lahoud” International Committee of theRed Cross (ICRC)’nin gönüllü üyelerinden biriydi. Savaş mağdurlarına yardım etmek için gönüllü olarak çalıştığı Yemen’de görev yaparken 2018 yılı Nisan ayında trajik bir şekilde öldürülmüştü.

Hanna Lahoud pozitif bir insan ve çevresindeki herkesi mutlu eden bir yönü olduğunu vurguluyorlardı. Arkadaşlarının deyimiyle evrensel yörüngesinde neşe vardı. Hanna aynı zamanda bir Tekerlekli Sandalye Basketbol hayranıydı. Yemen’e yerleşmeden önce Afrika ülkesi olan Guinea Bissau’da engelli bireyleri bir araya getirerek onları tekerlekli sandalye basketbolu ile tanıştırdı. Ülke çapında bir organizasyona önderlik etti ve bir basketbol turnuvası düzenledi. Yaşamı boyunca kişisel olarak engelli bireylerin sosyal katılımına destek oldu ve hayatını buna adadı. Mirası daha çok engelli bireye dokunmaya devam edecek.

Turnuva’nın diğer özel yanlarından biri de katılımcı ülkelerin ilk kez bir organizasyonda yer alıyor olmalarıydı. ICRC Fiziksel Rehabilitasyon Programı çerçevesinde Batı ve Orta Asya ülkelerindeki oyuncuların bir araya gelmesi ve yeteneklerini ve sporun fiziksel engelli kişilerin dahil edilmesini teşvik etmek ve sporun gücünü göstermesi için bir fırsat olarak tasarlandı. Özürlülüğü arttıran ve engelli olan ya da olmayan tüm kültürel, cinsiyet ve dini geçmişlerden, mültecilerden ve mültecilerden ayrı toplulukları bir araya getiren güçlü bir araç olarak, engelli insanların spor yoluyla fiziksel, duygusal ve sosyal entegrasyonunu teşvik etmeyi amaçlayan büyük bir proje diyebiliriz.

Turnuvaya Afganistan, Hindistan, Irak, Lübnan ve Suriye katıldı. Turnuvada çeşitli katılımcılar arasında inanılmaz hikayeler vardı ve aynı zamanda güçlü arkadaşlık bağları kuruldu. Afganistan takımı katıldığı Bangkok turnuvası sonrası çok iyi çalıştıklarını gösterdiler ve oyun anlamında nasıl büyüdüklerini ispatlayacakları bir turnuva oynadılar. Aslına bakılırsa Afganistan denk takımlarla mücadele edeceği ilk turnuvaya katılmıştı. Asya elemelerinde sürekli Avustralya, İran, Japonya, Kore gibi çok güçlü rakiplerle karşılaştığı için gelişimlerini görecekleri bir organizasyon bulamamışlardı. 4 yıl önce kurulan takımın koçluğunu Qawamuddin Ghafoori üstlendi. Yine tecrübeli oyuncu WasiqSediqqi ise bu turnuva ile birlikte yardımcı antrenörlük görevine başladı. Bununla birlikte Irak Milli takımı bilinen takımı ile değil gelecek vadeden genç sporcularla turnuvaya katılmayı tercih etti. 

Turnuva bilinen rekabet ortamında değil tam tersi dostça müsabakaların oynandığı bir ortamda gerçekleşti. Faul yaparken bile naif davranan sporcular turnuvanın başından sonuna kadar rakibe, hakemlere ve seyircilere karşı saygılı tutum sergilediler. Hindistan takımına gelecek olursak 5 yıl önce kurulan Hindistan Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu ile birlikte bu spora ciddi yatırımlar yapan bir ülke konumunda oldular.Thayumana Subramaniam koçluğunda ciddi bir kadro ile turnuvaya katıldılar. Suriye takımı ilkkez böylesi ciddi bir organizasyonda yer aldı. Tamamı yeni ve bir araya ilk kez gelmiş oyunculardan kurulu bir takımdı. 4.0 klasifikasyon puanına sahip Suriyeli “Nabih Chabaan” ünlü eski NBA oyuncusu Charles Barkley’e benzerliği ile dikkat çekiyordu. Onun liderliğinde Suriye milli takımı kimsenin şans vermediği organizasyonda iyi bir turnuva geçirdiler.

Suriyeli bir başka oyuncu “Layth Mubayed” ise branşta çok nadir görülen bir engele sahip oyuncuydu. İki kısa ayağa sahip ve kolları dirseklerinden aşağısı yoktu. Bu tip engele sahip bir sporcunun Tekerlekli sandalye basketbol gibi aşırı efor sarf edilen bir branşta yer alıyor olması turnuvada büyük saygı görmesine neden oldu. Savaşın ve çatışmanın göbeğinde olan bir ülkeden gelip bu saygınlığı kazanacak ilham veren bir hikayesi var.

Suriye milli takımının uluslararası arenada daha çok yer alması ile birlikte Layth’te adını oldukça fazla telaffuz ettirebilecek bir oyuncu olacaktır. Ev Sahibi Lübnan ise daha çok yeni kurulan bir takım hüviyetinde maçlarına çıktı. Sadece tecrübe kazanmak adına oldukça başarılı maçlar oynadılar. Fanatikleri bilir, Lübnan’da çok ilginç bir basketbol hayranlığı mevcuttur. Basketbol ülkede en popüler spor branşıdır. Ulusal Lübnan Basketbol Liglerinde bir çok eski NBA yıldızları dahi yer alır. ICRC turnuvayı popüler hale getirmek için Lübnan Koşan basketbol yıldızlarından destek istedi ve final maçı öncesi Lübnanlı Basketbol yıldızları, Fadi El Khatib, Yasser El Hac, Rony Fahed, Nadim Soueid ve Wael Arakji tekerlekli sandalyeye oturarak bir gösteri maçı gerçekleştirdiler. Turnuvada Afganistan Şampiyon oldu, Suriye ikinci ve Hindistan takımı üçüncü olarak turnuvayı bitirdi. Turnuvanın “En değerli oyuncusu” ödülünü HannaLahoud’ın karısının elinden alan Suriyeli Nabih Chabaan oldu. Nabih isminin açıklanması ile birlikte uzun süre gözyaşlarına hâkim olamadı.