Japonya’da Covid-19 Endişesi

Japonya’da Covid-19 Endişesi

Japonya Ağustos ayında düzenlenecek Paralimpik Oyunları için endişeli.

Ülkedeki kamu haber yayıncısı NHK'nın araştırması, ülke genelindeki paralimpik sporları federasyonlarının 6 ay sonra düzenlenecek Tokyo Paralimpik Oyunları'na yönelik düşüncelerini ortaya çıkardı. Araştırmaya katılan paralimpik sporları federasyon yetkilileri ve sporcularının yüzde 64'ü, salgın nedeniyle oyunlara katılma konusunda kaygılı.

Federasyonların turnuvaya yönelik endişeleri arasında Covid-19 salgınının, çok sayıda sporcu ve yetkiliyi bir araya getirmesinin, salgının daha rahat yayılmasına sebep olacağı yer aldı. Araştırma sonuçlarına göre bu durumun sporcularda yüksek stres yaratacağı da vurgulandı.

Federasyon temsilcilerinin yüzde 80'i, turnuvanın planlandığı üzere bu yıl gerçekleştirilmesi için Japonya geneli vaka sayısında düşüş beklenmesi gerektiğini, yüzde 76'sı ise aşıların yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

Geçen yıl salgın nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın, 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de, Tokyo Paralimpik Oyunları'nın 24 Ağustos-5 Eylül 2021'de düzenlenmesi bekleniyor.