Milli Paralimpik Komite’den Şaşırtan Karar

Milli Paralimpik Komite’den Şaşırtan Karar

Milli Paralimpik Komite’den Şaşırtan Karar

Gizem Girişmen’in Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) Spor Alt Kurulu’ndaki görevine son verildi.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK), 2008 Pekin Paralimpik Oyunlar şampiyonu olan, bir dönem Spor Genel Müdürlüğü (SGM) Dış İlişkiler Daire Başkanlığı görevini yürüten ve şu anda da Gençlik Spor Bakanlığı Spor Müşavirliği görevinde bulunan Gizem Girişmen’in TMPK Spor Alt Kurulu’ndaki görevine son verdi.

TMPK Yönetim Kurulu tarafından bu göreve seçildiğini 13/03/2019 tarihli ve Genel Sekreter İbrahim Gümüşdal imzalı resmi yazıyla öğrenen Gizem Girişmen, bu kez adı Spor Alt Kurulu olan görevinden uzaklaştırıldığını yine bir resmi bir yazıyla öğrendi. “Yönetim kurulumuzun oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda Spor Alt Kurulu üyeliğiniz sona erdirilmiştir.” ibaresi bulunan 27/01/2020 tarihli yazının altında Genel Sekreter İbrahim Gümüşdal ve Başkan Yardımcısı Murat Aksu’nun imzaları bulunuyor.

Bu karara tepkisini sosyal medyada gösteren Girişmen, kendisine gelen yazının görselini paylaşarak “gerekçesini öğrenmek isterim” açıklamasıyla yetindi. Kendisine ulaştığımız Girişmen, Limitsiz Spor’a yaptığı açıklamada ise, “Alınan karar çok kişisel duruyor ve hiçbir gerekçesi yok. Amacım kurumları yıpratmak değil, ama her kurumun düzgün yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hepimizin sorumlulukları var ve hepimiz birbirimizden çok farklı insanlarla beraber çalışarak, bu farklılıkları sorun haline getirmeden, en iyisini yapmak için çalışıyoruz. Kurumlar kimsenin kendi keyfine göre ben yaptım oldu diyerek yönetilmez, böyle çalıştırılmaz. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi de önemli bir kurumdur ve görevime son verme gerekçesini açıklamak zorundadır, kendilerinden bu açıklamayı bekliyorum, benim için konunun özeti bu.” dedi.

Kendisine konuyla ilgili ulaştığımız Yavuz Kocaömer ise Gizem Girişmen’in görevden alınma kararı hakkında konuşmak istemediğini belirterek, “Biz bir üyemizle basın ve sosyal medya üzerinden konuşmayı uygun görmüyoruz, zaman her şeyi gösterecektir.” ifadelerini kullandı.

Daha önce TMPK Başkanı Yavuz Kocaömer tarafından Posta Gazetesi’nin 9 Aralık 2019 tarihli sayısında Yavuz Kocaömer tarafından “Tarihe Yön Veren 100 Sporcu” başlıklı bir yazı kaleme alınmış, yazıda kitabın hazırlanması sırasında danışma kurulu üyesi olan Gizem Girişmen’e yönelik sert ifadeler yer almıştı. Gizem Girişmen ise hemen ertesi gün “açıklama ve düzeltme” başlığıyla bu yazıya ilişkin detaylı bir açıklama metni kaleme alarak kamuoyuyla paylaşmıştı.

Limitsiz Spor, 2020