Mustafa Koç Spor Ödülü Gizem Girişmen’in

Mustafa Koç Spor Ödülü Gizem Girişmen’in

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden işadamı Mustafa Koç adına bu yıl ilki düzenlenen Mustafa V. Koç Spor Ödülleri dağıtıldı.

 “Olimpik Değerlere Katkı” temasıyla hayata geçen Mustafa V. Koç Spor Ödülü’nün ilkine, 98 aday arasından Seçici Kurul ve Jüri değerlendirmesi sonucunda finale kalan Gizem Girişmen ve Taha Akgül layık görüldü.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Mustafa V. Koç Spor Ödülü Jüri Başkanı Caroline N. Koç kazananları şu sözlerle açıkladı: “Ödülümüzün ilk yılında, çok değerli isimlerin aday gösterildiği bir listeden tek ismi seçmekte zorlandığımızı itiraf etmek isterim. Nitekim yönetmeliğimizin bu konuda bize sağladığı esneklikten de yararlanarak, bu yıl özelinde bir istisna yaptık ve iki değerli sporcumuza ödülü verdik. Gerek kişiliklerinde tüm olimpik değerleri temsil etmeleri, gerekse sonsuz azim, disiplin ve özverili çalışmalarla yakaladıkları dünya çapındaki sportif başarıları nedeniyle seçmiş olduğumuz iki isim; Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Milli Sporcumuz Taha Akgül ve Paralimpik Oyunları ve Dünya Şampiyonu Milli Sporcumuz Gizem Girişmen. Her iki sporcumuzu da gönülden kutluyor ve gelecekteki tüm sportif ve sosyal faaliyetlerinde başarılar diliyorum. Mustafa’nın en büyük hayali, sportmenlik ve olimpik değerler çerçevesinde Türkiye’den uluslararası sporcular çıkması ve yeteneği olan gençleri teşvik etmekti. Bizler bu ödül ile kendisinin değerli vizyonunu sürdürmeyi amaçladık. Arzumuz nesiller boyunca bu ödülü yaşatmak.”

Gizem Girişmen ve Taha Akgül, maddi ödülün yanı sıra Koç logosunun da mimarı olan dünyaca ünlü tasarımcı Chermayeff’in tasarladığı ödülü Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Caroline N. Koç’un elinden aldı.

Mustafa V. Koç Spor Ödülü Seçici Kurulu:

Gençlik ve Spordan Sorumlu Eski Devlet Bakanı Fikret Ünlü

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı ve Avrupa Olimpiyat Komiteleri Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Arat

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu, Dünya Güreş Birliği Onursal As Başkanı, Türk Güreş Vakfı Genel Başkanı Ahmet Ayık  

Spor Bilimleri Derneği Başkanı (2011 – 2017), Spor Bilimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (Halen) ve Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Gıyasettin Demirhan

Mustafa V. Koç Spor Ödülü Jürisi:

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Caroline N. Koç

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Asbaşkanı Prof. Dr. Uğur Erdener