Başaranlar Nasıl Başarıyor?

Başaranlar Nasıl Başarıyor?

Paralimpik oyunlar madalya tablosunu incelediğimizde genelde ilk sıralarda yer alan ülkelerde pek bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Elbette başarıyı düzenli olarak sürdürmek tesadüf değil. Peki, ilk sıraların kalıcı kuvvetli adayları olan bu ülkeleri oraya taşıyan unsurlar neler olabilir?

Öncelikle olimpiyat ve paralimpik oyunlarında yer alacak spor branşlarının belirlenmesi yani spor branşları programının açıklanmasının başlı başına önemli bir aşama olduğunu belirtmeliyim. Ülkelerin başarıya giden yolda öncelikle oyunun kurallarını bilmesi ve buna göre planlama yapması kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Dolayısıyla paralimpik oyunlar programında hangi branşların yer aldığı hangilerinin ise dışarıda kaldığı önemli bir planlama kriteri olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, paralimpik oyunlarda ilk kez yer alacak  badminton ve tekvandonun hangi yarışma kategorileri ile Tokyo 2020 programında olacağı, bu branşlara yapılacak yatırım, planlama anlamında önemli bilgiler içeriyor. Ne yazık ki program dışında kalan branşlarda da yelken ve futbol (football 7-a-side) örneğinde olduğu gibi gerek kaynak anlamında gerekse sporcuların sponsorluk anlaşmaları anlamında olumsuz süreçler yaşanabiliyor.

Hangi branşın, hangi yarışma kategorileri ile paralimpik oyunlar programda yer alacağına ilişkin bilgiler içeren, bu işin anayasası olarak da adlandırılabilecek yeterlilik-kota kılavuzu (qualification guide), paralimpik oyunlardan yaklaşık 2-2,5 yıllık bir zaman zarfı öncesinde yayınlanıyor. Ülkelere düşen görev ise kılavuz yayınlanır yayınlanmaz madalyaya aday olduğu veya daha kapsamlı çalışma yapması gereken kategorileri, teknik kurulları aracılığıyla detaylı incelemek ve branş bazında stratejik bir plan çıkararak çalışmak.

Son olarak geçen hafta yayımlanan Tokyo 2020 (paralimpik oyunları) madalya yarışmaları ve sporcu kotalarına ilişkin kılavuzun ilk baskısının önümüzdeki sürece ilişkin önemli planlama verilerini içerdiğini ilk bakışta söyleyebiliriz. Bazı branşlarda madalya sayıları ve yarışma kategorileri aynı kalırken, atletizm, boccia, kano, atıcılık, yüzme, masa tenisi, triatlon, eskrim, judo ve halter branşlarında gerek kota dağılımında gerekse eklenen veya çıkartılan madalya yarışmaları sebebiyle önemli değişikler gerçekleşecek. En fazla sporcunun yarıştığı ve madalya dağıtılan branşlar olan atletizm ve yüzmenin madalya kategorileri ve yarışma programlarının ise son gerçekleşen dünya şampiyonalarının daha detaylı olarak incelenmesinden sonra belirleneceği açıklandı. Elbette sportif rekabet ve yarışma kategorilerinin evrensellik ilkesi doğrultusundaki yaygınlığı bu süreçte belirleyici rol oynayacak. 

Ülkelerin gerçekçi hedefler doğrultusunda madalya yarışmalarına göre özel çalışma yapması, kaynaklarını etkin bir şekilde kullanması, perde arkasındaki teknik ekiplerin mevcut yetenekleri bilimsel yaklaşım ile geliştirmesi, ileriye taşıması, yeni yeteneklerin tespiti ile ileriye dönük çalışmalar yapılması, başarının ardındaki önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

Görülen o ki en önemli görev, paralimpik spor branşlarının ilgili teknik kurullarına düşüyor. İlk yayınlanan baskısı ile Tokyo 2020 kılavuzunu inceleyen, branşındaki gelişmeleri takip eden, bu gelişmelere göre zamanında çalışma yapan teknik kurullar, teknik ekip ve yetkin antrenörler bu işin sırrı. Pek sır da denemez aslında...