Beşiktaş RMK Marine: Basketbolun Siyah Beyaz Gücü

Beşiktaş RMK Marine: Basketbolun Siyah Beyaz Gücü

Gelin Topu Potaya Birlikte Atalım

Erdem GÖKSEL  / Beşiktaş Bedensel Engelliler Spor Şubesi Genel Menajeri

Erdem GökselBizler ülkemizde sağlıklı insanlar gibi spor yapabilmek için yıllarca çok büyük mücadeleler verdik ve tırnaklarımızla kazıyıp sporcu kimliğini elde ettik.

1988 yılında başlayan mücadelemiz ile Türkiye’de ilk kurduğumuz Sakatlar Spor Kulübü (Bugünkü adıyla Elig Avukatlık Bürosu Engelli Yıldızlar Spor Kulübü)’nün ardından, yüzlerce kulüp kurulmasına önderlik ettik. Akabinde bizlere bir federasyon gerekliydi, onu da 1990 yılında oluşturduk. Dört engelli grubunun bir federasyonda bulunması doğru değildi. Daha sonra 2000 yılında spor federasyonları görme, bedensel, işitme ve zihinsel engelliler olmak üzere dörde ayrıldı ve özerk yapılarına kavuştu.

Alt yapı sistemi oluşmuştu, lakin kamuoyunun ilgisini çekemiyorduk. Bu durumda “üç büyüklerin” bu işlere girmesi gerekiyordu. 1996 yılında bu konuyu değerli insan merhum Süleyman Seba’ya anlattık. Bize ne istediğimizi sordu. Biz de kendisine para pul değil, sevginizi istiyoruz dedik. Onun desteğiyle de Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü’nü kurduk. Başarıdan başarıya koşarken 2003 yılında çok sevdiğimiz değerli spor adamı Sayın Serdar Bilgili ve Mete Düren’in “Artık bizim bünyemizde olmalısınız” demesiyle birlikte BJK Bedensel Engelliler Spor Şubesi olduk. Bu, Türkiye için bir model oluşturdu. Birlikte uzun yıllar görev yaptığımız eski Federasyon Başkanı Sayın Yavuz Kocaömer’in girişimleriyle Galatasaray da engelli sporuna sahip çıktı ve ardından bunu Kardemir Karabük Spor Kulübü takip etti. Fenerbahçe engelli sporunun kurulmasına maalesef vesile olmadı.

Engelli sporu, 90’lı yıllarda oluşturduğumuz sistemle bugünkü başarıları elde etti. Aslında bu başarılar engelli spor politikalarının A’dan Z’ye yeniden değişmesi gerektiğine işaret ediyor. Eğer ömrünü engelli sporuna harcayan birilerine kulak verilirse bunun üstesinden gelmek çok da zor değil.

Batı ülkelerinin 1940’lı yıllarda engellilerini rehabilite etmek için başlattığı engelli sporu bugün dünyada çok farklı yerlere geldi. Türkiye’de 1990’lı yıllarda başlayan engelli sporu ise bugün başarılarıyla tüm Avrupa’yı yakalamış durumdadır.

Engellilerimiz spor yoluyla rehabilite oldu, sokağa çıkmayı öğrendi, özgüveni yerine geldi, evlendi, çocuk sahibi oldu, işe girdi, ekonomik düzenini kurdu; en önemlisi spordaki gibi hedefine kilitlenmeyi, hedefi için mücadele etmeyi öğrendi. Toplum, engelli sporcuların başarısıyla engellilere saygı duymayı öğrendi. Gelişmiş ülkeler birçok haklarını spor yolu ile aldı. Zira spor masum bir faaliyettir.

Biz başarılarımızla engelli sporunda sponsorluk, engelli sporunun rehabilitasyon sistemine girmesi, performans sporunun daha profesyonel yapılması, vergiden %100 düşürülmesi vb bunun gibi birçok iyileştirmeleri hak ediyoruz. Sıra devletimizde ve yerel yönetimlerde.

Kalkın ayağa topluma bakın, onların arasında bizi görmeye gayret edin ve tüm toplum ile eşit yaşayabilme düzenlemelerimizi yeniden yapın, geri kalanını biz üreterek ülkemizin kalkınmasına katkı sağlarız, mücadele eder ve kazanırız.

 Var mısınız bu topu potaya birlikte atmaya?

*

Tacettin Çipa / Beşiktaş RMK Marine Teknik Direktörü

Rol Model Bir Takımız 

Tacettin ÇipaTekerlekli sandalye basketbolunun geçmiş dönemlerini göz önüne alırsak bugün gelmiş olduğu noktayı nasıl değerlendirirsiniz?

Ülkemiz, Tekerlekli sandalye basketbolunda Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkesi durumunda. Türkiye’de engelli sporları Avrupa’dan çok sonra başlamasına rağmen özellikle lokomotif branş olan tekerlekli sandalye basketbolundaki istikrarlı gelişme ve devamlılık alınan başarılarla pekişmiştir. Geçtiğimiz yıl milli takımlar bazında, gençler ve büyük erkekler kategorilerinde alınan Avrupa Şampiyonluklarıyla artık zirveye çıkan sporcularımız, ülkemizin gururu olmuştur.

Son dönemde elde edilen başarıların devam etmesi için sizce ne gibi politikalar üretilmeli?

Devletimizin desteği çok önemli. Belki sponsorlara vergi avantajı gibi özendirici teşvikler verilebilir. Belediyelerimizin de bu konuda destekleri önem teşkil ediyor.  Var olan engelli merkezleri ve tesisleri ile kulüplerimizin yanında olmaları çok önemli. Kaynak, destek ve bilginin aynı potada buluşmasıyla ülkemiz, paralimpik oyunlarında rekor madalyalar kazanabilir. Tekerlekli sandalye basketbolunda dünya ve paralimpik oyunlar şampiyonluklarına ulaşılabilir.

Beşiktaş gibi büyük bir kulüpte çalışmanın önemi nedir? Ne gibi avantajları var?

Beşiktaş RMK Marine takımının antrenörü olmak, engelli sporlarına ilk desteği veren kulübümüzün misyonu ve sorumluluğunu da taşımayı gerektiriyor. Spor yapmak isteyen gençlerimizi bünyemize katabilmek, hayatlarına dokunabilmek için rol model bir takım bilinciyle hareket etmeye çalışıyoruz. Kulübümüzün maddi katkısı ve taraftar desteği yanında, son beş senedir Koç Holding’in sponsor desteğinin yanımızda olması bizim en büyük avantajımız.

Bir dönem TS Basketbol A Milli Takımı’nı da yönettiniz. Tekerlekli sandalye basketbolunun Türkiye’deki geleceğini nasıl görüyorsunuz? Özellikle altyapı konusundaki çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

U22 Milli takımımızın aldığı son Avrupa şampiyonluğu ve dünya ikinciliği, bir sonraki jenerasyonun hazırlanması ve başarıların sürekliliği için çok önemliydi. Şampiyon olmak için yola çıkarttığımız gençlerimizin başarısı bizleri gururlandırdığı kadar, geleceğe umutla bakmamızı sağladı. Çok iyi olan A Milli Takım jenerasyonumuz bizleri sevindirmeye devam ederken, inanıyorum ki yeni yetişen genç oyuncularımızın, performanslarıyla sürekli başarının ve devamlılığın sağlanmasında çok büyük katkıları olacaktır.

BJK RMK MARINE TEKERLEKLİ SANDALYE BASKETBOL TAKIMININ BAŞARILARI

 • 2003 – 2004 Sezonu Türkiye İkinciliği
 • 2004 – 2005 Sezonu Türkiye Şampiyonluğu
 • 2005 – 2006 Sezonu Türkiye Şampiyonluğu
 • 2006 – 2007 Sezonu Türkiye İkinciliği
 • 2007 – 2008 Sezonu Türkiye Üçüncülüğü
 • 2008 – 2009 Sezonu Türkiye İkinciliği
 • 2008 – 2009 Sezonu Andre Vergauwen Kupası Üçüncülüğü (İspanya)
 • 2009 – 2010 Sezonu Andre Vergauwen Kupası İkinciliği (İspanya)
 • 2009 – 2010 Sezonu Türkiye Dördüncülüğü
 • 2010 – 2011 Sezonu Andre Vergauwen Kupası Şampiyonluğu (İstanbul)
 • 2010 – 2011 Sezonu Türkiye İkinciliği
 • 2011 – 2012 Sezonu Willi Brikmann Kupası Şampiyonluğu (İtalya)
 • 2011 – 2012 Sezonu Türkiye İkinciliği
 • 2012 – 2013 Sezonu Türkiye İkinciliği
 • 2012 – 2013 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Dördüncülüğü (İspanya)
 • 2013 – 2014 Sezonu Andre Vergauwen Kupası İkinciliği (İspanya)
 • 2013 – 2014 Sezonu Türkiye İkinciliği
 • 2014 – 2015 Sezonu Andre Vergauwen Kupası Beşinciliği (İspanya)
 • 2014 – 2015 Sezonu Türkiye İkinciliği
 • 2015 – 2016 Sezonu Türkiye Şampiyonluğu
 • 2016 – 2017 Sezonu Federasyon Kupası Şampiyonu (Antalya)
 • 2016 – 2017 Sezonu Türkiye Şampiyonluğu
 • 2017 – 2018 Sezonu Federasyon Kupası Şampiyonu (İskenderun)

*

Erdal Karacan / BJK Yönetim Kurulu Üyesi Amatör Şubeler Sorumlusu

Kulübümüzün Bedensel Engelliler Spor Şubesi’nde göreve geldiğim günden beri Başkanımız Sayın Fikret Orman’ın verdiği özel imkânlarla ve KOÇ Grubu’nun destekleriyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Herkes gibi ben de destek olmak için her zaman çırpındım ve bunun karşılığını fazlasıyla aldık. İyi bir ekip çalışmasını Genel Koordinatörümüz Sayın Levent Çifter ile beraber sağladık. Uyum içerisinde çalıştığımız bu ekibin başarıdan başarıya gitmesi bizim göğsümüzü kabartıyor. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda da BJK RMK Marine Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız bizim göğsüzümüzü kabartmaya devam edecek, bizler de emeğin hakkını gururlanarak almış olacağız. Teknik ekibe ve sporcularıma başarılar diliyorum

*

Levent Çifter / BJK Genel Koordinatörü

Beşiktaş Bedensel Engelliler Spor Şubemizin kuruluşundan beri yanlarındayım, bu nedenle beni bir ağabey olarak görürler. Benim için de onlar her zaman özeldir. Her türlü makamlara saygılı davranan bu ekiple ben her zaman gurur duydum. Gerek verdiğimiz görevleri yerine getirmede gerek kulübümüzün markasını onurla taşımaları, başarıdan başarıya gitmeleri bizi çok memnun etmektedir. Başkanımızın felsefesini biz de tercih ederek, takımımız yüzde 100 yerli oyuncularla mücadele vermektedir. Türkiye’de ve Avrupa’da alınan zaferler daha büyük anlam taşımaktadır. Bir basketbol oyuncusu, bir futbolcu neyse bizim için de tekerlekli sandalye basketbol oyuncusu aynıdır. Ülkemizin de en başarılı olduğu oyuncularımız rehabilitasyon oyuncusu değil, gerçek bir performans sporcusudur. Ülkemiz için de bir model olan Bedensel Engelliler Spor Şubelerinin tüm profesyonel kulüplerde de olması gerektiğine inanıyorum. Ekibimle gurur duyarken, KOÇ grubuna da desteklerinden dolayı sonsuz teşekkür ediyorum.