Dünya Atletizm Şampiyonasında Yıldızlar Geçidi

Dünya Atletizm Şampiyonasında Yıldızlar Geçidi

Atletizm Şampiyonasında Yıldızlar Tarih Yazdı

14-23 Temmuz tarihlerinde Londra’nın ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Paralimpik Atletizm Şampiyonası’na yıldız sporcular damga vurdu. 92 ülkenin temsilcilerinin yarıştığı şampiyonada 33 dünya rekoru kırıldı. Şampiyonanın yıldızları 4’er altın madalya kazanan ABD’li Tatyanna Mcfadden, Tunuslu Walid Ktila ve Kanadalı Brent Lakatos oldu.

Türk Sporcular Göz Doldurdu

Dünya Para-Atletizm Şampiyonası’nda milli atlet Muhsine Gezer, kadınlar 800 metrede dünya 3’üncüsü oldu.
T20 kadınlar 800 metre yarışında, 2.22.94 ile kariyerinin en iyi derecesini yapan 14 yaşındaki özel sporcu Muhsine, bronz madalya kazandı.

Şampiyonanın 2. günündeki T53 kadınlar 200 metre finalinde bronz madalya kazanan Hamide Kurt hem 100 hem de 800 metrede 4. sırayı aldı. Son gün mücadele eden diğer Türk atletlerden Dilba Tanrıkulu, T47 kadınlar uzun atlamada 6’ncı, Emrah Öztürk ise T20 erkekler 5000 metrede 12. oldu.Türkiye, Hamide ve Muhsine’nin yanı sıra Oğuz Akbulut’un da 5. günde yapılan T12 erkekler 400 metre yarışında podyuma çıkmasıyla organizasyonu, 3 bronz madalyayla tamamladı.

En Çok Madalya Kazanan Sporcular

Walid Ktila (Tunus) / Erkekler tekerlekli sandalye yarışı T34 sınıfı ALTIN: 100 m, 200 m, 400 m ve 800 m

Brent Lakatos (Kanada) / Erkekler tekerlekli sandalye yarışı T53 sınıfı ALTIN: 100 m, 200 m 400 m, 800 m

Tatyana McFadden (ABD) / Kadınlar tekerlekli sandalye yarışı T54 sınıfı ALTIN: 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m

Johannes Floors (Almanya) / Erkekler sprint T43-T44 sınıfı ALTIN: 200 m, 400 m, 4×100 m bayrak, 100 m

Leilia Adzhametova (Ukrayna) / Kadınlar koşu yarışı T13 ALTIN: 100 m, 200 m, 400 m

Hannah Cockroft (Büyük Britanya) / Kadınlar tekerlekli sandalye yarışı T34 sınıfı ALTIN: 100 m, 400 m, 800 m

Diana Dadzite (Letonya) / F55, F56 sınıfı / ALTIN: Gülle atma, disk atma, cirit atma

Marcel Hug (İsviçre) / Erkekler koşu yarışı T54 sınıfı ALTIN: 800 m, 1500 m, 5000 m

James Turner (Avustralya) / Erkekler koşu yarışı T36 sınıfı Altın: 200 m, 400 m Gümüş: 800 m

Yassine Gharbi (Tunus) / Erkekler tekerlekli sandalye yarışı T54 sınıfı Altın: 200 m, 400 m Gümüş: 1500 m Bronz: 800 m

Michael Brannigan (ABD) / Erkekler koşu yarışı T20 sınıfı Altın: 800 m, 1500 m Gümüş: 5000 m T20

Charl du Toit (Güney Afrika) / T37 sınıfı Erkekler koşu yarışı Altın: 200 m, 400 m Gümüş: 100 m

Samantha Kinghorn (Büyük Britanya) / Kadınlar tekerlekli sandalye yarışı T53 sınıfı Altın: 100 m, 200 m Bronz: 400 m

Zhou Hongzhuan (Çin) / Kadınlar tekerlekli sandalye yarışı T53 sınıfı Altın: 400 m, 800 m Bronz: 100 m T53

Dünya Rekorları               

Erkekler Gülle Atma F38
Final
Cameron Crombie
Avustralya
15.95 m
 
Kadınlar 100m T34 
Final
Hannah Cockroft
Büyük Britanya
17.18
 
Erkekler Gülle Atma F20
Final
Muhammad Ziyad Zolkefli
Malezya
17.29 m
 
Kadınlar Disk Atma F52
Final
Cassie Mitchell
ABD
13.23 m
 
Kadınlar Cirit Atma F46
Final
Hollie Arnold
Büyük Britanya
43.02 m
 
Erkekler 100m T47
Final
Petrucio Ferreira dos Santos
Brezilya
10.53
 
Kadınlar 200m T38
Final
Sophie Hahn
Büyük Britanya
26.11
 
Kadınlar 200m T53
Final
Samantha Kinghorn
Büyük Britanya
28.61
 
Erkekler 200m T36
Elemeler
James Turner
Avustralya
24.15
 
Erkekler 5000m T13
Final
Youssef Benibrahim
Fas
14:20.69
 
Erkekler Lobut Atma F51
Final
Zeljko Dimitrijevic
Sırbistan
31.99 m
 
Kadınlar 100m T44
Elemeler
Sophie Kamlish
Büyük Britanya
12.90
 
Kadınlar Cirit Atma F56
Final
Diana Dadzite
Letonya
27.07 m
 
Erkekler 200m T36
Final
James Turner
Avustralya
24.09
 
Erkekler Cirit AtmaF40
Final
Ahmed Naas
Irak
38.90
 
Erkekler Disk AtmaF52
Final
Andre Rocha
Brezilya
23.80 m
 
Erkekler Üç Adım Atlama T20
Final
Dmytro Prudnikov
Ukrayna
15.50 m
 
Erkekler Cirit Atma F43
Final
Akeem Stewart
Trinidad veTobago
57.61 m
 
Erkekler Yüksek Atlama T13
Final
Isaac Jean-Paul
ABD
2.17 m
 
Kadınlar 400m T20
Final
Breanna Clark
ABD
56.33
 
Kadınlar 100m T35
Final
Isis Holt
Avustralya
13.43
 
Erkekler Cirit Atma F13
Final
Aleksandr Svechnikov
Özbekistan
71.01 m
 
Erkekler Gülle Atma F55
Final
Ruzhdi Ruzhdi
Bulgaristan
12.47 m
 
Kadınlar 400m T37
Final
Georgina Hermitage
Büyük Britanya
1:00.29
 
Erkekler Gülle Atma F41
Final
Niko Kappel
Almanya
13.81 m
 
Kadınlar 100m T36
Final
Shi Yiting
Çin
13.68
 
Erkekler 400m T13
Final
Mohamed Amguoun
Fas
46.92
 
Erkekler Cirit Atma F38
Final
Jayden Sawyer
Avustralya
52.96 m
 
Erkekler 200m T47
Final
Petrucio Ferreira dos Santos
Brezilya
21.21
 
Kadınlar 100m T38
Final
Sophie Hahn
Büyük Britanya
12.44
 
Erkekler Gülle Atma F42
Final
Aled Davies
Büyük Britanya
17.52 m
 
Erkekler Gülle Atma F43
Final
Akeem Stewart
Trinidad ve Tobago
19.08 m
 
Erkekler Gülle Atma F32
Final
Lahouari Bahlaz
Cezayir
11.08 m